KÜLTÜRSektörelYaşam

Trakya’nın yöresel ürünlerinin lezzet kattığı yemekler usta ellerle zirveye taşındı

Saros Körfezi’ne kıyısı olan Edirne’nin, Keşan İlçesi’ne bağlı Gökçetepe Köyü’ndeki Gökçetepe Tabiat Parkı içerisinde yer alan Marisstone Hotel‘in Mutfak Şefi Recep Efetürk, Trakya’nın yöresel ürünleriyle yaptığı yemeklerle uluslararası yarışmadan 1 altın 1 gümüş madalya ile döndü.

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) ile Tuzla Belediyesi işbirliğinde düzenlenen “20. Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri”, 13-16 Aralık tarihleri arasında İstanbul / Tuzla Marina’da gerçekleştirildi.
Festivale pek çok ülkeden 1600’e yakın yarışmacı katıldı. 

Türk mutfağının dünya mutfağı ile entegrasyonunda büyük adımlar atılmasını sağlamak amacıyla dünya lezzetlerini İstanbul’a taşıyan Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri‘ne katılma kararı alan ve yarışma gününe kadar bu yöndeki çalışmalarını Mutfak Şefi olduğu Marisstone Hotel‘de sürdüren Şef Recep Efetürk, iki kategoride yarıştığı ve Trakya’nın lezzetli ürünlerini buluşturduğu iki ayrı tabağı ile hem kendisinin hem de Trakya ürünlerinin farkını ortaya koyarak 1.’lik ve 2.’lik ödülleri aldı.

Gastronomi alanında önemli projelerde yer alan Efetürk, Mayıs ayında kutlanan “Türk Mutfağı Haftası”nda da, Edirne Valiliğinin destekleriyle kurulan Şehir Gönüllüleri Vakfının “Karaağaç Gölgesinde Yeşeren Umutlar Projesi” kapsamında, kooperatif üyesi ev kadınları ile birlikte yöresel tatlara farklı tarifler uygulayarak dikkatleri üzerine çekmişti.
Efetürk, Trakya Üniversitesi’nin, özellikle uzmanlık alanı gastronomi olan, TÜ Genel Sekreter Yardımcısı Öğretim Görevlisi Burak İşçimen‘in de çalışmalarına önemli katkılar sağladığına değinerek, birlikte yöresel ürünlerle mönü geliştirme araştırmaları yürüttüklerini ifade etti.

Diyarbakır doğumlu olduğunu, uzun yıllar İstanbul’da ve Türkiye’nin farklı bölgelerinde hem eğitim aldığını hem de çalıştığını dile getiren Efetürk, ailesinde aşçılık mesleğinin öne çıktığını, tüm aile fertlerinin güzel yemek yaptığını belirterek, abisi ve yengesinin de İstanbul’da isim yapmış otellerde şef olarak çalıştığını kaydetti.

Mesleğine büyük bir aşkla bağlı olduğunu ve yemek yaparken kendini çok mutlu hissettiğini ifade eden Efetürk, yöresel ürünleri kullanarak yemek yapmaktan da ayrı bir keyif aldığını vurguladı.
Yarışma’ya Trakya’nın kuzu eti ve Saros Körfezi’nin balığı ile katıldığını ve bu yemeklerindeki detayda yer alan tüm ürünleri de; kabak ve kuskusla birlikte, yağından sütüne, peynirinden ekmeğine kadar yöresel ürünlerle hazırladığını söyleyen Efetürk, kuzu etiyle 1.’lik balık ile de 2.’lik aldığını söyledi.

Türk mutfağının, Osmanlı’dan ve Rumeli’den gelen tatlar başta olmak üzere zengin bir mozaik olduğunu ve dünyada adından söz ettirdiğini dile getiren Efetürk, geçmişten gelen gelenek ve göreneklerle oluşan yöreye özgü yemeklerin, yöresel ürünlerin ve pişirme tekniklerinin de korunarak gelecek nesillere aktarılmasının önemine işaret etti.

Yarışmada ödül alan yemeklerin ikram edildiği sofrada yerel basın mensupları ile bir araya gelen Marisstone Hotel Genel Müdürü Murat Başer, Şef Recep Efetürk‘ün başarısı ile gurur duyduklarını belirterek, mutfak kültürüne sunulan bu katkının kendilerini ayrıca mutlu ettiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu