EkonomiGündemÖZEL HABER

Vatandaş, asgari ücret artışı ve ekonomi hakkında konuştu! “Hepsi operasyon” diyen de var “İmkanım olsa giderim” diyen de..

Döviz ve altındaki yükselişler ve piyasanın son durumu hakkında vatandaş konuştu. Geçtiğimiz gün asgari ücrete yapılan zamdan, dolardaki artışa ve ekonominin son durumuna kadar çok farklı konularda çeşitli analizler yapan halk, düşündüklerini ve akıllarından geçenleri anlattı.
Keşan sokaklarında mikrofonlarımızı doğrulttuğumuz vatandaşlar satır başları ile şu ifadeleri dile getirdi:

“Şaşkınız”

“Ördekler gibi şaşkınız. Zor geçiniyoruz. Sabah kalkıyoruz ekmek 1 liraysa 1.5 lira oluyor, şeker 9’sa 10 lira oluyor. Markete gidiyorsun fiyatlar almış başını gitmiş, sabah başka akşam başka. Asgari ücret açıklandı; ama o para yetmez. 2 ay sonra yine eskiye dönecek, alım gücü kalmadı. Ceviz satıyorum ben, geçen sene 15 satşı olan cevizi bu sene 20 liraya alıyoruz.”

“Hepsi operasyon”

“Bunların hepsi operasyon. Spekülatörler ve para baronları hepsi. Bu memleketi yıkmak için el birliği yapıp bu hale getirdiler, bu memleketin kaymağını yiyorlar. Sadece bir siyasi partiye değil, Türk halkına yapıyorlar operasyonu.”

“Emekli maaşına da zam yapılmalı”

Bende hiçbir şey olmadığı için ben hiçbir şey düşünmüyorum. Ben kendi parama bakıyorum benim cebimde değer kazanıyor, bilinçli harcıyorum. Markete girince yalnızca ihtiyacım olanı harcıyorum; ama karım 50 kiloluk un alıyor. Sgari cüret de emekli maaşı da 5 bini geçmesi lazım. Aldığımızla bittiği bir oluyor. 2002’den sonra emekli olanlara intibak yasasını koymadılar emekli maaşlarında. En az 3 bin lira olması lazım.”

“Bilinçli olarak doları yükseltiyorlar”

“Hükümetin yanlış ekonomik tutumlarından dolayı döviz yükseliyor. Ekonomistlerin hiçbirini dinlemiyorlar. İkna etmek için gerekenleri verdikleri halde uygulanmıyor. İlk 5 yılda uygulanan ekonomik model iyi gitti, sonra Babacan geldi. Ondan sonra ‘Ben usta’ oldum deyip iktidarı tek başına ele geçirdi. Nasıl istiyorsa öyle yapıyor. Bilinçli olarak doları yükseltiyorlar. Kendilerine oy verenler de kan ağlıyor. Ülke uçuruma gidiyor, bir an önce seçime gidilmeli.”

Gençler yurtdışına çıkmak istiyor

“İmkan olsa yurtdışına gidelim; ama imkan yok. Düşündüm ama vize bile vermiyorlar. 2023’e zor gideriz bu şekilde. Asgari ücretin biraz üstünü alıyorum; ama kira vermiyoruz. Kira versem geçinemem zaten. Asgari ücrete zam geldi, bu iyi değil enflasyon da artıyor.”

“Kendi uçaklarımızı yapıyoruz”

“Dolara itibar olmasa düşecek; ama piyasadan doları çekmenin haddi hesabı yok. Doları yükselten yine para baronları. Asgari ücret 5 bin olsa ne olacak? Ekonomi çalışıyor. Tır kamyonları ve sanayi de çalışıyor, kötü ekonomi olsa böyle mi olur? Kendi uçaklarımızı yapıyoruz. Biz tekrar Amerika’ya IMF’ye muhtaç olalım istiyorlar.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu