Haberler

Şehir dışındaki işletmeler, reklam ve tabela vergilerinde düzen istiyor

Keşan’da çevre yolu üzerinde bulunan işyeri esnafları Belediye tarafından alınan tabela ve reklam vergileri ile katı atık vergilerine tepki gösterdi. Halihazırda ödenen vergilerin yüksek olduğunu belirten işletmeciler, pandemi döneminde bu kalemlerde düzenleme yapılması gerektiğini belirttiler.

Keşan’da şehir dışında özellikle Çanakkale, İstanbul, Edirne ve İpsala yönü üzerinde bir çok işletme bulunuyor. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren bu işletmeler, tıpkı şehir içinde olduğu gibi koronavirüs pandemisi sebebiyle zorlu bir süreçten geliyor.
Tabela ve reklam vergileri konusunda şikayetleri bulunan işletmeciler, belediye tarafından kendilerine gönderilen personelin tutumunu ve alınan ücretlerin yüksek olduğunu eleştirdi. İşyerleri önlerinde bulunan totem ve tabelalar için gelen ekiplerin, dükkan camları üzerindeki yazıları da ücretlendirmek istediğini belirterek, bu yazıları silmek ve bazı camları da olduğu gibi sökmek zorunda kaldıklarını belirterek, daha fazla ücret almak ve alınan vergiyi artırmak için personelin agresif bir tutumla işyerlerine yaklaştıklarını belirtti. Aynı şekilde şubeleri oldukları firmaların kendilerine gönderdiği kartondan yapılmış kısa ömürlü reklam plakaların da fiyatlamalara tabi edilmeye çalışıldığını kaydeden işletmeciler, bunları da işyerleri önlerine koymaktan çekindiklerini söyledi.

Öte yandan, şehir dışında faaliyet gösteren bir işletmeciler, katı atık için alınan vergilerin de yüksek olduğunu, vasfı değiştirilen araziler sebebiyle ortaya çıkan vergilerin geriye dönük alacaklarında geçmiş yıllara kıyasla orantısız artışların meydana geldiğini de belirterek bir an önce belediye tarafından yapılan bu uygulamaların düzenlenmesini, pandemi döneminde bu şekilde bir yaklaşımın doğru olmadığını söyleyerek talepte bulundu.

Tüm bunların yanında işletmelerin ödedikleri vergilerin de bellerini büktüğünü belirten esnaflar duruma çözüm bulunmasını istedi.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu