Sağlık

Tabip Odası açıkladı: “Vaka sayıları Edirne genelinde kritik seviyeye ulaştı”

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Gürcan Altuğ, yaptığı açıklamada, Edirne genelinde koronavirüs vakalarındaki artışa dikkati çekerek; “Mart ayından bu yana 111 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı. Kredi Yurtlar Kurumunda 267 kişi kalıyor. Bu gidişle temaslı sayısı on binlere yansıyacak. Buna ne yurt yeter ne de başka koşullar.” dedi.

Altuğ, salgının kontrol altına alınabilmesi için öncelikle sınır kapılarının kapatılması gerektiğini, şehre giriş ve çıkışlara kısıtlama getirilmesinin önemini ve 14 günlük sokağa çıkma yasağının zaruri olduğunu söyledi.

Temel-zorunlu ve acil mal/hizmet üreten işler dışında tüm işlerde çalışmaların durdurulması olmak üzere virüsün yayılmasını azaltacak, durduracak önlemlerin hızla hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan Altuğ, “Salgının kontrol altına alınamamasının sorumluluğunu vatandaşlara yıkıp, sadece maske-mesafe-hijyen tekerlemesiyle pandemiyle başa çıkılamaz.” şeklinde konuştu.

Koronavirüsün Türkiye’de tespit edildiği 11 Mart’tan bu yana Edirne’de toplam 111 sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını belirten Altuğ, şu anda Edirne’de Kredi Yurtlar Kurumu bünyesinde kalan 267 Kovid-19’lu hasta bulunduğu kaydetti.

Şu anki seyrinde Kovid-19 temaslı sayısının on binlere ulaşmasının öngörüldüğünü dile getiren Altuğ, “Buna ne yurt yeter ne de başka koşullar. Son iki hafta içinde Kovid-19 testi pozitif çıkan gebe ve çocuk sayısında Edirne’de ciddi bir artış var. Uzunköprü ve Keşan’da günlük vaka sayısı 10’un atına düşmüyor” dedi. 

Yapılan test sayılarının da düşük olduğuna işaret eden Prof. Dr. Altuğ, “Hala test sayıları çok düşük gidiyor. Test sayısının arttırılması, özellikle temaslılara mutlaka test yapılması gerekiyor. Eğer salgın bu şekilde giderse çok değil muhtemelen Kasım sonunda sağlık kurumları kilitlenir. Bir sağlık çalışanının hasta olması, onunla temasta olanın en az bir hafta süreyle karantinada kalması gerekiyor. Bu süreç daha sağlıklı yürütülebilir. Sağlık kurumlarının kilitlenmesinin önüne geçilmeli, aksi halde içinden çıkılmaz bir süreç bizi bekliyor.” dedi.

Edirne Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Altuğ, Edirne’de hastanelerde acil ameliyatların durdurulduğunu da şu sözlerle ifade etti:
“Devlet hastanesi ve TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde acil olmayan ameliyatlar durduruldu. Şu anda tıp fakültesinde hizmete girmeyen 20 yataklı yoğun bakım ünitesi var. Hizmete girmemesinin temel sebebi personel yetersizliği. Her türlü teçhizat olmasına rağmen bunun kullanılamıyor olması çok büyük bir kayıptır”   

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu