Haberler

Ticaret Odası’ndan kiracılara destek çağrısı..

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (Keşan TSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, işyeri mülk sahiplerine, kiracı işletmelere destek çağrısında bulundu

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şapçı, “Bazı üyemiz işletmeler, İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelge ile 16 Mart’ta faaliyetlerine son verirken bazıları ise salgının yayılmasını engellemek amacıyla çalışmalarına ara vermişlerdir. Faaliyetlerini sürdüren işletmelerimizin ise ticaret hacimleri yüzde 70-90 oranında düşmüştür. Bu üye işletmelerimiz de istihdam ettikleri personellerin evlerinin kiraları ailelerinin geçimleri için iş yerlerini açık tutmaya devam etmektedirler.

BU DÖNEM MİLLET OLARAK DAYANIŞMA DÖNEMİDİR.

“Tüm dünya zor bir süreçten geçmektedir. Bu süreci birlikte en az zararla atlatabilmek için güçlü silahlarımızdan biri de toplumun her kesiminin birbirine dayanışma ruhu ile destek olmasıdır. Herkes üzerine düşeni hassasiyetle yerine getirdiği takdirde sosyal ve ekonomik olumsuzlukları minimum seviyeye çekebiliriz. Yaşanan salgın ve alınan tedbirler nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ticari faaliyetler ticaret erbabını zor durumda bırakmakta. Dolayısıyla işletmelerin mülk sahiplerinden toplumsal dayanışma çerçevesinde mülk sahibi ve kiracı ilişkisinin de zedelenmemesi için esnafımıza destek olmaları için çağrıda bulunuyoruz. Herkes üzerine düşeni hassasiyetle yerine getirdiği takdirde sosyal ve ekonomik olumsuzlukları herkes için minimum seviyeye çekebiliriz. Yaşanan salgın ve alınan tedbirler nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ticari faaliyetler ticaret erbabını çok zor durumda bırakmıştır. Bu dönem millet olarak dayanışma dönemidir.

ÖNÜMÜZDEKİ 3 AY KİRA BEDELİ ALINMAMALI

Öncelikle, faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan iş yerlerinin mülk sahipleri olmak üzere, kiracılardan kira bedellerinde indirim- öteleme ve bir süre kira almama gibi uygulamalar ile destek olmalarını diliyoruz. Başta virüs tedbirleri kapsamında faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan işyerlerinin mülk sahipleri olmak üzere, esnaftan kira bedellerinde indirim ve öteleme ve bir süre kira almama gibi uygulamalar içerisinde imkanlar dahilinde esnafımıza destek olmalarını bekliyor. Bu süreçte kimseyi mağdur etmeden, iş yeri kapanan esnaflarımızdan önümüzdeki 3 ay kira bedeli alınmamalı kapanmayan iş yerleri içinde bu yıl içerisinde kira artışı yapılmamasını öneriyoruz. Üyelerimiz ve esnaflarımız için neler yapabileceğimiz konusunda TOBB nezdinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu