GenelYaşam

Soğuk havalarda “Can dostlarımızı unutmayalım” diyen Serkan Doğru’dan hayati öneriler!

Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürü Serkan Doğru, 11 Ocak 2024 Perşembe günü yaptığı açıklamada, soğuk hava şartlarında vatandaşların alacakları küçük önemlerle sokak hayvanlarına destek olunabileceğini söyledi.

Soğuk havalarda can dostların yiyecek bulmakta zorlandığını kaydeden Doğru, sokak hayvanlarına yönelik alınacak tedbirlerle ilgili bilgilendirdi.

“Kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakmanız önemli”

Sokakta yaşayan can dostların unutulmaması gerektiğini ifade eden Serkan Doğru, şunları dile getirdi:

“Sokakta yaşayan hayvanlarımız için soğuk günlerde kapınızın önüne bir kap su ve yemek bırakmanız önemli. Mama alamayacak olsanız bile o gün sofranızdan artan yemeklerinizi sevimli dostlarımızla paylaşabilirsiniz. Artık yemekleri, ekmekleri yoğurt kaplarına konularak ya da 5 litrelik bir su bidonuna pencere açarak korunaklı bir kap elde edilebilir.

Yemek artıklarının bozuk ve fazla soğan ihtiva eden yemekler olamamasına dikkat edilmelidir. Soğan kedi ve köpekler için öldürücü olabiliyor.
Sokak hayvanları için konan su kaplarının içerisine damlatılacak olan birkaç damla zeytinyağı suların donmasının önüne geçecektir.
Köpekler ve kediler soğuktan ölmez, açlıktan ölür.
Soğuk havalarda köpekler 17 saat, kediler 6 saat aç kalırsa, enerjisi tükenir ve hayvan vücut ısısı düşer.”

“Aracınızı çalıştırmadan ve hareket ettirmeden önce kesinlikle kontrol edin”

Sokak canlarının ısınmaları için en uygun ortamlardan birinin park etmiş araçların motor bölümü olduğunu ifade eden Doğru, “Yeni kapatıldığı için sıcak olan bu ortamlara sığınan kedi ya da köpekler çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanabilirler. Bu nedenle özellikle karlı günlerde arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu kontrol edin ve motor bölümüne, lastik üstlerine ve aracın altına bir göz atın.” dedi.

“Ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla birçok sokak hayvanına yardımcı olabilirsiniz”

Serkan Doğru, sözlerini şöyle tamamladı: “İçinde bulunduğunuz şartlar bir sokak hayvanını sahiplenmek için elverişsiz olsa da soğuk kış aylarında onları yardıma muhtaç bir şekilde gördüğünüzde onlara bir el uzatabilir ya da yetkililere haber verebilirsiniz. Hayvanların sağlığı ve güvenliği ile ücretsiz olarak ilgilenen kurumlar aracılığıyla birçok sokak hayvanına yardımcı olabilirsiniz. Sokak hayvanları denildiğinde her ne kadar gözümüzün önünde kediler ve köpekler canlansa da kuşların da unutulmaması gerekir.
Peki, kış aylarında sokaktaki kuşlara nasıl yardım edebiliriz?
En basit şekilde, camlarınızın önüne bir kap su ve kuşların tüketebileceği türden yiyecekler koyabilirsiniz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu