Gündem

Keşan’da tam kapanma sürecinde tuhafiyeci esnafının tamamı kapalı olacak

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Esnaf Odası Başkanı Hasan Kocaman, 17 günlük tam kapanma kararıyla birlikte oda üyesi olan esnafların hepsinin kapalı olacağını söyledi. Ekonomik sıkıntıyla boğuşan esnafın, bayram alışverişlerine hazırlık yaptığı sırada gelen kısıtlama kararına göre zincir marketlerin halen açık olmasını eleştiren Kocaman, “Bu durum küçük esnafa ceza, zincir marketlere ödül olmuş oldu. Olan yine küçük esnafa oluyor.” dedi.

“Marketlere ödül, olan yine küçük esnafa oldu”

Kabine Toplantısında 17 günlük tam kapanmayla ilgili alınan kararlar hakkında bilgilendirmede bulunan Kocaman, “Perşembe günü itibariyle, oda üyemiz olan esnafların hepsi kapalılar. Konfeksiyon, terzi, halı yıkamacı, ayakkabıcı, manifatura ve tuhafiyecilerin hepsi 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar kapalı olacaklar. Fakat, burada bir haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Çünkü biz ve berber esnafı dışında herkes açık olacak. Zincir marketler de açık olacak. Buralarda, tekstil malzemeleri de satılıyor. Bize bir kısıtlama konuyorsa, zincir marketlere de, yasak süresince tekstil malzemesi satamazsın diye kısıtlama getirilebilir. Bu durum küçük esnafa ceza, zincir marketlere ödül olmuş oldu. Olan yine küçük esnafa oluyor. Özellikle odamıza üye olan esnaflarımıza oldu.” dedi.

“Bu nasıl bir genelge anlayamadık!”

Hasan Kocaman sözlerine şöyle devam etti: “Biz, bayramda iş yapacağız diye umutlanmıştık. Esnaflarımız, bayram için yatırım yapmıştı. Ama kapanma kararı alındı. Esnaflara ekonomik anlamda destek paketi açıklanabilirdi. 17 gün boyunca kapalısınız ve vergi mükellefi olanlara 1000’er TL ya da 2000’er TL destek verilecek denilebilirdi. Bu da olmayınca, bizi ekonomik olarak kaosa sürüklüyor. İnsanlar kışın borçlandı ve kışlık ürünleri ellerinde kaldı. Yazlık ürünleri de, borçla almışlardı. Esnafa işyerini kapat diyorsun ama bankaya olan kredini, Bağ-Kurunu, sigortanı öde diyorsun. Bu nasıl bir genelge anlayamadık. Bu genelge herkesi büyük bir sıkıntıya soktu.

“Yasaklar sadece ev hanımlarına, çocuklara ve küçük esnafa uygulanacak”

Kocaman sözlerini şöyle tamamladı: “Kapanma kararı alındı ama sadece bizleri kapalı tutup, diğerlerini açık tutmak doğru bir karar değildir. Bu genelgeleri kimler hazırlıyorsa, Cumhurbaşkanına yanlış bilgiler veriliyor. Banka ve postaneler açık kaldığı sürece, sokağa çıkma yasağının da bir anlamı yok. Bazı insanlar, 100 TL’lik ödemeyi bahane edip, bankaya gidecek ve yine dolaşacak. Yasaklar sadece ev hanımlarına, çocuklara ve küçük esnafa uygulanacak. Onun dışında kimse yasaklı değil. Burada, en fazla iş kolluk kuvvetlerine düşüyor. Allah onlara kolaylık versin. Küçük esnaflarımıza hayırlı işler diyecek durumum yok. İnsanlara sağlıklı günler diliyorum.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu