GündemÖZEL HABER

Seviyoruz ama tedirgin oluyoruz, peki çözüm ne?

Keşan’da yaşayan sokak hayvanları konusunda vatandaş konuştu. Bazı vatandaşlar sokaklarda hayvanların olmaması ve belediye tarafından toplanması gerektiğini söylerken, son genelge kapsamında sokak hayvanları ile ilgili yeni mevzuatı Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürü Serkan Doğru anlattı.

“Vatandaş tedirgin”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili önlemler kapsamında 81 ilin valilik ve belediyelerine genelge göndermiş, genelge kapsamında; 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda çevre ve çevre sağlığı hizmetleri ile ilgili görev ve sorumluluğu ile belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyet ve girişimde bulunma yetki ve imtiyazının belediyelere tevdi edildiği belirtilmişti.
Öte yandan aynı genelgede Üretimi, sahiplenilmesi ile satışı yasak ve tehlike arz eden hayvanların denetimleri ilgili belediyelerce 7/24 esasıyla yapılacağı, ilgili birimler ve kolluk kuvvetleriyle iş birliği içinde el konulacak ve bu hayvanlar belediyelerce bakımevlerinde rehabilite edilerek tutulacağı ifadelerine de yer verilmişti.
Yasaklı ırk konusunun açılmasının ardından bazı vatandaşların akıllarında soru işaretleri ortaya çıktı. Özellikle de son dönemde sıklıkla medyada yer verilen köpek saldırısı haberlerinden sonra; yıllardır aynı sokakta beraber yaşadıkları sokak hayvanlarına karşı vatandaşların bakışı gözle görülür bir şeklide değişti.
Hayvan severlerin evlerinin bahçelerinde veya kapı önlerine yiyecek bırakarak baktığı sokak hayvanları, gün geçtikçe artmaya devam ederken; bazı vatandaşlar da bu artıştan tedirgin oldu hatta zaman zaman köpekler ile insanlar da karşı karşıya geldi.

“Paçamı ısırdı”

Konuyla ilgili olarak mikrofonlarımızı can dostlarıyla birlikte yaşayan vatandaşlara yönelttik. Geçtiğimiz günlerde Aşağı Zaferiye Mahallesi’nde gruplaşan köpeklerden birinin saldırısına maruz kaldığını ifade eden bir vatandaş, “Caddeden geçerken normalde köpekler olduğu zaman geçmiyorum, elimde değnek ile dışarı çıkıyorum. Geçtiğimiz gün de bakkala gitmek için köpek olmadığını düşünerek caddeyi kullandım ve yürüdüm. Sonra 3-4 köpek ve bir evin bahçesinden çıkan köpekler karşıma çıktı, içlerinden bir tanesi paçamı ısırdı. Bu konudan rahatsızım, çocuğu bakkala gönderemiyoruz. Rahatsızlığım başıboş köpekler, yoksa düşmanlığım yok; hatta benim de bir tane Sivas Kangalım var; ben yaşadığım olaydan sonra gece uyuyamadım.” diyerek konu hakkında belediyenin önlem almasını istedi.
Aynı sokak üzerinde ikamet eden bir başka vatandaş ise, diğer komşularının baktığı köpeklerden dolayı aralarının açıldığını, rahatsız olduklarını söylediklerinde ise kötü olduğunu söylerken evde köpek bakılamayacağını öne sürdü.

“Hazır değiliz”

Öte yandan sokaklardaki köpek popülasyonun yükseldiğini ve korkuya sebep olduğunu belirten başka vatandaşlar ise toplu şekilde dolaşan sahipsiz köpeklerden rahatsızlık duyduklarını dile getirirken, toplatılmalarının gerektiğini kaydetti sonra, “Kişilerin evlerinde köpek bakması mümkün değil, caddelerde köpeklerin gezmesi mantıklı değil. Avrupa’da bir tane bile dışarda köpek göremezsiniz. Biz buna hazır bir millet değiliz. Önce eğitileceğiz; belediyelerin debu konuda çok hassas olması gerekir” dedi.

“Onların da canı var”

Sokak hayvanlarıyla ilgili bu görüşlerini belirtenlerin yanında, bir de onları besleyenler var. Köpekleri gördüğünde saldırmasından korksa da 5 yavrulu bir aileyi besleyen minik bir mahalle sakini ise, “Haberlerde de izliyoruz, bazıları köpekleri öldürüyor. Yaşasınlar, onların da insanlar gibi canı var” dedi.

Belediyenin görevi ne?

Sokak hayvanları konusunda bu kadar görüş çeşitliliği varken; sokaklarda bakılıp bakılamayacağı ve hangi hayvanların izole edilip, hangilerinin sahiplenilebileceği konusuna Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürü Serkan Doğru açıklık getirdi. Bakım evleri hakkında yanlış algıların oluştuğuna vurgu yapan doğru, belediyenin görevinin sahipsiz hayvanları toplayıp, rehabilitasyonunu yaptıktan sonra sahiplendirilmeye çalıştığını; sahiplenilmezse de kanun çerçevesinde alındıkları noktaya bırakılmak zorunda olduğunu söyledi. Bakımevlerinin hayvanların sürekli bakıldığı yerler olmadıklarını ifade eden Doğru şöyle konuştu: “Onların doğal yaşan alanı sokaklardır. Misafir edilip rehabilite edilen hayvanlar sonra yine sokaklara bırakılır.”

Yeni düzenleme ve ‘yasaklı ırklar

Bir diğer konu ise ‘yasaklı ırklar’. Eski kanunda yer alan pitbull, dogo argentino, tosa inu, fila ırkı köpeklerin ve melezlerinin beslenmesi, sergilenmesi, üretilmesi ve reklam amacı olarak kullanılması tamamen yasak ve işleme tabi idi. Bu ırklara ait köpekleri ya da melezlerini besleyenlerin köpeklerine, herhangi bir sebeple şikâyet söz konusu olduğunda el konuluyordu. Yeni düzenleme ile ‘Yasaklı ırklar ve melezleri’ başlığı, ‘Tehlikeli ırklar ve melezleri’ şeklinde değiştirilerek kanunlaştırıldı. Yeni düzenleme ile ilgili konuşan Doğru, “Bu türler hiçbir şekilde sokakta bırakılamaz, bununla ilgili genelge kapsamında bu hayvanlara bakan ve besleyenler hakkında idari para cezası uygulanacak. Bu türleri sokakta bulduğumuz zaman el koyuyoruz ve ömürlerinin sonuna kadar bakım evlerimizde kalıyorlar”

Saldırgan hayvanları yeri değiştiriliyor

Son olarak sokak köpekleri ve saldırganlık konusunda da açıklama yapan Veterinerlik İşleri Müdürü Serkan Doğru sokak hayvanlarının genelde saldırmadıklarını ifade ederek, çevresel koşullar etkisiyle belirli değişimler geçirdiklerini söyledi, “Bu hayvanları da bakımevlerine alıp misafir ediyoruz ve sahiplendirmeye çalışıyoruz. Bazı vatandaşlar koruma amaçlı olarak bu hayvanları talep ediyorlar. Eğer sahiplenilmezse başka bölgelere bırakıyoruz. Hayvanlarda bulundukları bölgeleri sahiplenme duygusu var. Bu zamanlarda grup içindeki baskın bir karakter diğerlerini harekete geçirebiliyor. Biz de o karakteri alıp önlem alıyoruz” diyerek konuşan Doğru bu şekilde saldırganlıkların önüne geçilmeye çalışıldığını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu