GenelTürkiyeYaşam

TÜİK, mart ayı işsizlik rakamlarını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı mart ayı işgücü verilerine göre, martta işsizlik oranı, değişim göstermeyerek yüzde 10 seviyesinde kaldı. 
TÜİK tarafından yapılan hane halkı iş gücü araştırması sonuçlarına göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı mart ayında, bir önceki aya göre 4 bin kişi artarak 3 milyon 508 bin kişi oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2023 yılı mart ayına ilişkin iş gücü istatistiklerini açıkladı. Açıklamada, Hanehalkı İşgücü Araştırması şubat ayı anket uygulamasının, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’de yapılamadığı belirtildi.

Genç işsizlik oranı yüzde 20,1’e yükseldi 

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaş grubunda işsiz sayısı, martta bir önceki aya göre 4 bin kişi artarak 3 milyon 508 bin kişi oldu. İşsizlik oranı değişim göstermeyerek yüzde 10 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı, geçen yılın aynı ayına göre ise 1,2 puan azaldı.

Martta 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı, bir önceki aya göre 0,7 puanlık artışla yüzde 20,1 oldu.

İş gücüne katılma oranı yüzde 53,6 olarak kaydedildi

Türkiye’de istihdam edilenlerin sayısı martta aylık bazda 37 bin kişi artarak 31 milyon 462 bin kişiye ulaştı. İstihdam oranı değişim göstermedi ve yüzde 48,2 olarak hesaplandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu