Haberler

Türkiye genelinde yaklaşık 2.5 milyon aday, YKS’de hedefleri için ter dökecek

“Keşan’da da 2.789 adayın gireceği YKS’de, öğrenciler sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav yerinde olacak. Kendi maske, dezenfektan ve siperliklerini getirebilecekler. Maskesi olmayana maske verilecek. Girişte dezenfektanlar olacak. Sınav salonunda yerlerini aldıktan sonra maskelerini çıkarabilecekler.

Koronavirüs tedbirleri nedeniyle daha 25 – 26 Temmuz 2020 tarihlerinde yapılacağı duyurulan, ‘Yeni Normal’ dönemine girilmesi ile birlikte sınav tarihi 27 – 28 Haziran 2020 olarak güncellenen ve Türkiye genelinde yaklaşık 2.5 milyon öğrencinin gireceği YKS, hafta sonu gerçekleştirilecek.
Pandemi sürecinde uzaktan eğitimle çalışmalarını sürdüren ve sınavlara hazırlanan öğrenciler, yarın hayatlarının dönüm noktası olan bu büyük sınavda ter dökecek.

Keşan’da kaç öğrenci sınava girecek?

Keşan ÖSYM Sınav Merkezi’nden edinilen bilgiye göre, Keşan’da da;

27 Haziran 2020 Cumartesi günü, 2.789 aday, toplam 14 binada sınava girecek. Adayların 1.377’si kız öğrenci, 1.452’si erkek öğrenci.

28 Haziran 2020 Pazar günü ise 2.076 aday, toplam 11 binada sınava girecek. Pazar günü sınava girecek adayların da 1.077’si kız öğrenci, 999’u erkek öğrenci.

Sınav saatleri ve oturum süreleri

TYT, 27 Haziran 2020 Cumartesi günü yapılacak.
Sınav, 10.15’te başlayacak ve 165 dakika sürecek.

AYT, 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak.
Sınav, 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek.

YDT, 28 Haziran 2020 Pazar günü yapılacak.
Sınav, 15.45’te başlayacak ve 120 dakika sürecek.

YÖK’ün aldığı karar gereği, Temel Yeterlilik Testinde (TYT) geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave edilerek, 165 dakikaya çıkarılmıştı.
Ayrıca merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170’e çekilmişti.

Öğrencilere, “Sınava en fazla 1 yakınınızla gelin!” uyarısı..

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2020 YKS’ye girecek adaylara “Bina önlerinde yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için sınava en fazla bir yakınınız ile geliniz” uyarısı yaptı.
Twitter hesabından YKS ile ilgili paylaşımda bulunan Aygün, koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler hakkında bilgi vererek, oturumların saatini hatırlattı ve öğrencilere “Sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav binasında hazır olunuz” dedi.

Sınav binalarının bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimse alınmayacak

Adaylara TYT’de 120 soru için 165 dakika, AYT’de 160 soru için 180 dakika, YDT’de 80 soru için 120 dakika süre verileceğini, 180 olan baraj puanının da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170’e çekildiğini hatırlatan Aygün, sınav merkezlerinde Covid-19 ile ilgili alınan tedbirleri şöyle sıraladı:

“Sınav binaları sınavdan önce detaylı olarak temizlenecek ve dezenfekte edilecektir.
Bina önlerinde yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için sınava en fazla bir yakınınız ile geliniz.
Sınav binalarının bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimse alınmayacaktır.
Sınav binasına girişte, bina içerisinde ve sınav binasından çıkışta adayların sosyal mesafeyi korumaları için görevliler tarafından yönlendirme yapılacaktır.
Bina girişinde adayların ellerine dezenfektan uygulanacaktır.
Bina girişinde adaylara maske dağıtılacaktır.
Bina girişinde adaylara el dezenfektanı dağıtılacaktır.
Adaylar kendi maskeleri, siperlikleri ve el dezenfektanlarıyla sınava girebilecekler.
Sınav görevlilerimiz lateks eldiven kullanacaktır.
Adaylar sınav salonlarına geçip sıralarına oturduktan sonra sınav süresince maskelerini çıkarabilecektir.
Ancak sınav görevlilerimiz maskelerini çıkartmayacaktır.”

Adaylardan sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav binasında hazır olmalarını isteyen Aygün, “Sınava giriş belgesi ve geçerli kimlik belgesi olmadan sınava giremeyeceğinizi unutmayınız. Adaylar, sabah oturumlarında saat 10.00’dan sonra, öğleden sonra oturumunda ise saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacaktır” uyarısını yaptı.

Nüfus müdürlükleri açık olacak

Öte yandan ÖSYM, YKS’ye girecek adaylar için açık tutulacak il ve ilçe nüfus müdürlüklerine ilişkin de duyuru yaptı. Adaylardan TC kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfuz cüzdanında TC kimlik numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyecek durumda olanlar için bazı il ve ilçe nüfus müdürlükleri açık tutulacak.
Listede yer alan il ve ilçe müdürlükleri 27 Haziran Cumartesi günü 07.00 ile 17.00, 28 Haziran Pazar günü ise 07.00 ile 15.30 saatleri arasında açık olacak. Müdürlüklere başvuran adaylara, müdürlük personeli tarafından fotoğraflı, imzalı – mühürlü, barkodlu – karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu -karekodlu ‘geçici kimlik belgesi’ düzenlenecek.

ÖSYM’nin sınav takviminde yer alan bilgilere göre, YKS sonuçları 28 Temmuz 2020 tarihinde adayların erişimine açılacak.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, twittwer’dan 22 Haziran 2020 tarihinde yaptığı paylaşımla, merak edilen bir diğer konuya da açıklık getiriyor.
Buna göre; Covid-19 tanısı olan, tedavisi tamamlanıp karantina sürecinde olan, temas nedeniyle karantina sürecinde olan ve Covid-19’u düşündürecek belirtileri olan adayların, ayrı binalarda, ayrı sınav salonlarında sınava alınacaklar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu