ÖZEL HABERSağlık

Sendikadan “anlayış” çağrısı! MHRS sağlık çalışanlarını da hastaları da zorluyor!

Türkiye Sağlık Sendikası Keşan İlçe Başkanı Vakıf Sert sağlıkta yaşanan şiddet olaylarını ve süreçte gelinen son noktayı değerlendirdi. Pandemiyle birlikte iş yükü artan sağlık çalışanlarına vatandaştan anlayış beklediklerini ifade eden Sert, 10 dakikada bir hasta muayenesi içeren MHRS‘yi gündeme getirerek, “Bir hastanın ne kadar sürede tedavi edilebileceğini kimse bilemez. Sarkmalar gerçekleştiğinde hasta da ister istemez tepki gösteriyor.” dedi.

Keşan’da 10 ayda 12 kez ‘Beyaz Kod’ verildi

Sözlerine son zamanlar ülke gündeminde oldukça büyük yer eden ve gündemden düşmeyen sağlıkta şiddetin artışına dikkat çekerek başlayan Türkiye Sağlık Sendikası Keşan İlçe Başkanı Vakıf Sert, sağlıkta şiddete neden olan etkenleri, “Bir çok neden var, bunları genellediğimizde iş yoğunluğu, hasta popülasyonun fazla olması, yeterli adli düzenlemenin yapılamamasından dolayı ortaya çıkan çıkan sorunlarımız var. Bu nedenlerle ortaya çıkan kötü sonuçları da her zaman olduğu gibi cefakar sağlık çalışanlarımız çekiyor.” sözleriyle anlatırken, Keşan özelinde ise şu ifadeleri kullandı: “Keşan aslında sağlıkta şiddet konusunda Türkiye ortalamasının altında. Buna üzülsek mi sevinsek mi bilemiyoruz; ama geçtiğimiz 10 ay içinde Keşan Devlet Hastanesi’nde 12 kez ‘beyaz kod’ verildi. Sözlü veya fiziksel şiddet sebebiyle verilen beyaz kod; iş yoğunluğunun en çok olduğu acil serviste meydana geliyor. Bunun yanında hasta ile birebir iletişimin olduğu polikliniklerde de oluyor.”

“MHRS sağlık çalışanlarını zorluyor”

Koronavirüs pandemisiyle yükü oldukça artan sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarının sebepleri arasında Merkezi Hekim Randevu Sistemi olduğunu aktaran Sert, yaşanan tabloyu, “Son MHRS sistemi sağlık çalışanlarımızı inanılmaz derecede zorluyor. 10 dakikada bir hasta bakma uygulamasından dolayı hastaların sabır kat sayılarını zorluyor. 10 dakikada bir muayene sistemi açılıyor; ama bir hastanın ne kadar sürede tedavi edilebileceğini kimse bilemez. Bazı hastanın muayenesi 20 dakika sürer, bazı hastanın ise 2 dakikayı alır. Süre hekim ve hastaya bağlıdır. Bu gibi durumlarda sarkmalar gerçekleştiğinde hasta da ister istemez tepki gösteriyor.” sözleriyle özetlerken, “Bu bazen sözlü olarak kalıyor; ancak bazen fiziksel saldırıya da dönüşüyor.” diye konuştu.

Yeterli önlem yok

Sağlık çalışanları ve tedavi olmak için gelen hastalar arasında yaşanan olumsuzlukların yaşanması noktasında, diğer resmi kurumlarla olduğu gibi hastanelerde yeterli güvenlik önleminin olmadığını söyleyen Vakıf Sert, “Gelen hastayı kimse bilmiyor. Adliye gibi herhangi bir kuruma gittiğinizde üzerinizde metal eşyaları bırakıp giriyorsunuz; ama hastanede böyle bir durum söz konusu değil. Bazen gelen hastaların sinirsel bir takım problemleri de oluyor. Bunun öncelikle kontrol altına alınması gerekiyor.” derken, uygulanan tek önlemi ise şöyle anlattı: “Bu konuda bizim oluşturduğumuz bir sistem var. Daha önceden gelen beyaz kod vakasına karışmış sorunlu hastalar için not bırakıyoruz. Sisteme eklenen hastalar için kendi imkanlarımızla çözüm bulmaya çalışıyoruz; çünkü konunun herhangi bir adli yaptırımı yok. Yasal düzenlemeler yapılıyor; bunun en kısa zamanda yürürlüğe girmesini bekliyoruz.”

“Cezaların caydırıldığı yok”

Ayrıca şimdiye kadar sağlıkta şiddet konusunda kat edilen süreci ve günümüzde uygulananları değerlendiren Sert, cezaların caydırıcılığı olmadığını söyleyerek, “Bir kişi sağlık çalışanına şiddet uyguladığı zaman çok sembolik cezalar alıyor ve para cezasına dönüştürülebiliyordu. Bu durum da bizi değersizleştiriyordu. Meclisimizde bu karşı gösterdiğimiz haklı tepki ve sesimiz de karşılık buldu. Özellikle cezaların paraya dönüştürülmemesi ve hapis cezalarının gelmesiyle önemli ölçüde yol kat ettik; ayrıca hekimlerin mesleğini uyguladığı esnada ortaya çıkan hatalar konusundaki malpraktis çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. Hekimlerimiz kendi hataları olmadığı bir eylemden dolayı çok ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorlardı. Bu konuyla ilgili çalışmalar başlatıldı.” dedi.

“Hizmet etmekle yükümlüyüz, bunun bilincindeyiz”

Daha önceden kendisinin de şiddet gördüğünü ve beyaz kod vermek zorunda kaldığını belirten Sert, “Yasal olarak korunmuyoruz.” diyerek bu tür durumlar karşısında görev yapmakta zorluk yaşadıklarını ifade ederek, “Her durumla karşılaşabiliriz ve neyle karşılaşacağımızı da bilmiyoruz. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Bu konuda Türkiye Sağlık Sendikası olarak en şiddetli savunucularından biriyiz ve de sendika olarak üzerimize düşeni Keşan Devlet Hastanesi bünyesinde yapıyoruz. Kapıdan giren kimseyi tanımıyoruz, ona karşı hiçbir ön yargımız yok. Her türlü sağlık hizmetinden herkes ayrım olmadan yararlanmalı. O yüzden bize biraz daha tolerans bekliyoruz. Biz pandemi döneminde inanılmaz yıprandık. Sağlık Bakanlığı verilerine göre bir yılda 20 milyona yakın muayene sayısı artışı ile iş yoğunluğumuz arttı. Bundan kaynaklı bir takım aksaklıklar olabiliyor. Biz hizmet etmekle yükümlüyüz. Bunun bilincindeyiz, karşıdaki insanların da insan olduğumuzu unutmamalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

“Sen yoksan bir kişi eksiğiz”

Son olarak Türk Sağlık Sendikası olarak üye sayılarını arttırdıklarını ancak; çalışmaların daha etkili olabilmesi için sağlık çalışanlarına seslenen Sert, “Sesimizin daha gür çıkabilmesi için sendikamıza davet ediyorum. Aynı zamanda Keşan esnafı ile yürüttüğümüz anlaşmalarımız da var; bunlarla birlikte daha güçlü olmamız ve sahada etkin olabilmemiz için sağlık çalışanlarımızı davet ediyorum. Çünkü sen yoksan bir kişi eksiğiz”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu