BölgeÇevreYaşam

Uzunköprü’de çeltik sapları yakılıyor! Alevler ve duman nedeniyle vatandaş tedirgin

Trakya’da genelinde çeltik hasadının tamamlanmasının ardından, tarlalarda kalan çeltik saplarının yakılması, bazı bölgelerde yoğun duman oluşmasına, beraberinde tehlikeli durumlara da neden olabiliyor.
Çiftçilerin ürün hasadından sonra anız yakarak tarlaları temizlemesi orman yangınlarını da körüklüyor.
Bu durumun önüne geçebilmek için çiftçiler sık sık uyarılsa hatta yasaklamalar getirilse de, anız yangınlarının devam ettiği görülüyor.
Son günlerde Keşan semaları da bu yangınlar nedeniyle yoğun dumana maruz kalıyor.

Uzunköprü’den gelen bazı görüntülerde de, çeltik hasadının ardından tarlalarda kalan çeltik saplarının yakılması, tehlikenin boyutlarını gözler önüne seriyor.
Uzunköprü merkeze yakın bölgelerde devam eden anız yangınları nedeniyle oluşan yoğun duman da, Uzunköprü halkını şu günlerde tedirgin ediyor.

Hem dumandan rahatsız olan hem de, trafik kazaları da dahil, daha tehlikeli sonuçlar doğabileceğinden yakınan vatandaşlar, çektikleri fotoğraf ve video görüntülerini kesanonline.com‘a ulaştırarak yetkilileri göreve çağırıyor.

İçinde bulunduğumuz bu günlerde denetimlerin sıklıkla ve düzenli olarak yapılmasını isteyen vatandaşlar, çiftçilere de, “Lütfen anızları yakmayın!” çağrısında bulunuyor.

Anız yakılması ile oluşan zararlar:

  • Bitkinin büyümesinde büyük önem taşıyan toprağın canlı üst kısmı yani organik maddesi de yanmaktadır.
  • Toprağın erozyona karşı dayanıklılığı azalmaktadır.
  • En fazla toprak kaybı anız yakılan topraklarda meydana gelmektedir.
  • Anızı yakılan toprağın su tutma gücü azalmaktadır. Takip eden yıllarda kök çürüklüğü hastalığı artmaktadır.
  • Anız yakma ile toprağın doğal yapısı bozulmakta ve verimliliği düşmektedir.
  • Havayı kirletmekte ve yükselen dumanların özellikle yol kenarlarında görüş mesafesinin engellenmesi sonucu can ve mal kaybına yol açmaktadır.
  • Komşu tarlalardaki hasat edilmemiş ürünlere, traktörlere, meyve bahçelerine, bunların etrafındaki çitlere, telefon direklerine, civardaki yerleşim yerlerine, ortamda yaşamını sürdüren yaban hayatına ve özellikle ormanlara, koruluk ve ağaçlık bölgelere telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu