Haberler

Trakya tarımı için milat! Trakya Tohum A.Ş. kuruldu

Trakya’da tohumculuk alanında analiz hizmetleri, Ar-Ge ve Ar-Ge teknik destek danışmanlığı, eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinde bulunacak ve bölgenin referans kurumu olacak Trakya Tohum AŞ kuruldu. Kuruluşunda 39 kamu, özel sektör ve STK’nın güç birliği yaptığı Trakya Tohum AŞ, kamu özel sektör işbirliğinde kurulmasıyla bu alanda bir ilk oldu.

Namık Kemal Üniversitesi Senato Salonu’nda düzenlenen şirket kuruluş sözleşmesi imza törenine TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Mustafa Yel, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, ticaret borsalarının başkanları, firma temsilcileri, akademisyenler ve davetliler katıldı.

10 milyon TL olacak güdümlü proje

Trakya Tohum AŞ, Namık Kemal Üniversitesi tarafından yürütülen ve Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Trakya Tohumluk Vadisi Güdümlü Projesi kapsamında kuruldu. Toplam bütçesi 10 milyon TL olacak güdümlü projenin 7 milyon 500 bin TL?si Trakya Kalkınma Ajansı tarafından karşılanacak. Trakya Tohum AŞ’nin ortakları arasında Namık Kemal Üniversitesi Teknopark AŞ, Babaeski Ticaret Borsası, Çorlu Ticaret Borsası, Edirne Ticaret Borsası, Hayrabolu Ticaret Borsası, Keşan Ticaret Borsası, Kırklareli Ticaret Borsası, Lüleburgaz Ticaret Borsası, Uzunköprü Ticaret Borsası, Tekirdağ Ticaret Borsası, Malkara Ticaret Borsası ve Trakya?da faaliyet gösteren 28 şirket yer alıyor. Kurucu ortaklar arasında yer alan firmalar B grubu sermaye paylarına sahipken, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark AŞ ve 10 ticaret borsası ise A grubu sermaye paylarına sahip olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu