HaberlerTarım

Trakya’da 2021 sonuna kadar 380 bin 885 hektar arazi toplulaştırılacak

DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde toplulaştırma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

DSİ’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Yıldız, Türkiye’nin her alanda daha da güçlü hale getirilmesi konusunda DSİ’ye de önemli görevler düştüğünü belirtti.

Türkiye’nin kalkınması ve muasır medeniyet seviyesine yükselmesi adına yatırımların artarak devam ettiğini aktaran Yıldız, “Devletimizin bize verdiği vazifeleri en iyi şekilde yapmak için çaba sarf ediyoruz. Bu çerçevede ülkemizin en büyük yatırımcı kuruluşu olan DSİ’ye çok önemli görevler düşmektedir. Bu bilinçle çalışmalarımız devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“8,25 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları devam ediyor”

Arazi toplulaştırması ile diğer altyapı hizmetlerinin de düşünülmesi gerektiğini belirten Yıldız, şunları kaydetti:
“Bu düşünceyle 2018 yılında yapılan yasal düzenleme sonucu ülkemiz genelinde arazi toplulaştırma çalışması yapma yetkisi DSİ Genel Müdürlüğümüze verilmiştir. Ülkemizde toplulaştırma yapılmaya uygun 14,3 milyon hektar alan bulunmaktadır. 8,25 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında 496 bin hektar, 2019 yılında ise 619 bin hektar alanda, 2020 yılında ise ekim sonu itibarıyla 425 bin hektar alan da tescil çalışmaları tamamlanmış olup 2020 yılı sonu itibarıyla 541 bin hektar alanın tescil çalışmaları tamamlanmış olacaktır. Böylece ülkemiz genelinde 2020 sonu itibarıyla 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlanmış olacaktır. Kalan 3,48 milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir.”

Yıldız, sulama projelerinin arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlandığını belirterek, arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetlerinin yüzde 90 oranında azaldığını bildirdi. 

Arazi toplulaştırması ile parsellerin büyüdüğünü, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanmasının kolaylaştığını aktaran Yıldız, “Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az iki kat artar.” dedi.

Trakya’daki arazi toplulaştırma çalışmaları

Yıldız, Edirne’de 2020’de 8 projede toplam 287 bin 944 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında, 18 bin 259 hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirildiğini, devam eden çalışmalarla 287 bin 944 hektar alanın tamamının 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Kırklareli’nde ise 2020’de 1 projede 40 bin hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri çalışmalarının devam ettiğini ve 2021 yılı sonunda 40 bin hektar alanın tamamının toplulaştırmasının hedeflendiğini aktaran Yıldız, şu bilgileri verdi:
“Tekirdağ’da 2020 yılında 1 projede 71 bin 200 hektar alanda yürütülen toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri kapsamında çalışmalar devam etmekte ve 2021 yılı sonunda 71 bin 200 hektar alanın tamamının toplulaştırması hedeflenmektedir. Ayrıca çalışmalar kapsamında sınırları düzeltme, arazi tesviyesi, ağaç kök sökümü ve tarla içi yol yapımı gibi tarla içi geliştirme hizmetleri işleri yapılıyor. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da 1 Ocak 2020 tarihinden bu güne kadar 10 proje dahilinde 12 bin 556 hektar alanda tarla içi geliştirme çalışmaları tamamlanmıştır.  Projelerin tamamının uygulanması sonucu 2021 yılı sonuna kadar 399 bin 144 hektar alanda tarla içi geliştirme çalışmasının tamamlanması planlanıyor. Bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu