BölgeGenelKeşanSiyaset

“Türkiye’nin en büyük sorunu enflasyon” diyen Akalın’dan yerelde de genelde de iktidar iddiası!

İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, Keşan’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük sorununun enflasyon olduğunu belirterek, çözüm üretilmediği sürece maaş artışlarının hiçbir anlam ifade etmeyeceğini kaydetti.
Akalın, 5 yıllık bir parti olmalarına rağmen, tüm il ve ilçelerde yönetime aday çıkarabilecek güçte olduklarını, bunu da yapmaları gerektiğine inancını ifade etti.
Saat 13.00 sıralarında İYİ Parti Keşan İlçe Merkezi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasına, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Alpay Alpagut Engin, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ve yönetim kurulu üyeleri, Keşan Belediye Meclisi’nin İYİ Partili üyeleri Zafer Topçu ve Coşkun Lofçalı da katıldı.
Açılış konuşmasını yapan İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, yerel yönetimlerle ilgili bir toplantı yapmak için biraraya geldiklerini, burada alacakları kararlar doğrultusunda bir yol haritası belirleyip mart ayında yapılacak yerel seçimler için buna göre hareket etmek amacında olduklarını dile getirdi.
5 yıllık bir parti olmalarına rağmen yönetimlere talip olduklarını ve milletvekilleri, belediye meclisi üyeleri çıkardıklarını söyleyen Sarıkeçe, “Artık, bölgesel anlamda, bugün burada ‘Keşan’ı nasıl yönetiriz’i konuşmak beni çok heyecanlandırıyor. İçim içime sığmıyor. 5 yaşındayız ama 5 yaşın çok çok üstünde bir olgunluğa sahibiz. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener hanımefendinin açıklama yapacağı 26 Ağustos bizim için bir milattır, bu tarihten sonra bambaşka bir yöne evrilen bir İYİ Parti olacağını düşünüyorum, düşlüyorum, hayal ediyorum.” dedi. Sarıkeçe, Keşan’da il genel meclisinden belediye yönetimine kadar tüm görevlere talip ve hazır olduklarını da sözlerine ekledi.
İYİ Parti Edirne İil Başkanı Alpay Alpagut Engin de, yola çıktıkları ilk günden bu yana hem Edirne Belediyesi’ne, hem tüm ilçe belediyelerine, hem de belde belediyelerine talip olduklarını söylediklerini ve bu konuda çalışmalarını devam ettirdiklerini ifade etti. Engin, bunun için yeterli potansiyele sahip ve iddialı olduklarını vurguladı.

“Ülkemizin hali çok kötü!”

Öncelikle ülkenin asıl meselesi üzerinde görüşlerini dile getireceğini söyleyerek sözlerine başlayan İYİ Parti Edirne Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Akalın, ilçe ilçe, köy köy gezerek, çiftçiden sanayiciye her kesimle görüştüklerini belirterek, “Ülkemizin hali çok kötü!” dedi.
Hükümetin, emeklilerle ilgili olarak ‘şunu yapacağız, bunu yapacağız’ dediğini hatırlatan Akalın, “Emeklilerle ilgili ne yaparsanız yapın, çalışanlarla ilgili ne yaparsanız yapın, asgari ücreti kaç para yaparsanız yapın, enflasyonla mücadele etmediğiniz sürece, enflasyonla mücadelenizi göstermediğiniz sürece hiçbir anlamı yok! Maaşları ne kadar yaparsanız yapın, enflasyonu dizginlemediğiniz sürece başarılı olmanız mümkün değil!” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin en önemli sorunu enflasyondur!”

Enflasyon açısından Türkiye’ye benzeyen Arjantin, Brezilya gibi ülkelerin, enflasyonlarını 1 yıl içinde tek haneli rakamlara indirdiklerini söyleyen Mehmet Akalın, şöyle devam etti:
“Onların senelik enflasyonunu biz aylık yaşıyoruz, hem de iki katıyla. Enflasyon canavarının pençesindeki birinci ülke Türkiye. Buğdaya 8 lira dediler, 5-6 liradan buğday sattı çiftçimiz. Ayçiçeğinde de aynı şey olacak. Hala fiyat açıklamıyorlar. Dolayısıyla, fiyat ne olursa olsun, 10 liralık gübre oldu 15 lira, mazot bu ayın sonunda belki 50 lira olacak. Bu maliyetlerle çiftçimizin esnafımızın başetmesi mümkün mü? Esnafımız sattığı malın yarısını yerine koyamıyor. Böyle bir ortamda kimsenin mutlu olması mümkün değil. Türkiye’nin en önemli sorunu enflasyondur! Ve enflasyonla mücadelede de biz hükümetin aldığı hiçbir tedbir görmüyoruz. Enflasyonla mücadele, vergi artışıyla olmaz. Vergi artışı demek, fiyatları arttırmak demektir. Enflasyon zaten fiyatların artmasıdır. Enflasyonu körüklüyorsunuz. Enflasyona dur demek, tasarruf önlemleriyle başlar. Baştan tasarruf önlemlerini sarayda başlatacaksınız, sonra bütün kamudaki tasarruflarla devam edeceksiniz. Evvela sizin kısa, orta ve uzun vadeli planlarınız olmalı. Böyle bir plan yok! Siz duydunuz mu, ben duymadım, açıklamadılar. Bu şekilde enflasyonla mücadele olmaz!”

“Tarımı bu hale getirirseniz, Trakya’da, Edirne’de köylümüzü tutmanız mümkün olmaz”

Şu anda herkesin ayçiçeği fiyatlarının açıklanmasını beklediğini, ayçiçeği fiyatının yüksek açıklanması durumunda yağ fiyatlarının artacağının iddia edildiğini dile getiren Prof. Akalın, fiyat kontrolünün, çiftçinin doğrudan desteklenmesiyle mümkün olacağını söyledi. Şu anki destek miktarıyla çiftçinin köyde kalmasının mümkün olmadığını ve köylerde insan kalmadığını, tarım arazilerinin ise birilerinin eline geçtiğini dile getiren milletvekili Akalın, “Ben seçim döneminde söz verdim, her gittiğim köyde de özellikle sordum, arazilerinizin yüzde kaçı yabancılara satıldı diye, büyük bir kısmını tespit ettik. Bakanlığa da sorduk. Mecliste ilk yaptığım iş, Edirne’de yabancılara satılan bütün arazileri bakanlığa sormak oldu. Şimdi yeni cevap vermişler, o cevabı değerlendirip basınımıza ve milletimize, Edirne halkına, arazilerimizin ne kadarının yabancılara satıldığını açıklayacağız. Yabancıların yanısıra, Edirne dışından alınan araziler var, onlarla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Tarımı bu hale getirirseniz, Trakya’da, Edirne’de köylümüzü tutmanız mümkün olmaz. Köylümüz Edirne’de olmazsa, esnafımız da olmaz ve biz sürekli nüfus kaybederiz.”

“Türkiye’yi yönetme iddiasında olan parti,
Türkiye’nin her yerinde iddialı olmalıdır”

İYİ Parti’nin, kendini merkeze konumlamış ve bu ülkeyi yönetme iddiası olan, iktidara talip olan bir siyasi hareket olduğunu dile getiren Edirne Milletvekili Akalın, şunları söyledi:
“Böyle bir hareketin, ‘orada girelim, burada girmeyelim’ diye bir lüksü olmaz. Türkiye’yi yönetme iddiasında olan parti, Türkiye’nin her yerinde iddialı olmalıdır. Hakkari’den Edirne’ye kadar, Sinop’tan Mersin’e Antalya’ya kadar her yerde aday çıkarmalıdır, seçimlere girmelidir. Benim şahsi görüşüm bu. Çok sorulan soru: ‘Siz ittifak yapacak mısınız?’ Merkez partiyseniz sizin partinizin adayı ve adayları olmalı. Özellikle İstanbul ve Ankara’yı ayrı tutuyorum. Genel Başkanımız da biliyorsunuz İstanbul ve Ankara’ya ayrı bir özel önem veriyor. Oralarda, belki büyük şehirlerde ittifaklar olabilir ama genelde İYİ Parti olarak biz Türkiye’nin her ilinde, ilçesinde, hatta İstanbul ve Ankara da dahil olabilir, seçime hazırız. Seçime girmeye hazırız. Edirne özeline gelelim; burada da bildiğiniz gibi İYİ Parti olarak biz Türkiye birincisi olduk. Türkiye’de en yüksek oyu, İYİ Parti, Edirne’de aldı. Keşan da dahil biz oylarımızı arttırdık. Edirne merkezde ikinci partiyiz. Dolayısıyla böyle başarılı bir genel seçim yaşamış siyasi bir hareketin, yerel seçimlerde de tabii ki çok büyük iddiası olur. Bizim de çok büyük iddiamız var. Keşan’da da öyle.”
26 Ağustos’ta İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklama yapacağını hatırlatan Akalın, o tarihten itibaren yerel seçimlerle ilgili olarak sahada olacaklarını belirterek konuşmasını tamamladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu