Gündem

Tam kapanmada nöbet sistemi kararı sanayi esnafını isyan ettirdi

17 günlük tam kapanma uygulaması sebebiyle kapatılan Keşan Sanayi Sitesi’nde hareketli saatler yaşandı. Valilik tarafından verilen nöbetleşe çalışma sistemine tepki gösteren esnaf, sabah saatlerinde bir araya gelerek sanayi girişine dayandı.

Korona virüs tedbirleri kapsamında başlatılan 17 günlük tam kapanma uygulaması sebebiyle Keşan Sanayi Sitesi dün günün ilk saatlerinde önce açık olacağı söylenmiş, ardından Edirne Valiliği kararı doğrultusunda tamamen kapatılmıştı.
Dün akşam saatlerinde verilen kapatma kararına tepki gösteren sanayi esnafı, günün ilk ışıklarında Sanayi Sitesi’ne gelerek duruma itiraz etti. Sitenin girişi önünde toplanan çok sayıda esnaf, üretimin etkilenmesi sebebiyle çok sayıda kişinin de dolaylı olarak mağdur olacaklarını dile getirdi. Esnafla birlikte bir önceki gün traktörlerini tamire bırakan kişi de esnafa katıldı.


Oluşan kalabalığı dağıtmak için ise polis devreye girdi.
Kapı girişinde bir araya gelen esnafa, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan ve Keşan Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi yöneticileri de destek verdi.

https://fb.watch/5bIqJckQR1/


Sabah saatlerinden bu zamana kadar yaşananları özetleyen Erkan, dün Keşan Kaymakamlığı’nda yapılan toplantıda kendilerinden sanayi sitesinde mevcut çalışan işyerlerinin sayısının istendiğini ve işyerleri arasından seçilecek iş yerlerinin 17 gün boyunca nöbetleşe çalışmasının uygun görüldüğünü söyledi. Ancak her marka üzerine farklı şirketlerin çalışması sebebiyle bunun uygulanamayacağını dile getiren Erkan, “Rektifiyeci olmazsa kimsenin işi olmaz, yedek parçacılar var; onlarda da durum aynı burada bu sistem yürümez. Sanayimiz kırsal kesimdeyiz, tarım sezonundayız ve işin içinden çıkamayız diyerek İsmail Başkanım ile komple kapatmaya karar verdik” dedi.
Valilik tarafından verilen kapatma kararı dolayısıyla çok üzüldüğünü dile getiren Erkan, sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.


Erkan’ın ardından konuyla ilgili İsmail Şapçı açıklama yaptı. imalat ve inşaat sektörünün uygulamadan muaf tutulduğunu belirterek, “Sanayideki ustalarda nöbet sistemi yapılması isteniyor. Keşan Küçük Sanayi Sitesi?nde yapı itibari ile nöbet sistemi olmuyor. Her usta her araca bakamıyor ve her yedek parça dükkanımızda her aracın yedek parçası maalesef bulunamıyor. Bu konuda sıkıntılarımız var ve Vali beye konuyu ilettik, bir an önce çözüm bekliyoruz. Tarım sezonunun yoğunlaştığı bu dönemde inşallah çözüm sağlanmış olur.” şeklinde konuştu. “Sayın Valimizin, diğer sektörlere olduğu gibi 10.00-16.00 saatleri arasında sanayi esnafına izin vermesini bekliyoruz. İnşallah en kısa sürede çözüm üretilir.” dedi.


Sanayi Sitesi esnafının kapı girişinde iyi haber beklediği sırada Valilikten son dakika haberi geldi. Yeni uygulamaya göre, esnafın yarım kalan işlerini tamamlamaları için sanayi sitesinin bugün 16.00?’a kadar açık kalacağı ancak, kapanmadaki diğer günler için izin almak zorunda olacağı vurgulandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu