EkonomiGenelGündemÖZEL HABER

Sokaktayız: Zamlar vatandaşın uykularını kaçırıyor!

Döviz kurunun yükselmesi ile birlikte kışa girerken zamlar da art arda gelmeye devam ediyor. Haberin yazıldığı sırada 1 Dolar kuru 9.31 Lira olarak ekranlara yansırken, bunun karşısında giderek zayıflayan Türk Lirası sebebiyle faturalardan raflardaki etiketlere, akaryakıttan bir çok kalemde görülen fiyat dalgalanmaları vatandaşı kara kara düşündürüyor.
Kesanonline.com olarak sokağa çıkıp halka son zamları sorduk, gerek ekonomi gerekse de sosyal yaşama etkileri hakkında konuşan vatandaş, her gün artan rakamlara tepki gösterdi.
Bazı vatandaşlar ise şu ifadeleri kayıt düştü:

  • “Akşam 22.00’de yatan insandım, şimdi 00.00’dan önce sıkıntılar yüzünden yatamıyorum. Bir sürü harç borç var, nasıl geçineceğiz? 3 bin lira gelir var 900 lira ev kirasına gidiyor, mutfak masrafı desen 2 bin lira. Onun yanında iş yapabilmek için araba aldım, 2 haftada 4.20 TL’ye aldığım gaz 5.75 TL oldu. 120 lirada yaktığım yakıt 160 liraya çıktı. Durduk yere borca da girdim. Arabayı aldığıma pişman oldum, şimdi satılığa çıkardım.”
  • “Taksiciler yakıt almaktan çekiniyor, protesto edip boykot yapsak ve almasak o da olmuyor. Bizim ekmeğimiz bu yakıttan geçiyor. Şaşırdık ve bekliyoruz. İndirim bekliyoruz ama o da yok, işi bıraksak başka bir yapsak diyoruz; ama bu sefer de gırtlağımıza kadar borca girdik. Bir de işler yok, kış mevsimi ile düşüşe girdik.”
  • “Ben hayvan tezeğinden benzin üretir, yine depoma koyarım. Herkes çalışsın, kendi yakacağını, elektriğini ve yiyeceğini kendisi yapsın. Ben emekliyim 1900 lira maaş alıp 3 çocuğuma bölüyorum, herkes ayağını yorganına göre uzatacak. Canının istediğini yapacak insan ama iş beğenmeyecek, araba yıkacaksa yapacak, garsonluk gerekiyorsa onu yapacak.”
  • “Elektriğe, sıvı yağa, makarnaya her şeye zam geldi. 2 liralık makarna 5 liraya yaklaştı. Zaten et yiyemiyoruz, artık makarna da yiyememeğiz. Çorba içiyoruz, tarhana içiyoruz. Ne kadar olursa o kadar sağlıklı besleniyoruz.”
  • “Bugün aldığımız ürünü bir sonraki markete gelişimizde zamlı olarak alıyoruz. Başıboşluk ve vurdumduymazlık var, olan da dar gelirliye oluyor. Geçinemiyor fakir fukara. Sonunda seçimler insanlar akıllı olsun ve iktidarı değiştirsin. Çıkış bu. Kamuoyu yoklamaları da iktidarın gideceğini söylüyor. İnşallah da böyle olur.”


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu