Haberler

“Üretim” vurgusu yapan Aksal, çiftçi ve esnafa sağlanan desteklerin devam edeceğini söyledi

AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Fatma Aksal, tarımda hasat dönemini ve çiftçiye alım fiyatlarını ve sık sık gündeme gelen pandemi dönemindeki esnaf desteklerini değerlendirdi. Bu zamana kadar kimseyi mağdur etmediklerini belirten Aksal, “Aç ve açıkta kimseyi bırakmamak adına esnafımız için de ihtiyaç duyuldukça gerekli önlemler alınacak, gerekli paketler açıklanacaktır.” dedi.

“Verilen fiyatlar taban fiyatları üzerinde”

Tarım ürünleri alım fiyatlarında taban fiyatlarının üzerinde alım yapıldığını belirten Fatma Aksal, kuraklık sonrasında verim düşüklüğüne değindi: “Ayçiçeğinde verim kuraklık nedeniyle düşüktü ama fiyat iyiydi. Çeltikte çok şükür verim çok iyi.” şeklinde konuşan AK Parti Milletvekili Aksal, “İpsala‘da Yenikarpuzlu‘da ve bir kaç yerde havaların çok sıcak olmasına bağlı sıkıntılar yaşandı. Edirne’nin kuzeyinde ve SultanKöy civarında sıkıntı yok. Dünyanın en yüksek verim alan ülkelerinden bir tanesiyiz. Tonun üzerinde verimle var. Üreticimize hayırlı, bereketli olmasını diliyorum. Edirne tarım bölgesi. Burada tarım olmadan olmuyor. Bizi mutlu etti inşallah en kısa zamanda hasat başlayınca yine bölgeye gideceğiz.” ifadelerinde bulundu.

“Kimseyi mağdur etmedik”

Pandemi dönemi boyunca verilen krediler ve ihtiyaç oldukça alınan önlemler ile üretici ve esnafın mağdur olmasının önüne geçilmek adına çeşitli politikalar izlendiğini belirten Aksal: “İhtiyaç oldukça bunları gündeme getiriyoruz. Kimseyi mağdur etmedik. Biliyorsunuz krediler verdik. 37 milyonun üzerinde Edirne’ye yardım yaptık. Çiftçimize de kolaylıklar sağlıyoruz. Tüm üreticilerimize her zaman söylüyoruz çarklar hiç bir zaman durmamalı. Üretmeye devam etmeliyiz. Dünyayı kasıp kavuran bir pandemi var. Türkiye Allah’a çok şükür bu süreci iyi yönetti. Bu süreçte hastane yapıyoruz. Uzunköprü Devlet Hastanesi‘nin ihalesini yaptık. Aç ve açıkta kimseyi bırakmamak adına esnafımız için de ihtiyaç duyuldukça gerekli önlemler alınacak, gerekli paketler açıklanacaktır.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu