ÖZEL HABER

Tam kapanmada Saros sahillerini tercih edenler anlatıyor

Korona virüsü vaka sayısındaki artış nedeniyle 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar sürecek tam kapanma kısıtlaması öncesinde Edirne’nin Keşan ilçesi sahillerine gelen vatandaşlar, 17 günlük izolasyonlarına devam ediyor. İstanbul’un yoğunluğundan kaçarak bölgeye gelenlerin yanında yaza hazırlık çalışmaları da devam ediyor.

“Bunalıma girecektim”

17 gün sürecek kapanma öncesinde bölgeye yakın kentlerden gelen vatandaşların yanında başta İstanbul olmak üzere büyük kentlerden gelenler bulunuyor. Hem kalabalık hem de salgına yakalanma riskinin yüksek olduğu mega kentten gelen Meryem Berna Özbekrem tam kapanma kararı verilmeden haftalar öncesinde Erikliye geldiğini söyledi. 65 yaş ve üzeri kişilere uygulanan kısıtlamalar sebebiyle evde durmakta zorlandığını belirten Özbekrem, “3 Nisan’da geldim. İstanbul çok kötüydü, ben Gayrettepe’de 5. katta oturuyorum, bunalıma girecektim az daha. Çok zor, çünkü 65 yaş üzeri olduğumuz için evden çıkamıyoruz. Eşime yalvardım ve buya geldik, şimdi çok memnunuz.”
Kendisi gibi Erikli’ye göç edenlerin zaman zaman yoğunluk oluşturduğunu belirten Özbekrem, özellikle bu hafta için konuşarak, “Perşembe günü burada pazar oluyor, pazara ben giremedim. Mahmutpaşa gibi oldu buradaki yoğunluk. Korktuk. Kanser geçirdiğim için bağışıklık sistemi zayıf olan biriyim.” derken, “Kasım’a kadar kalmayı planlıyoruz, soba yaptırdık. İstanbul’a kıyasladığımızda, çok iyi yer burası. İstanbul artık çok karıştı. İnsanların birbirine saygısı kalmadı, kalite düştü. Korkunç bir şehir oldu. İstanbul diye bir şehir kalmadı, yoğun bir insan kalabalığı artık orası.” ifadelerini kullandı.

“Korkulan kalabalık olmadı”

Yazlık yerleşim yerlerine ilgi olsa da, büyük bir yığılma olmadı. Erikli’ye önceki Mayıs aylarına göre normal denilebilecek insan akşının olduğunu belirten esnaf Görkem Kaymaz: “Önceki Mayıs aylarına kıyasla aşırı bir kalabalık olmadı. Zaten burada kalan insanların büyük çoğunluğu emekliler ve pandemi sebebiyle kapatılan iş yeri esnafı. Burada aşağı yukarı 3 bin 500 kadar hane olduğunu biliyorum. En fazla 300-400 arası hanenin dolu olduğunu düşünüyoruz. Gelen müşterilere baktığımızda çoğunluğu kendisini 17 boyunca kapatmak istemeyen yerli halk, şehir dışından gelenleri pek görmedik. Buraya her zaman gelen İstanbullu nüfususun en fazla yüzde yirmisi tam kapanma öncesi giriş yaptı.” şeklinde konuştu.

Öğrenciler eğitime uzaktan devam ediyor

Öte yandan neredeyse ilk haftası geride kalan tam kapanmada aileleri ile birlikte öğrenciler de Erikli’ye gitti. Uzaktan eğitimlerini internet üzerinden devam ettiren Tibet Demir İrdem, boş kalan zamanlarında arkadaşları ile birlikte bisikletle gezdiklerini berliterek, “Geçtiğimiz sene de kapanmıştık ve yine korkudan dolayı kapanma öncesinde buraya geldiler. Haziran başlarındaki yoğunluk var gibi şu an. Okul zaten uzaktan eğitim olduğu için derslerde çok zorlanmıyoruz ders saatleri dışında da arka sokaklarda arkadaşlarla birlikte bisiklet ile geziyoruz. Güzel ve temiz hava alıyoruz, daha rahat oluyor.” dedi.

Yaza hazırlık var; ama…

Kapanma öncesinde oluşan hareketliliğin yanında bölge esnafı da bölgeye geldi. 17 günlük kapanmayı fırsat bilerek tadilata girişen esnaflar, bir taraftan onarım yaparken diğer yandan da boya işlerine yöneldi. Evinin altında dondurmacı dükkanı bulunan Uşma biraz ümitsiz de olsa, yine de çalışmaya koyulduğunu dile getirerek “Tadilata başladık, ancak açık olup olmayacağımız pandemiye bağlı. Vakalar devam ederse açmak da riskli olur. Hazırlık yapıyoruz ama artık sürece bağlı. Kendimizi de korumamız gerekiyor. Geçen sene ilgi ve talep daha önceki senelere kıyasla düşüktü, bu sene daha da düşük olacağına inanıyorum. Beklentimiz düşük. Hazırlık yapıyoruz ama zevksiz yapıyoruz. En azından evim dükkanımın yanında, işler olmasa da evimin çevresi güzel olacak” diye konuştu.

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu