Haberler

Üç aylar başlıyor

Keşan ilçe Müftüsü Mehmet Yiğit, gün be gün yaklaşan 3 aylar ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Müslüman dünyası tarafından heyecanla beklenen mübarek 3 aylar ve önemi ile ilgili konuşan Yiğit, yaptığı açıklamada şöyle dedi.

“Kameri aylar içeresinde yer alan ve halkımız arasında üç aylar diye bilinen, Recep ayı ile başlayıp Ramazan ayı ile neticelenen manevi huzur iklimine yeniden ulaşmanın heyecanını yaşıyoruz. Önümüzdeki 13 Şubat Cumartesi günü üç ayların ilki olan Recep ayı başlıyor. Önümüzdeki 18 Şubat Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece ise Regaib gecesi olarak biliniyor.
Bizleri bu rahmet ve mağfiret mevsimine kavuşturan yüce Allah’a Hamd-ü sena ediyoruz. İslamın eşsiz güzelliği ile gönüllerimizi buluşturan Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun. Aziz milletimizin ve İslam aleminin üç ayları ve Regaip Gecesi mübarek olsun.

Ömrümüzün her anı kıymetlidir. Ancak Cenab-ı Hakk’ın, kullarına lütuf ve ihsanını bolca ikram ettiği özel vakitler vardır. Recep, Şaban ve Ramazan ayları, işte böyle birbiri ardına açılan bereket kapılarıdır. Bu müstesna zamanlar, maddi ve manevi kurtuluşumuza, ebedi huzur ve mutluluğumuza vesiledir.

Üç aylar, dünya telaşıyla rüzgar gibi geçen Ömrümüzü muhasebe etme imkanıdır. Tefekkür etme, özümüze dönme, kendimizle barışma, maneviyatımızı güçlendirme zamanıdır.
Kur’an-ı Kerim’de yüce Allah şöyle buyurur: “De ki, ey haddi aşarak kendilerine yazık eden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır. Çok merhamet edendir.” (Zümer Suresi,39/53)

Öyleyse mübarek üç aylara ulaşmanın şükrü ile Yüce Allah’ın affına ve mağfiretine sığınalım. Hata, noksan, isyan ve aşırılıklarımızdan dolayı nedamet duyalım. Rabbimizin engin rahmetini umarak, yorulan ve paslanan gönül hanemizi tövbe ile arındıralım. Sevgili peygamberimiz (SAV) üç aylar başladığında şöyle dua ederdi:
“Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır.” Bizler de aynı duayı yapalım. Üç aylarımız hayırlı ve mübarek olsun.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu