Haberler

Temiz Keşan Derneği’nden 5 Haziran Çevre Günü açıklaması

Temiz Keşan Derneği Başkanı Ekin Öztürk, 5 Haziran Dünya Çevre Günü için açıklamalarda bulundu. Doğanın insanoğlu tarafından sürekli olarak rant uğruna tahribata uğratıldığını ve doğanın buna karşı çıkamadığını belirten Öztürk, “Doğa bir rant bahçesi değil; tüm canlıların yaşam alanıdır.” diyerek, “Doğa verdiğini her zaman geri alır” şeklinde konuştu.

Ekin Öztürk yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Dünya Çevre Günü’nün amacı; doğayı ve yeryüzünü korumak için, insanlarda çevre bilincini oluşturarak küresel bir farkındalık yaratmaktır.
Doğa ile iç içe bir yaşam süren insanlar, Sanayi Devrimi ile birlikte doğaya yön vermeye ve zarar vermeye başlamıştır. Sanayinin gelişmesi, beraberinde zehirli gazların atmosfere salınımını arttırarak Dünya’nın giderek ısınmasına neden olmuştur.

“Doğa bir rant bahçesi değildir”

İnsanoğlu var olan cennetini kendi elleriyle cehenneme çevirmeyi başarmış, yeryüzündeki en zararlı canlıdır. Hiçbir zaman unutulmamalıdır ki; “Doğa verdiğini her zaman geri alır.” Gün geçtikçe çevremiz hızla zarar görmekte ve doğanın bu tahribatı onarmaya gücü yetmemektedir.
Bugün gözle bile göremediğimiz bir virüs sebebiyle evlerimize kapanmak zorunda kaldığımız bu süreçte, doğanın insansız mucizelerine şahit oluyor ve Dünya’nın kendini iyileştirmesini mutlulukla izliyoruz.
Çevrenin ve doğanın bu kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırladığımız bugün de tekrar değinmek isterim ki; Coronavirüs salgını süreci fırsat bilinerek, çalışmaları hızla süren FSRU Gemi İskelesi projesinin bölgemize vereceği zarar ve tahribatı göz ardı etmek mümkün değildir. Böylesine bir projenin çevre katliamına dönüşmemesi adına tüm vatandaşlarımızı bu sürece dahil olmaya ve geleceklerine sahip çıkmaya ısrarlı bir şekilde davet ediyoruz. “Doğa bir rant bahçesi değil; tüm canlıların yaşam alanıdır.”

“Çevre miras değil, emanettir”

Bizler de dernek olarak, temiz bir Keşan için; çevreden topluma kadar var olan tüm yaşam alanlarını savunmaya devam edeceğiz. Temiz bir Keşan’ın çocuklarımıza bırakacağımız değerli bir eser olduğunu hatırlayarak çok kıymetli Keşan halkını da bizlerle birlikte olmaları için derneğimize üye olmaya bekliyoruz.
Bu tür katliamlara dur diyebilmek için doğa ve çevre bilincini küçük yaştan itibaren çocuklarımıza aşılamalı ve bir gün değil her gün çevre bilincine farkındalık yaratacak çalışmalar yapmalıyız.
Unutulmamalıdır ki; “Çevre miras değil, gelecek nesillere devredilecek bir emanettir.” Emanetimize sahip çıkalım? 5 Haziran Dünya Çevre Günü?müz kutlu olsun?”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu