Gündem

Ukrayna’da savaşın ortasında kalan Gülce, 60 saatlik zorlu dönüş yolculuğunu anlattı

Ukrayna Rus Savaşına tanık olan Keşanlı Gülce Kurt, gördüklerini paylaştı: “İnanılmaz acı bir manzara” Rusya’nın düzenlediği harekat sonrasında Ukrayna’da mahsur kalan ve tahliye edilen Keşanlı tıp fakültesi öğrencisi Gülce Kurt, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu ziyaret etti.

60 saat süren yolcuğun ardından Türkiye’ye ulaştığını belirten Gülce Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere taliye konusunda destek olan; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na teşekkür etti.

“Gülce kızımızın durumunu anlık olarak takip ettik”

Ziyarette konuşan Helvacıoğlu, Harkov Karazin Üniversitesi tıp fakültesinde eğitimine devam eden Gülce Kurt’un Keşan’a döndüğünü belirterek, “Dönüş koşulları, oradaki yaşam zorlukları, 20 yaş arifesindeki kızımız dünyaya mesaj verecek. Kendisi Ukrayna’da iken ailesi ile irtibata geçtik. Tahliyesi konusunda ilk olarak Milletvekilim Fatma Aksal ile görüştüm. Vekilimiz durumu Dış İşleri Bakanlığımıza bildirdi. Cumhurbaşkanımız önderliğinde yurttaşlarımızın en hızlı şekilde yurda dönmesi için çaba sarf edildi. Devletimizin, hükümetimizin, Cumhurbaşkanımızın farkı yine ortaya çıktı. Hiçbir vatandaşımız orada kalmadı, memleketlerine döndü. Gülce kızımızın durumunu anlık olarak takip ettik. Kızımızın Keşan’ımıza dönmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. İyi ki geldi, iyi ki aramızda. Keşanlı kızımıza kavuştuk.” dedi.

“Diplomatik olarak çözüme ulaşacağını düşündük”

Daha sonra söz alan Kurt ise, sınavlarına girmek üzere 1 ay önce Ukrayna’ya gittiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Ukrayna-Rusya krizi gündemdeydi. Orada yerel halk ile konuştuğumuzda krizin 2014’ten beri gündeme geldiğini söylediler. Diplomatik olarak çözüme ulaşacağını düşündük. Geçtiğimiz hafta Salı akşamı Rusya Devlet Başkanı askerlerine savaş emri verdiğini açıkladı. Açıklamadan 10-15 dakika sonra Harkov patlama sesleri duyuldu. Durumu takip ettiğimiz birçok kentte patlamaların meydana geldiğini duyduk. Sabah saatlerinde halkın paralarını çektiğini, marketlerde sıra olduğunu gördük. Bunun üzerine biz de erzakımızı depoladık, paramızı çektik ve evimizde sığındık. Sirenler çalıyor, çatışmalar devam ediyor. Biz zaten Rusya sınırındayız. 30 kilometre mesafedeyiz. Çatışmalar ara ara devam etti. Aileme panik olmasınlar diye haber vermek istemedim. Ama mecbur kaldık.”

“İnanılmaz acı bir manzara”

Savaşın tüm dünyanın gündemine oturduğunu dile getiren Gülce Kurt, “Babam ile neler yapmamız gerektiğini ve tahliyenin nasıl olabileceğini konuştuk. Hava sahaları direkt kapatıldı. Daha sonra Kiev Büyükelçiliği’nden açıklama geldi; ‘En iyi tahliye planının oluşturulacağı’ kaydedildi. Babam ile durumu Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu’na aktarmasını istedim. Sağ olsun başkanımız hem kendi ilgilendi hem de Sayın Milletvekilimiz ile durumu görüştü. Bu süreçte patlamalar devam ediyordu. 2 gün boyunca evden çıkmadık. 3. gün otobüs kalkacağı söylendi. Durumu Milletvekilimiz Fatma Aksal’a aktardım. Kısa süre içerisinde dönüş yaparak, ‘Cumhurbaşkanımız ve Dışişleri Bakanımız otobüsü ayarladı. Size dönüş sağlanacak.’ bilgisini verdi. Sonra 60 saatlik zorlu bir otobüs yolculuğumuz başladı. Önce Ukrayna’nın en doğusundan en batısına gittik. O kadar kötü görüntüler vardı ki, panik havası, seferberlik ilan edildi, erkekler askere alınıyor, eşlerini çocuklarını bırakmak zorunda kalıyorlar. İnanılmaz acı bir manzara. Ardından Romanya’ya geçtik, Romanya’dan Bulgaristan’a ve Türkiye’ye giriş yaptık.”

“Burada bir üniversiteye yerleştirileceğimizi düşünüyorum”

Ukrayna’da yaşananları hala takip ettiğini dile getiren Kurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Herkes canını kurtarmaya çalıştı ama bir sıkıntı daha var. Biz oraya okumak için gittik. Savaş içerisinde kaldık ve bir mağduriyetimiz var. Ülkemiz her şey ile ilgilendiği gibi bu durumla da ilgilenecek. Zaten YÖK Başkanımız da Ukrayna’da okuyan öğrenci sayısının tespiti yapılacağını söyledi. Üniversite konusunda da mağdur edilemeyeceğimizi, burada bir üniversiteye yerleştirileceğimizi düşünüyorum. Şu anda orada yaşayan Türklerin %85-90 tahliye edildi. Bu süreçte yardımı dokunan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milletvekilimiz Sayın Fatma Aksal, Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu ve sınırlarda bizi karşılayan herkese çok teşekkür ediyorum. Savaş inşallah biter. Bu savaşın kazananı yok, kaybedeni çocuklar. Orada olan görüntüler hiç hoş değil.”

“Olumlu bir karar verilecektir”

Helvacıoğlu ise, Ukrayna’da okuyan öğrencilerin Türkiye’de eğitimlerine devam etmeleri konusunda, “YÖK, Ukrayna’da okuyan öğrencilerimize sahip çıkacaktır. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere devlet büyüklerimiz bu durumu düşünüyordur. Olumlu bir karar verilecektir.” yorumunda bulundu.

Daha sonra söz alan Cemal Kurt ise zor günler yaşadıklarını ifade ederek, tahliye konusunda destek olan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olmak üzere herkese teşekkür etti.

“Türkiye’de devam etmek bana çok daha mantıklı geliyor”

Basın mensuplarının “Barış ortamı olsa, yeniden Ukrayna’ya gitmek ister misin?” sorusuna yanıt veren Günce Kurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Okulum patlamış durumda. Şehrin eski haline dönmesi çok zor. Gittiğimde bu yaşadıklarımı yeniden hatırlar mıyım bilmiyorum. Şu an için dönmek istemem. Barışçıl bir şekilde bu sorunlar çözülürse neden olmasın ama şu an için eğitime Türkiye’de devam etmek bana çok daha mantıklı geliyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu