Haberler

Vali Canalp, online toplantıda ilçe yöneticileri ile korona virüs tedbirlerini görüştü

Edirne ilçeleri, Vali Ekrem Canalp başkanlığında telekonferans yöntemiyle Kovid-19 gündemiyle toplandı. Edirne genelinde korona virüse karşı alınan karar ve uygulamaların görüşüldüğü toplantıda ilçelerin son durumu değerlendirildi.

Toplantının ardından basına konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 7 ilçe ve merkez ilçenin belediye başkanları ve kaymakamlıkları ile birlikte hıfzıssıhha kurullarının katıldığı toplantıyla ilgili olarak şu ifadeleri kaydetti:

“Tüm belediye başkanları olarak Vali Bey’e bilgi verdik. Yaptığımız tedbirleri, denetimleri aktardık. Yeni önlemler almak üzere önerilerimizi sunduk. Vali Bey de görüşlerini sundu, tüm apartmanların ilaçlanmasını istedi. Toplantıda şehir içi toplu ulaşım minibüslerin ve köy garajına gelen araçların ilaçlanması gündeme geldi. Pazaryerlerinin kapanmasından öte denetimlerin ciddi şekilde devam etmesi konuşuldu. Pazaryerlerini tekrar izleyeceğiz, bakacağız durum ne? HES kodunun, ve filyasyonun önemi vurgulandı. Maskenin takılmasında değil çıkarılmamasında herkes hemfikir. Vali Bey alınan tedbirler ile düşüş beklediğini ifade etti. Kahvehanelerin, kafelerin, restoranların, lokantaların kapalı olmasından dolayı istenilen sonuca varacağımız vurgulandı.

“Keşan’ın şehirler arası konumu görüşüldü”

Biz Keşan’da sadece Keşanlıların olmadığını günde ortalama 20 bin nüfusun geldiğini, Saros Körfezinin olduğunu, çevre ilçelerde çalışanların Keşan’da oturduğunu söyledik ve bunun dezavantajlarından bahsettik. Şehirler arası ulaşımının ilçe için sakıncalı olduğunu anlattık.

“Uyarıyla olmuyor, cezalar artacak”

Helvacıoğlu, vaka sayılarında istenilen sonuca ulaşılmaz ise cezaların artarak devam edeceğini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“İstenilen sonuca ulaşılmaz ise tedbirler daha da artacak. Şunu söyleyebilirim tedbirler vaka sayılarında düşüşü getirdi. Halkımız da kendini düşünerek tedbirlerini arttırmalı. Kimse bana bir şey olmaz dememeli. Belediye gereğini yapıyor. Vali Bey ‘cezalar artmalı’ dedi. Uyarılarla istenilen sonuca ulaşılamıyor. O yüzden alınan tedbirlere uymayan vatandaşlara cezalar uygulanmaya başlanacak.

25 ekip sahaya iniyor

4 kişiden oluşan 25 ekip, toplamda 100 kişi sahaya inecek. Sanayiden okullara, evlere kadar her yerde denetimler ve cezalar arttırılacak. Tedbirler denetimler ile sıkılaştırılacak.

“Cenazelerde artış var”

Tehlikeli günlerden geçiyoruz. Görüyorsunuz canlar yanıyor. Sadece Keşan’da değil etrafımızdaki bölgelerde de cenazeler çok arttı. Ölüm yaşı gençleşti. Ekonomi duruyor, kış geliyor, dez avantajlı ailelerin yükü omuzlarımıza biniyor, sağlığımız, gidiyor, psikolojimiz bozuluyor. Bu 5 etken bizi bu kış çok zorlayacak. Keşan örnek olsun istiyoruz. Gelin Keşan örnek olsun.

“Belediye çalışmaya devam edecek

Son olarak, belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün karantinaya alınmasını soran gazetecilere Helvacıoğlu:

“O birimde bir kişide var. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğünde var bir kişide. Belediye de şuanda toplam 4 kişide var pozitif vaka. Biz tedbir amaçlı alıyoruz bu önlemleri alıyoruz. Belediye durmayacak çalışacak. İşi olmayan mümkün olmadıkça dışarı çıkmasın.” şeklinde cevap verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu