Haberler

Tuhafiyeci esnafı da 11 Mayıs’ta tezgah açıyor

Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan önlem kararlarının gevşetilmesi ve tedbirler ile başlayacak yeni normal düzene geçiş ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün AVM’lerin 11 Mayıs itibari ile açılacağını duyurmasının ardından Keşan Tuhafiyeci ve Manifaturacı Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman açıklama yaparak 11 Mayıs’ta tuhafiyeci esnafının da satışlarına başlayacağını duyurdu.

“Bakan Soylu’dan teyit aldık”

AVM’ler ile birlikte eş zamanlı olarak açılmalarını beklediklerini belirten Hasan Kocaman, açılış ile ilgili olarak İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’dan teyit aldıklarını açıkladı. Kocaman, “Sayın Cumhurbaşkanımızın 11 Mayıs’ta AVM’lerin açılacağı açıklamaları üzerine, biz AVM’ler ile beraber bizim de açılacağımızı tahmin ediyorduk zaten. Ancak açıklamalarında bize dair bir söz geçmeyince, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’e ulaşmadığı denedik ama ulaşamadık, bunun üzerine Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Ali Karaca ile görüşme sağlandı. Kendisi ‘Cumhurbaşkanı’nın önündeki metinde vardı ancak gündem çok yoğun olduğundan dolayı okuyamadı, 11 Mayıs’ta siz de açıyorsunuz’ dedi. Emin olmak için de İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradı, teyit alınca biz rahatladık.
Haberi alan esnaflarımız gece 2’ye kadar beni aradılar, çok sevindi herkes.” dedi.

“İkinci dalga gelirse bir daha tezgah açma sansımız olmaz”

Bu zamana kadar esnafın yasaklara uyduğunu dile getiren Kocaman bundan sonra da esnafın kurallara uyacaklarını belirterek şunları söyledi: “Esnaf, söylediklerinizin dışında çıkmadılar. Teşekkür ederim hepsine ayrı ayrı hiç kuralları çiğnemediler, bundan sonra da inşallah bizim kurallarımıza riayet edeceklerine inanıyorum. 11 Mayıs itibari ile başlıyoruz pazarlarımızı açmaya. Yeter ki kurallara uyalım. Pazarlarda tezgah aralarındaki mesafeye dikkat edecek esnafımız, ortaya tezgah açılmayacak, maske takma konusunda kurallara uyulacak biz de sabahtan başlayarak onları bilgilendirip kontrol edeceğiz. Ne kadar kurallara uyarsak iyileşme süreci o kadar hızlanır. Ancak tekrar süreç başlar ve ikinci dalga gelirse kesinlikle bir daha tezgah açma şansına sahip olamayız. Gücümüzü de yitirmiş oluruz. Devlet de ekonomik olarak ne kadar arkamızda olur bilmiyorum onun için herkesin bu konuya dikkat etmesi lazım.”

“Şarköy ve Malkara’ya geliş gidiş yok”

Halen kısıtlamaların geçerli olduğu çevre ilçelerin pazarlarına diğilmene de değinen Hasan Kocaman “Çevre ilçelerimizde kısıtlamaları hala devam etmekte olan Tekirdağ’a bağlı olaan Malkara ve Şarköy ilçeleri var. Yasak kalkmadığı sürece bizim esnafımızın oraya yada oradaki esnafın da buraya gelmesi söz konusu değil. Bu süreç ile ilgili olarak resmi olarak daha sonra açıklama yapılacak, belediye başkanları veya valiler kendi aralarında bir anlaşma yaparlarsa ancak ondan sonra arkadaşlarımız oraya gidip gelebilecekler.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu