Ekonomi

Türkiye ve Yunanistan arasında ‘iyi niyet anlaşması’ imzalandı

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Yunanistan İş Konseyi ve Yunanistan İhracatçılar Birliği (SEVE) arasında iyi niyet anlaşması (MoU) imzalandı.

DEİK ve SEVE Yunanistan İhracatçılar Birliği tarafından Selanik‘te düzenlenen Türkiye-Yunanistan Yuvarlak Masa Toplantısı, Türk ve Yunan iş dünyasını bir araya getirdi.

SEVE’nin ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, Yunanistan İçişleri Bakanlığı Makedonya Trakya Bakan Yardımcısı Theodor Karaoglou, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Başdanışmanı Alexandros Alexiadis, Selanik Başkonsolosu Efe Ceylan, DEİK Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, SEVE Başkanı Georgios Konstantopoulos‘un ile birlikte Yunanistan ve Türkiye’den önde gelen iş insanları da katıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DEİK Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, kazan-kazan anlayışıyla ikili ekonomik ilişkileri geliştirmek adına imzalanan iyi niyet anlaşmasının iki ülke ticaret hacmini iki katına çıkarmak için çok önemli bir adım olduğunu vurguladı.

İki kurum arasında kurulan bu ortaklığın ve iki ülke iş dünyasının yakınlaşmasının öneminin altını çizen Ahmet, “Yunan iş dünyasının yaşadığı sorunlara kendi sorunlarımız gibi davranacağız.” diyerek karşılıklı anlayışı mesajı verdi.

SEVE Başkanı Georgios Konstantopoulos da sınırlarda yaşanan kritik dönemde refah, barış ve karşılıklı güven ortamını inşa etmek adına bir araya gelindiğini belirterek, iyi kaptanların büyük fırtınalarda belli olacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu