Çevre

Temiz Keşan Derneği’nden susuzluğa çare olacak öneriler

Temiz Keşan Derneği, yağışların olmaması sebebiyle her geçen gün yaklaşan kuraklığa karşı mücadele çağrısı yaptı. Yerel yönetimleri konu hakkında harekete geçmeye davet eden Temiz Keşan, su tasarrufu ve yağmur suyu depolaması hakkında önerilerde bulundu.

Temiz Keşan Derneği Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Denetim Kurulu Başkanı Serbay Aksu, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçtiğimiz günlerde Kadıköy Barajı‘nda Belediye Başkanımız sayın Mustafa HELVACIOĞLU, Belediye Başkan Yardımcımız sayın Yakup BALCI, Belediye Başkan Vekili sayın Nehir GERGİN, Su İşleri Müdürü sayın Erhan Bey ve Elektrik Mühendisi Mert Bey‘in katılımı ile yapılan bir basın açıklamasında; Barajlarımızda ki su doluluk oranının %8, kullanılabilir suyun %1 olduğunu ve ortalama 3 aylık suyumuzun kaldığını bizlere anlatarak hem durum analizi hem de suyumuz ile ilgili bir farkındalık yaratmak ve suyun değerinin bizler için ne kadar önemli olduğunu açıklayan herkese bir kez daha teşekkür ederiz.

Yeraltı suları tükeniyor

Öncelikle bu durum sadece bölgemiz değil, ülkemizin birçok bölgesinde yağış formlarında ki değişikliklerden, iklim değişikliğinden dolayı kuraklığa neden olmaktadır. Ve maalesef ki bu durum üzerinde biz insanoğlunun etkisi oldukça fazladır.

Yüzeysel su olarak belediye başkanımız bizlere durumumuzu net bir şekilde ortaya koymuştur. 8 Aralık 2020 tarihinde mezun olduğum Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan TECER hocamızın ulusal basına yapmış olduğu açıklamada; Yeraltı sularının %85 oranında tükendiği ifade edilmiştir.

Su petrolden değerli olacak

Yapılan çalışmalar ve araştırmalar sonucunda bölgemizde yüzeysel ve yeraltı suyumuz alarm vermektedir. Yeraltı suyu çok stratejiktir. En kötü zaman ve şartlarda kullanılmak üzere saklanması gerekir. Aşırı şehirleşme ve betonlaşma yüzünden yağmur ve karın toprak ile buluşması engelleniyorsa yağış akışa geçer ve bu suyu kaybederiz. Onun için yeraltı suyunun petrolden bile değerli olacağı zamanlar bizleri beklemektedir. Ayrıca ne buharlaşmayı durdurabiliriz, ne suni yağışlar oluşturabiliriz, ne de yağacak yağmuru durdurabiliriz. Onun için değişen iklim şartlarına göre elimizdeki su kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak zorundayız. Su yönetimini iyi yapmak en önemli görevimizdir.

Suda tasarruf edilmeli, yeniden kullanılmalı

Kuraklık ile ilgili biz insanlar ve yerel yönetimlerden başlayarak mücadele etmemiz gerekir. Bizlere düşen görev; kişi başı su kullanımını mümkün olduğu kadar düşürmektir. Su tasarrufunu başarmalı, su israfının önüne geçmeliyiz. Tasarruflu musluklar kullanılmalı ve hatta yerel yönetimler tarafından bu ürünler teşvik edilmeli mümkünse bedelsiz bir şekilde vatandaşa dağıtılmalıdır.

Suyun en çok kullanıldığı sektörlerde yatırım maliyetlerini çok yüksek olmayan projelerle kullanılan suyun geri kazanılması ve yeniden kullanılması sağlayabiliriz.

Bölgemizde tarım ve çeltik ekimi yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Tarla, bahçe, seralarda ve özellikle çeltik üretimi esnasında suyu çok fazla kullanıyoruz. Çeltik üretiminde göllendirme tekniğini kullanıyoruz, bu durum yüzeysel ve yer altı suyumuzu fazlasıyla tüketmektedir. Balıkesir bölgesinde ve Keşan’da bazı çiftçilerimizin çeltik üretiminde damlama sulama yöntemini kullandığını gözlemliyoruz. Tarımda damlama sulama yönteminin yaygınlaştırılarak kullanılması su ve enerji tasarrufu konusunda önemli bir kaynaktır.

Yağmur suyu depolanmalı

Özellikle yerel yönetimler; Parkların altına sarnıç vb. su depolama sistemleri kurarak yağmur sularının depolanmasını ve sulama amaçlı kullanımını sağlamalıdır.

Kanalizasyon sistemlerinde ayrık yapıya geçmiş olan şehirler (yağmur suyu ve kanalizasyon hattının ayrı olduğu) yağmur sularını depolayarak uygun arıtma ile yeniden kullanıma kazandırmalıdır. Doğanın bizlere sunmuş olduğu nimetlerden faydalanarak bir nebze de olsa bizlerde bu kuraklık döneminde katkı sağlayabiliriz.

Yağmur sularının kullanımı dünyada ve Avrupa’da yaygın olarak; binalarda, parklarda, bahçelerde ve fabrikalarda kullanılmaktadır. ABD’nin Teksas eyaletinde bu sistem tüm şehirde kullanılmakla birlikte ülkemizde de birçok yerde kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem sayesinde mevcut kullanım oranından %40 seviyelerinde su tasarrufu sağlandığı bilinmektedir.

Yağmur Bahçeleri

O yüzden su sıkıntısı ile karşı karşıya kalan bölgemizde de bu sistemlerin değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz.

Diğer bir konu ise; hem biz vatandaşların, hem de yerel yönetimlerin yapması gerektiğine inandığımız;  Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde dokümanlarının olduğu ve Bakanlık, Tübitak gibi kurumların kendi içlerinde, bazı belediyelerin şehirlerinde uyguladığı bir sistem olan Yağmur Bahçeleri Projesi‘dir.

Biz vatandaşlar olarak bunu öncelikle kendi bahçelerimizde uygulayarak sudan tasarruf sağlayabiliriz. Yerel Yönetimler de bunu mevcut ve yapılacak parklarda uygulayarak su tasarrufu yapmalarını sağlayacak bir konu olarak görüyor ve tavsiye ediyoruz.

Çevre Ve Şehircilik Bakan Yardımcısı ve İklim Değişikliği Baş Müzakerecisi olan Prof. Dr. Mehmet Emin BİRPINAR hocamızın değindiği bir nokta var; yaklaşık 1 hafta önce yapmış olduğu açıklamada, “Deniz suyundan içme ve kullanma suyu elde etme zamanı çoktan geldi. Bu konuda yeni projeler üzerinde çalışılması gerekiyor. Değilse önümüzdeki yazlarda çeşmelerden su akmaz. Denizden su arıtımı artık çok maliyetli değil. Her geçen gün daha da ucuzluyor. 50 cent/m3.

Bakan yardımcımız sayın BİRPINAR’ında açıklamasına katılıyor ve yatırım programına ivedilikle dahil edilerek hayata geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Son olarak; 04 Ocak 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız sayın Murat KURUM yapmış olduğu açıklamada; 2021 yılı içerisinde iklim değişikliği ile ilgili yasa tasarısının TBMM’de görüşüleceğini ve kuraklık ile ilgili mücadelemizin kuvvetle artacağını açıklamıştır. Bu yasa tasarısının bir an evvel TBMM’de görüşülerek karara bağlanmasını, ülkemizde ve bölgemizde de zaman kaybetmeden uygulanmasını temenni ediyoruz. Şu an alarm verdiğimiz bu konuyu öncelikli konumuz haline getirmediğimiz her gün geleceğimizi kaybettiğimizin iyi anlaşılması gerekmektedir. Temiz Keşan Derneği olarak bizlerinde yerel yönetimlerimizle birlikte, üzerimize düşen sorumluluğunda farkında olarak elimizden gelen her türlü desteği vereceğimizin bilinmesini isteriz.

Temiz Keşan’dan Keşan Belediyesi’ne ziyaret

Öte yandan Temiz Keşan Yönetim Kurulu Başkanı Ekin Öztürk ve Denetim Kurulu Başkanı Serbay Aksu, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile dün (13 Ocak 2021) bir ara geldi.
Yapılan toplantıda, Keşan’ın su ihtiyacına cevap verecek çözüm önerileri ele alındı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu