Gündem

SP İlçe Başkanı Ahmet Köseler ülke gündemini değerlendirdi

Saadet Partisi Keşan İlçe Başkanı Ahmet Köseler, ülke gündemiyle ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakanlar Kurulu tarafından alınan 17 günlük tam kapanma konuşan Köseler devlet tarafından yapılan yardımların devam etmesi gerektiğini söylerken; simit hesabı ile yaşanan yoksulluğu eleştirirken, “Vatandaş sağlık ve geçim sıkıntısı arasında bırakılmamalı” dedi.

“Olması gereken oldu”

Olması gereken kapanma kararının alındığını belirten Köseler“?17 gün kapandık. Bu daha önce olsaydı vakaların önüne de geçilmiş olunurdu ve kış aylarında kapalı kalmış oldurduk. Bu kapanma inşallah haziran ayı itibariyle bayramdan sonra farklı bir şekilde önümüze çıkar diye düşünüyoruz. Devletin bu konuda vatandaşın yanında olması lazım. Gerekli düzenlemeleri yapıp ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayı da olması hasebiyle yardımların daha fazla yapılması gerekir.” İfadelerini kullandı.

“Sade simit yeseler 5 kişilik ailenin masrafı 1350 lira”

Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmesi gerektiğini, asgari ücretin yoksulluk sınırı altında kaldığını vurgulayan Ahmet Köseler, yüksek faiz sistemiyle ülkenin yönetilemeyeceğini söylerken simit heabı ile şu ifadeleri dile getirdi: “5 kişilik bir ailenin geçimi için simit hesabı yaptığımızda bir kişi bir simit bir çay yediğinde 3 TL yapıyor. 5 kişide 15 TL yapıyor. Bunu da üç öğün ile çarptığınızda 45 TL gibi bir rakam çıkıyor. Bu durumda sadece simit ve çay için ayda bin 350 TL para vermiş oluyorsunuz. Bugün bin 500 TL’ye mahkûm edilen vatandaşlarımız var. Bunun sorumluları ekonomiyi yönetenlerdir. Elinizi vicdanınıza koyun ve vatandaşımızın düştüğü durumu rakamlarla görün. Yaşanan sorunlar sadece kişiler değil, aynı zamanda zihniyettir. Bu yüksek faiz sistemiyle bu ülke yönetilmez. Üretimi olamayan bir ülke tüketime yönelirse gerçekten o ülkeyi çok zor günler bekliyor demektir. Özellikle faizin yükselmesiyle paramız bir gecede %15 değer kaybetti. Bundan sonra yapılması gereken millete üretime dönük bir şeyler ortaya koymak gerekiyor. Bölgemizde özellikle tarım alanında ön plana çıkıyor. Özellikle geçtiğimiz ocak ve şubat aylarında 46 TL yoksulluk sınırına eklenmiş. Yani yoksulluk sınırı 3 bin 313 TL oldu. Biz asgari ücreti 2 bin 825 TL’den bahsediyoruz. Bir insanın şuanda ailesiyle rahat geçinebilmesi için cebine 5-6 bin TL girmesi gerekiyor.

Öte yandan Kapanmayla beraber birçok alanda iş yapılmayacağını kaydeden Köseler, sözlerine yardımların devam ettirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Esnaflar çok zor durumda kalacak. Biner TL yardımların devam etmesini istiyoruz. Bayram ikramiyesinin de en azından bin 500 TL olmasını istiyoruz. Vatandaşımıza bir şeyler verebilmek devletimizin borcudur diyoruz.  Vatandaşımız bir tarafta sağlık bir tarafta geçim sıkıntısı arasında bırakılmamalı.” dedi.

“Soykırım denildiğinde bizim akılımıza zalim ABD gelir”

Son olarak sözlerine Ameri Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da sözde soykırım için yaptığı açıklamalarını eleştiren Köseler: “ABD’ nin yapmış olduğu açıklamaya çok değer vermemek gerekiyor ama küçük bir şey söylemek işitiyorum. Biz şerefli, adil ve merhametli bir milletin evlatlarıyız. Zulüm ve soykırım denildiğinde bizim akılımıza ancak zalim ABD, onun kirli geçmişi ve onların ataları gelir.” derken
Diğer Müslüman ülkelerde yaşanan sıkıntılardan da söz ederek: “Özellikle Doğu Türkistan, Filistin, Keşmir, Suriye, Arakan, Myanmar ve yeryüzünün tüm mazlumları için elimizden geleni yapmamız gerekiyor. Gerçekten zor bir süreçten geçiyorlar. Bu durumu Saadet Partisi olarak her zaman dillendireceğiz. Ama bunun fiiliyata dönüştürecek olan iktidardır.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu