GündemSağlık

Vali Canalp hızlı yayılan varyant virüste sosyal izolasyonun önemine dikkat çekti

Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Tarım Müdürlüğü’nde 5 Mart 2021 Cuma günü gerçekleştirdiği basın açıklamasında gündemi değerlendirdi ve Pandemi Kurulu’nun aldığı son kararları kamuoyuna duyurdu.
Canalp, Edirne bölgesinde vakaların yoğun olduğu bu günlerde “Hayırsız evlat” benzetmesi yaparak, “İki aylığına hayırsız evlat olalım ve anne ve babamızı dahi ziyaret etmeyelim” dedi.

“Sosyal izolasyona hassasiyet göstermemiz gerekiyor”

Edirne genelinde vaka artışlarının bir an önce kontrol altına alınması gerektiğine ve denetimlerin yoğun olacağı “dinamik denetim” sürecine girildiğine kayıt düşen Vali Canalp, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Pandeminin geçen yıl Türkiye’de başladığı günlerdeyiz. Pandemi geçen yıl Edirne’de nispeten yüksek bir seyirle başlamıştı. Ancak sonrasında almış olduğumuz tedbirlerle Edirne aylar boyunca Türkiye’de en az vaka çıkan il olmuştur. Belli aylarda da yine 100 binlik nüfusa göre en az vaka çıkan illerden bir tanesidir. Şu anda da yine 100 bin nüfusa düşen vaka sayısı olarak baktığımızda, toplam vaka sayısı olarak baktığımızda Edirne halihazırda da Türkiye’de en az vaka sayısı olan illerden bir tanesi olmaya devam ediyor. Ancak konjonktürel olarak maalesef şu anda yüksek bir seyirde devam ediyor. Toplam vaka sayısı az olan bir il olmak aynı zamanda çok belirgin bir dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Bu dezavantaj, toplum bağışıklığının nispeten düşük olmasıdır. Bu da virüsün yayılma hızına baktığımızda; virüs açısından avantajlı, bizim açımızdan dezavantajlı olduğu görülmektedir.

“Varyant virüsle mücadelede gayretimizi iki katına çıkarmamız lazım”

İçinde bulunduğumuz dönemde tespit edilen virüsün, mutasyona uğramış varyant virüs olduğunu hatırlatan Vali Canalp, hızla yayılan etkisi nedeniyle mücadelenin zorlaştığını belirterek şunları söyledi: “Şu anda varyant virüsle mücadele ediyoruz. Yoğun şekilde mücadele ettiğimiz yeni varyant virüsün yayılma hızı çok daha yüksek bir şekilde. Hem az vaka çıkan bir il olması ve buna bağlı olarak toplum bağışıklığının az olması hem de varyant virüsle mücadele ediyor olmamızdan dolayı bizim bütün çabamızı, gayretimizi de iki katına çıkarmamız gerekiyor. Nasıl ki geçen yıl ilkbahar ve yaz dönemi boyunca yoğun bir çabayla ve gayretle Türkiye’nin en az vakasına sahip ili olmayı başarabildiysek; bu yıl da dezavantajlarımıza rağmen çabamızı ve gayretimizi çok daha ileri noktalara getirmek suretiyle yine aynı konumlara gelmemiz mümkündür. Bunun için de gerek pandemi kurullarımız gerekse de tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, odalarımız, borsalarımız ve siyasi partilerimiz başta olmak üzere herkesin çabasını ve gayretini arttırarak devam etmesine ihtiyacımız var.”

“Sosyal izolasyon pandemi tedbirlerinin en kritik noktası”

Vali Canalp, sosyal izolasyonun alınan tüm tedbirlerden çok daha önemli ve kıymetli olduğuna da şu sözlerle vurgu yaptı:
“Bir diğer husus da; bu alacağımız tüm tedbirler kadar, belki de onlardan çok daha kıymetli ve önemlidir. Bizim almış olduğumuz tüm tedbirler, vatandaşlarımızın binalardan dışarı adımını attıktan sonra ortaya çıkan ve fayda sağlayan tedbirlerdir. Bugün Edirne’de sokakta gezerseniz istisnalar dışında herkesin maske taktığını görebilirsiniz. Edirne’de şu anda 50 bin tane el tipi dezenfektan aletiyle ve 200 tane de sırtlı ekipmanla dezenfekte yapıyoruz. Her gün 20 tonun üzerinde dezenfektan maddesini de kullanıyoruz. En kritik olan işyerlerinin tamamını ücretsiz olarak sağladığımız bu dezenfeksiyonla devam ettiriyoruz. Bunun dışında sosyal mesafeyle ve işyerleriyle ilgili dinamik denetim süreci kapsamında da en yoğun şekilde çaba ve gayret göstermeye devam ediyoruz. Ancak dış ortamda almış olduğumuz tedbirler ne kadar iyi olursa olsun, bizim aynı zamanda başka bir tedbire de mutlaka hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Bu da; sosyal izolasyon.
Pandemiyle ilgili alınacak olan tedbirlerin belki de en kritik olan noktası burasıdır. Bina dışarısına çıktığımızda nasıl çok dikkat ediyorsak; bina içerisinde kaldığımızda da, köylerde evler arası temas olduğu zaman da bunun minimize edilmesi gerekiyor.”

“Bütün Edirnelilerden istirhamım şudur: 2 ay hayırsız evlat olun!”

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan tüm önlemler ve filyasyon çalışmalarının ortaya koyduğu sonucun, alınan tüm dış önlemlere rağmen, bina dışı sebeplerden çok bina içi virüs yayılımı olarak gözlendiğini kaydeden Canalp, şöyle konuştu: “Bütün Edirneliler’den istirhamım şudur: Bizler kamu görevlileri olarak geçmişten çok daha yüksek bir motivasyonla, çok daha azimli şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Lütfen herkes Nisan ayının sonuna kadar komşularını ziyaret etmesin. Hatta bizim kültürümüzde anne-babasını ziyaret eden evlat, hayırlı evlattır. İstirham ediyorum; evlatlar bu süreçte <hayırsız evlat> olsunlar ve 2 ay süreyle anne-babalarını dahi ziyaret etmesinler. Kardeşler birbirlerini 2 ay süreyle ziyaret etmesinler. Komşularımızı 2 ay süreyle ziyaret etmeyelim; eğer komşumuz bize ziyaret talebinde bulunuyorsa onu da kabul etmeyelim. Çünkü şu anda bizim günlük olarak takip etmiş olduğumuz filyasyon çalışmalarından vaka kaynağına ilişkin olarak ortaya çıkan tablo maalesef şunu ortaya koyuyor; binanın dışındaki kaynaklardan çok daha önemlisi bina içi sebeplerden kaynaklanan virüs yayılımı söz konusu.
Dolayısıyla bu noktada da bütün Edirnelilerden istirhamım; lütfen 2 aylık süreyle sosyal izolasyona her zamankinden çok daha fazla dikkat edelim. İnşallah hepimizin çabasıyla daha önce olduğu gibi Edirne’mizi de hak ettiği noktalara hızlı bir şekilde ulaştıralım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu