Genel

Trafikte yeni düzenlemeleri hatırlatan Demirkan, emniyet kemerinin hayati önemine dikkat çekti

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenlemeye göre, artık kasksız motosiklet sürücülerinin araçlarına el konulacak. Taksi ve otobüsler de emniyet kemeri zorunluluğu getirilen yeni uygulama için Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan açıklamalarda bulundu.

Karayolları Trafik Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile birlikte bazı ek maddelere kavuştu. Yeni düzenlemelere göre artık kasksız motosiklet kullanan, trafikten men edilecek, motoruna el konulacak. Minibüs, otobüs ve taksilerde tüm yolcular emniyet kemeri takmak zorunda olacak. Motosiklet, elektrikli scooter ve bisikletler için koruma gözlüğü zorunluluğu getirildi. Aynı zamanda Bisiklet, motosiklet ve scooter kullanan vatandaşlara yelek ve gözlük kuralı getirildi. Gece kullanılması durumunda zorunlu olarak ‘reflektif’ yelek giyecekler.

“Otobüsler kemer takmadan hareket etmeyecek”

Şimdiye kadar motosiklet sürücüleri için kask takma zorunluluğunun halihazırda olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mahmut Demirkan, Keşan’da 3 bin 459 kayıtlı motosiklet sürücüsünü ilgilendiren karar ile ilgili “Büyük motosikletlerde kask takmama gibi bir durum yoktu; ancak daha küçük motosiklerde bazı alışkanlıklar uygulanmaya devam ediyordu. Bunu da her gün görüyorduk” diyerek şöyle konuştu: “Yeni uygulama ile birlikte hem yolcu hem de sürücü kask takmak zorunda. Bunun yanında sürücüler görüşü olumsuz etkilemeyecek gözlük kullanmak zorunluluğu da getirilecek. Aynı zamanda otobüs ve minibüslerde emniyet kemeri takma zorunluluğu kanunu da vardı. Bundan sonra otobüsler, yolcular kemer takmadan hareket etmeyecek. Bu uygulama tüm ticari araçlar için de geçerli olacak.”

“Ölüm oranı yüzde 90’ın altına indi”

Son olarak kemer takmama alışkanlıklarından vazgeçilmesi gerektiğine vurgu yapan Demirkan “Biliyorsunuz Gaziantep ve Mardin’de yaşadığımız aynı kaza mahallinde üst üste meydana gelen 4 farklı kazada yaklaşık 36 kişi vefat etti, 117 kişi de yaralandı. Çok hazin bir olaydı. Her zaman biz basında emniyet kemerinin kullanılması için çağrı yaptık ve yapıyoruz. İçişleri Bakanlığı sahada bununla ilgili çok sayıda denetim yaptı. Bu çalışmaların sonucunda da kemer takılı olan kazalarda çok az ölüm ve yaralanma meydana geldi. Yüzde 90’a kadar indi. Lütfen emniyet kemeri kullanın.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu