Haberler

Starlink uydularını bu akşam da görmek mümkün

Dün akşam saatlerinde görülen Starlink uydu takımı bu akşam tekrar geçecek. Gökyüzünde bir tren görüntüsü veren uydu, bu akşam saat 21.36’da kuzeybatı yönünden geçip kuzey yönüne doğru seyredecek.

Dün akşam saatlerinde bir tren vagonlarını andıran ışıklar gökyüzünde süzülmüş, geçisleri boyunca vatandaşlar gördükleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyememişlerdi. Vatandaşaların geçişini merakla izlediği yaklaşık 60 adet masa büyüklüğündeki uydu, bu akşam 21.36’da tekrar geçecek.
Kuzeybatı yönünden geçip kuzey yönünde geçecek uydu takımı, yaklaşık olarak 3 dakika boyunca görünür olacak.

Starlink nedir?

Starlink, SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımıdır. Yer istasyonları ile birlikte çalışması ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşması planlanmaktadır. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.
Starlink projesiyle dünyanın her köşesine kablo bağlantısı olmaksızın yörüngeye oturtulan bu uydular üzerinden ucuz ve hızlı internet erişimini sağlamayı amaçlıyor.


SpaceX yöneticisi Elon Musk, söz konusu yeni sistemde ilk kez denenen birçok farklı teknoloji olduğunu ve Dünya yörüngesindeki bazı uyduların çalışmayabileceğini açıkladı.


SpaceX toplamda 10 milyar dolara mal olacak projeyle Dünya?nın alçak yörüngesine toplamda dünyayı çepeçevre saracak 4000’i aşkın uydu yerleştirecek. Bu sayede gezegenin en ücra köşelerinde, internet erişimi olmayan milyonlarca insana ekonomik ve yüksek hızda internet erişimi sağlaması planlanıyor.

Nasıl takip edeceksiniz?

Starlink uydu takımını yörüngeye oturduğu günlerden bu yana belirli periyodik aralıklarla bulunduğumuz yerin yakınlarından geçip havada bir süre görünür hale gelebiliyor. 
Uydu takımyıldızını takip etmek için ise bir veri tabanı oluşturuldu. Buradaki linkten de takip edebileceğiniz adreste uyduların an itibarı ile nerede olduğu ve bulunduğunuz koordinatlardan ne zaman geçeceğine dair ayrıntılar bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu