Son Dakika

‘Türk Yıldızları’ uçağı Konya’da eğitim uçuşu sırasında düştü

Konya’da eğitim uçuşu yapan Türk Yıldızları’na ait NF-5 uçağının pilotu şehit oldu.

Alınan bilgiye göre, Konya’nın Karatay ilçesine bağlı Fevzi Çakmak Mahallesi’nde boş alana uçak düştüğü ihbarı üzerine polis, jandarma, itfaiye ve sağlık ekipleri bölgeye gönderildi.

Jandarma ekipleri, bölgede güvenlik tedbiri aldı.

Milli Savunma Bakanlığının (MSB) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, eğitim uçuşu yapan bir NF-5 uçağının saat 14.15’te henüz bilinmeyen nedenle kaza kırıma uğradığı ifade edildi.

Konya 3?üncü Ana Jet Üs Komutanlığında konuşlanan Hava Kuvvetleri?nin akrobasi ekibi Türk Yıldızları’ndaki NF-5 uçağı, eğitim uçuşu sırasında henüz bilinmeyen bir nedenle merkez Karatay ilçesi sınırlarına düştü.

Uçağın düştüğünü gören vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye ve AFAD ve kurtarma ekibi sevk edildi.

Olay yerinde yapılan incelemelerde uçağın Pilotu Yüzbaşı Burak Genççelebi şehit oldu. Şehit Pilot Burak Genççelebi‘nin İzmir Çiğli’den geldiği ve Konya’da 1 yıldır bulunduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili gerekli incelemenin başlatıldığı belirtildi.

Paylaşımda, “Kahraman pilotumuza Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır dileriz.” ifadesine yer verildi.

Türk Yıldızları’nın internet sitesinden yapılan bilgilendirmede NF-5 uçaklarımın özellikleri şöyle ifade ediliyor: 

Türk Hava Kuvvetlerinde 1987’den bu yana kullanılan NF-5’ler, akrobasi çalışmaları esnasında uçuş sistemleri ve performansları sayesinde akrobasi uçuşuna en uygun uçak olarak seçilmiştir. Dünya havacılık literatürü tarandığında F-5 uçağının dizaynının, süpersonik jet uçuşuna en uygun uçak dizaynı olarak tanımlandığı görülmektedir.

Teknik özellikleri:

Uzunluk: 47,2 feet / Genişlik: 25,8 feet / Yükseklik: 13,2 feet / Ağırlık: 14689 lb / Takat: 2×2925 lb / Takat: A/B 2×4300 lb / Yakıt: 3964 lb / Yakıt Tipi: jp-8 / jp-4 / Azami Sürat: 710 knot (1315 km/saat) / G Limitleri: 7,33 / -3,0 / Dönüş Yarıçapı: 4800 feet / 0,82 mach / 5,5 G / 11 degrees in one second / Motor Tipi ve Gücü: 2xGE J-85-CAN-15 / 2×4300 lb

Dünyada sesten hızlı 8 uçaklı ilk akrotim

Türk Yıldızları, Türk Hava Kuvvetleri’nin olduğu kadar dünyanın da gözünün üzerinde olduğu özel bir ekip. Türk Hava Kuvvetleri’nin en yetenekli pilotları bu gruba seçiliyor.

Türk Yıldızları dünyada sekiz süpersonik yani sesten hızlı sekiz savaş uçağıyla gösteri yapan ilk akrotim olduğu için çok özel bir yere sahip.

24 Ağustos 2001 tarihinde Bakü/Azerbaycan’da gerçekleştirdikleri; bir milyondan fazla seyircinin izlediği gösterileri ile bu alanda bir rekora imza attılar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu