GündemSiyaset

Torun, Keşan’dan iktidara seslendi: “Belediyelerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız”

Bölge ziyaretleri kapsamında CHP’li milletvekilleri ve belediye başkanları ile birlikte Keşan’a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ülke gündemi ve CHP’li belediyeler hakkında konuştu. Keşan’da kaybedilen seçimler için “Hep beraber başarısızlığa ortağız” diyen Torun, “Eksiğimiz ve yapmamız gerekenler neydi onları yapıp mutlaka tekrar belediyeyi alacağız. ” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bölge ziyaretleri çerçevesinde Keşan’a gelerek, İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen basın toplantısına, Torun’un yanı sıra; Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, Antalya Milletvekili Cavit Arı, Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Keşan Belediye Meclisi üyeleri, İl Genel Meclisi üyeleri, parti yöneticileri ve partililer katıldı.

“Belediyelerimiz harikalar yaratıyor”

Toplantının açılış konuşmasını yapan İlçe Başkanı Recep Pekcan toplantıya katılanlara, “Hoş geldiniz” dedikten sonra sözü Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’a bıraktı.
Sözlerine ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirterek başlayan Torun’un gündeminde iktidarın ekonomik politikaları CHP’li belediyelerin çalışmaları vardı, “Her sabah uyandığımızda, yeni bir gündem ve yeni zorluklar.” diyen Torun, “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ve tek adam yönetimini bize dayatan yapının verdiği tahribat ortadadır. Bunu ortadan kaldıracaklarda bizleriz. Belediyelerimiz harikalar yaratıyor. Şu anda, iktidarın her türlü baskısına ve engellemesine, kamu kaynaklarını kapatmasına rağmen, belediyelerimiz mazeret üretmeden çözüm üretiyorlar. Her yerde ilkleri başarıyorlar. Pandemi döneminde olağanüstü bir çaba içerisinde oldular. Hükümetin 5 maskeyi dağıtamadığı süreçte, belediyeler dezenfektan ve maskesine kadar vatandaşın her türlü ihtiyacını yerine getirdiler. Bizler de onlarla gurur duyuyoruz. Belediye ve yerel yönetimlerimizi ziyaret ediyoruz. Yerel yönetim ekibimiz var. Yerel yönetimlerimizin başarısını artırmak ve sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, onları dinlemek ve bu büyük ailenin daha iyi noktaya gelmesi için çabalıyoruz.” dedi.

“Bizim belediyelerimizin başarısını gördükçe, sarayında çıldırıyor”

AK Parti iktidarıyla ilgili eleştirilerde bulunan Seyit Torun sözlerini şöyle sürdürdü: “31 Mart’ı ve 23 Haziran’ı halen hazmedemeyenler var. İşi gücü bırakıp, bizim belediyelerimizle uğraşıyorlar. Her gittiği yerde belediyelerimizi anlatıyor. Bizim belediyelerimizi anlatacağınıza, iki belediyenizin yolsuzluğu ve usulsüzlüğü tespit edildi. Yargı tarafından mahkum edildi. Ama tık yok. Ama kendine gelince adaleti kabul etmiyorlar, bize gelince olmayan suçları ve yalanları konuşarak, itam etmeye çalışıyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Samsun Belediyesi’nde yapılan yolsuzluk ortada ama belediye başkanı ifadeye dahi çağrılmıyor. Yalova Belediyesi’nde başkan, zimmete para getirme olayını tespit edip; kendisi yargıya müracaatta bulunmasına rağmen görevden alınıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Yaşanan adaletsizliği sona erdireceğiz. Bizim belediyelerimizin başarısını gördükçe, sarayında çıldırıyor. Bütün bakanlıkların kaynakları onlara akıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın araç yardımlarının %97’si Cumhur İttifakı belediyelerine, %3’ü muhalefet partilerine yapılıyor. Bu kabul edilebilir mi? Hani bunlar tüm belediyelere eşit mesafedeydi? Şimdi belediyeler birliğinin bütçesini de aynı şekilde kullanıyorlar. Ama bunların peşini bırakmıyoruz, belediyelerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız ve bu mücadeleyi vereceğiz. Bu ülkede demokrasiyi, adaleti, özgürlüğü getirene kadar mücadelemiz devam edecek ve inşallah bu ucube sistemi göndereceğiz ve güçlendirmiş demokratik parlamenter sistemi mutlaka getireceğiz.”

“Başarmak zorundayız”

Sözlerinin devamında Keşan’da yönetimi tekrar alacaklarını söyleyerek devam eden Torun, “Keşan’ımıza en son geldiğimde burada belediyemizin olduğu bir süreç vardı. Bu seçimlerden istediğimiz sonucu alamadık; ama inşallah önümüzdeki seçimde mutlaka başaracağız, başarmak zorundayız. Keşan’ımızı tekrar sosyal-demokrat idareye bırakmak zorundayız. Belediye meclisi üyelerimiz, orada gereken her türlü sorumluluğu yerine getirecek, Keşan’ımızın gelişmesi için belediye meclisinde her türlü mücadeleyi verecek; ama biz de caddesinde ve sokağında çalışmaları yapacağız. Yerelden gelene iktidarı hep beraber kuracağız.” ifadelerini kullanırken, “Yolumuz açık olsun. İnşallah, önümüzdeki seçimde iktidara geleceğiz ve bu ülkede barışı tesis edeceğiz. İnşallah Keşan’ı tekrar sosyal-demokrat bir yönetime kavuşturacağız.” şeklinde konuştu.

“Hep beraber başarısızlığa ortağız”

Konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi. Gazeteciler tarafından soruların “Keşan Belediyesi daha önce CHP’deydi, dediğiniz gibi şu an değil. Nedeni ne olabilir? Aday belirlemede mi, yönetimlerde mi, yoksa, vatandaşın teveccühü mü olmadı? CHP’nin Keşan’da kaybetme sebebi nedir?” sorusunda cevap veren Seyit Torun, “Bir neden yok, hep beraber başarısızlığa ortağız. Herkesin payına göre başarısızlıkta mutlaka etkisi vardır; artık ondan ders alıp önümüze bakacağız. Eksiğimiz ve yapmamız gerekenler neydi onları yapıp mutlaka tekrar belediyeyi alacağız. Tek başına ‘o’, ‘bu’ demek mümkün değil.” derken, “İktidarı Edirne’de korumak ve Keşan’da geri almak adına ne gibi çalışmalar var?” sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi: “Yerel yönetimler olarak her konuda belediyelerimizin başarısını artırmak için katkıda bulunuyoruz. Eğitimler veriyoruz. Kamu bize tamamen kapalı olduğu için, biz de kendi aramızda dayanışarak ve karşılıklı proje alışverişinde bulunarak süreci yönetiyoruz. Başkanlarımız her türlü olumsuzluğa rağmen asla mazeret değil, hizmet üretiyoruz.
Son olarak yine gazeteciler tarafından sorulan “Önümüzdeki seçimlerde aday belirlemede ne gibi yöntem izleyeceksiniz?” sorusunu ise, Torun, “Ona yetkili kurullar karar verecek, benim bir şey demem mümkün değil. Partimizin yetkili kurulları bu konuda karar verir” diyerek cevapladı.

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu