GündemÖZEL HABER

Sevgililer Günü’nün en gözde hediyesi olan çiçekler, bu yıl fiyatlarıyla cep yaktı

14 Şubat Sevgililer Günü geldi çattı, bu sene de sevdiklerini; onlara verecekleri çiçekle mutlu etmek isteyenler, soluğu çiçekçilerde aldı. Ancak Sevgililer Günü’nün en gözde hediyesi olan çiçek bu yıl cep yaktı. Çiçekçilere göre fiyatların geçen yıla göre yüzde 150 artmasıyla birlikte satışlar da yarı yarıya düştü.

Keşan’da 14 Şubat için sevdiğini mutlu etmek ve ona olan sevgisini bir kez daha göstermek isteyenler, her sene olduğu gibi yine çiçekçilerin yolunu tuttu. Beğendikleri gülleri hediye etmek isteyenler 30 lira olan gül fiyatını duyunca şaşırdı; kimisi yapacak bir şey yok diyerek tek bir gülle ayrılırken, elleri boş dönmek istemeyenlerin imdadına karanfiller yetişti.

Tek gül 30, orkide 300 lira

Diğer sevgililer günlerine kıyasla bu sevgililer gününün biraz daha durgun başladığını söyleyen Çiçekçi Murat Yıkılmaz, bu seneki satışlar için şu ifadeleri kullandı: “Bu sene gül fiyatları 30 lira oldu, bu güllerimiz gösterişli ithal bir üründür; bunun yanında 20 liraya da güllerimiz de var. Karanfillerin fiyatları 5 ila 7.50 lira arasında değişiyor, papatyaların demeti 35-40 liradan 50 liraya kadar çıktı. Orkide fiyatları da içinde bulunduğumuz şartlardan dolayı yükseldi. 250 liraya çift dallı orkideleri satışa sunuyoruz. Bunu bizim 300 lira olarak satmamız gerekiyor; ama kendi karımızdan feragat ederek hizmet etmeye ve ayakta kalmaya çalışıyoruz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.”

Talep olunca fiyat da arttı

Öte yandan fiyatlardaki yükseliş ile ilgili de konuşan Yıkılmaz, “Özel günlerde sistem aynıdır. Borsa üzerinden mezat ile açık artırmaya çıkarılır ve talep oldukça fiyat da yükselir, bunun yanında ülkeden ihraç edilen çiçekler de var. Talep olduğu için fiyat da maalesef artmış oldu.” dedi.

“Fiyatlar müşterilerin tercihlerini değiştirdi”

Öte yandan çiçek fiyatlarında yaşanan fiyat artışı, müşterilerin de taleplerinde değişikliğe gitmesine sebep oldu. Ne karlılığın esnafı ne de fiyatın müşteriyi memnun etmediği piyasa hkkında yorum yapan Emine Dayı, “İşler şimdilik güzel gidiyor, fiyatlarımız geçen seneye oranlara çok yükseldi ve müşteri yarı yarıya düştü diyebilirim; ama öyle olmasına rağmen talep var. 30 liraya gülü satıyoruz; ama karlılık bizi mutlu etmiyor. Geçen seneye kıyasla yüzde yüzlük bir fiyat artışı var. Daha önceki senelerde olan karlılık olsaydı şimdi daha da fiyat farkı olması gerekirdi; ama yapacak bir şey yok biz de müşterilerimizi memnun etmeye çalışıyoruz.” derken, “Bugüne önem veren insanlar fiyat yüksek de olsa almaya devam ediyor. Buket yerine tek bir gül alıyorlar. Fiyatlar müşterilerin tercihlerini değiştirdi.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu