GenelGündemSiyasetTürkiyeYaşam

Vatandaş, cumhurbaşkanı ve milletvekili tercihini yapmak için sandık başında

Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işlemi, Türkiye genelinde saat 08.00 itibarıyla başladı.

Vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren bağlı oldukları seçim bölgelerine giderek, isimlerinin yer aldığı sandıklarda oylarını kullandı.
Edirne merkez ile birlikte Keşan’da da seçimlere ilgi ve katılım yoğundu. Oy verme işlemi sırasında zaman zaman sandıkların bulunduğu okulların önlerinde ve koridorlarında kuyruklar oluştu.

Sandık Kurulu görevlilerince isimleri listelerde kontrol edilen vatandaşlar, kendilerine uzatılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği oy pusulalarını, mühürlü zarfı ve tercih mührünü alarak kabine geçti. Oyunu kullanan her vatandaş, kapattığı zarfı sandığına bıraktıktan sonra listede isminin karşısına imzasını atarak oy verme işlemini tamamlamış oldu.

138.276 kişinin oy kullanacağı Edirne merkezden sonra en fazla seçmene sahip Keşan’da ise köyler ve seyyar sandıklar dahil 65 bin 644 seçmen 208 sandıkta oyunu kullanıyor. Oy verme işlemi tüm Türkiye’de saat 17.00 itibarıyla sona erecek.

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık da Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği için oyunu kullandı.

Kırbıyık ailesi 1003 nolu sandıkta oylarını kullandı.

Vali Kırbıyık, oy verme işleminin ardından okul bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği için millet olarak sandık başına gidildiğini, kentte yoğun bir katılım olduğunu söyledi.

Kırbıyık, tüm adaylara başarı dileyerek seçim sonuçlarının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kent genelinde 1038 sandık ve 319 bin 723 seçmen olduğunu ifade eden Kırbıyık, “Vatandaşlarımız şenlik havasında oy kullanacakları okullara gelmeye başladı. Temel görevimiz seçimlerin güvenliğini tesis etmek, 2 bin 80 kolluk personeliyle görevimizin başındayız. Tüm güvenlik tedbirlerimizi almış durumdayız.” dedi.

Vali Kırbıyık, annelerin de gününü kutladı.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu da oyunu Keşan Lisesi’nde bulunan 1136 nolu sandıkta kullandı.
Helvacıoğlu, “Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimleri nedeniyle vatandaşlık görevimizi yerine getirerek oyumuzu kullandık. Demokrasi şöleni havasında geçmesini temenni ettiğim seçimlerin ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor, bütün hemşehrilerimizi oy kullanmaya davet ediyorum.” dedi.

Oyları geçersiz kılan haller

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu