Haberler

Teklifte; su ürünlerinin izinsiz yurt dışı ve yurt içi giriş çıkışlarına 5 bin liradan 100 bin liraya kadar para cezası var

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal‘ın da imzasını taşıyan “Su Ürünleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.
Genel Kurul’da söz alan Aksal, 1971’de yürürlüğe giren Su Ürünleri Kanunu’nun; gelişen teknolojik imkanlar, çevresel, ekonomik ve sosyal hususlarla sektörün ihtiyaçları da göz önüne alındığında, bugünün koşullarına uygun hale getirilme ihtiyacını ortaya çıkardığını söyledi.

Hazırlanan kanun teklifiyle, balıkçılık kaynaklarının korunması ve su ürünlerinin sürdürülebilir yönetimine ilişkin hususlarda düzenlemeler yapıldığını dile getiren Aksal, ticari amaçlı su ürünleri avcılık faaliyetlerinde bulunacak gerçek ve tüzel kişilerle ticari amaçlı su ürünleri avcılık ya da yetiştiricilik faaliyetinde bulunacak gemiler ve diğer su vasıtaları için Tarım ve Orman Bakanlığından ruhsat tezkeresi veya izin alınmasının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

Türkiye’de su ürünleri yetiştiriciliğinin 2001’den itibaren sürekli artış gösterdiğini ifade eden Aksal, üretilen su ürünlerinin önemli bir kısmının da ihraç edilerek Türkiye ekonomisine ciddi döviz girdisi sağladığını vurguladı.

Teklifle, su ürünleri avcılığının çok geniş alanlarda ve günün her saatinde yapıldığı için avcılık faaliyetlerinde getirilen düzenlemelere aykırılıkların denetlenmesi amacıyla “Fahri Su Ürünleri Görevlisi” uygulamasının getirildiğini belirten Aksal, yapılan değişiklikle, doğal kaynakların korunması amacıyla su ürünlerini izinsiz olarak yurt dışına çıkaranlara ve yurt içine canlı olarak sokanlara 5 bin liradan 100 bin liraya kadar para cezası verileceğini ifade etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu