GenelKeşanSiyaset

Seçimlerde Millet İttifakı’nı destekleyeceklerini açıklayan Keşanlı Ecevitçiler’den Aksakal’a: “Affetmiyoruz, affetmeyeceğiz”

DSP (Demokratik Sol Parti)’nin Keşan’daki kurucu üyeleri Alaaddin Sıvacı, Cem Akgül, Cavit Deniz, Bahattin Doğru, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ı Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı aldığı için affetmeyeceklerini ve seçimlerde Millet İttifakı’nı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı’nı destekleyecekleri belirtti.

DSP (Demokratik Sol Parti)’nin Keşan’daki kurucu üyeleri Alaaddin Sıvacı, Cem Akgül, Cavit Deniz, Bahattin Doğru, 2 Mayıs 2023 Salı günü Şehitlik Parkı’nda düzenledikleri basın açıklamasında, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın Cumhur İttifakı’nı destekleme kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda, basın açılamasını Cavit Deniz yaptı.

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın partinin yetkili kurullarından karar almadan 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak seçimlerde Cumhurbaşkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğine dair açıklamalarda bulunduğunu belirten Deniz; “AK Parti sıralarından seçilebilir bir yerden milletvekili adayı oldu. Kendinin siyasi ikbali için bu yönde karar aldığı düşüncesi içerisindeyiz. Aksakal karar alırken, Demokratik Sol Parti tabanını yok saymıştır. 1985 yılından günümüze kadar harcanan emeği yok saymıştır. Ecevitçilere ve Demokratik Solculara ihanet etmiştir.” dedi.

“Aksakal’ı affetmiyoruz, affetmeyeceğiz”

AK Parti’nin DSP’nin kendine değil; marka değerine karşılık Aksakal’a milletvekilliği verdiğini vurgulayan Deniz; “Genel başkanlığında hiçbir varlık gösteremeyen ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde koltuk kapma adına aralarında HÜDA PAR’ın bulunduğu Cumhur İttifakı’na AKP listelerinden kendisine yer buldu. AKP’yle ortak seçime giren DSP’nin, Ecevit’in DSP’siyle ilgisi kalmamıştır. Bu süreç, Masum Türker’in genel başkan olma süreciyle başlamıştır. Önder Aksakal sürecinde, tavan yapmıştır ve bunu uygulamaya koymuştur. AK Parti, DSP’nin kendine değil; marka değerine karşılık Aksakal’a milletvekilliği vermiştir. Çünkü sahada ‘DSP bizi destekliyor yerine Ecevit’in partisi bizimledir.’ denilerek, propaganda yapılıyor. DSP’nin markası adına Önder Aksakal milletvekili yapılıyor. Demokratik Sol Parti, siyasal yaşamında çok yol arkadaşları edindi. 1985 kuruluş ruhunu bizler yaşatacağız. Mustafa Kemal ve İsmet İnönü’ye iki ayyaş diyen, Ecevit’e olmadık hakaretler yapanlarla birlik olmak ancak, Önder Aksakal’ın içine sindirilebilir. Biz, Demokratik Sol Parti tabanı, 1985 ruhuna sahip çıkanlar ve partiye gönül vermiş kesimler olarak, yapılan uygulamayı içimize sindiremiyoruz. Bu parti kimsenin siyasal geleceği için kullanılacak bir miras değildir. Ecevit’in bize bıraktığı miras Demokratik Sol Parti’dir. Fakat birilerinin siyasi ikbali adına kullanılabilecek miras olmanın ötesindedir. Biz, bu nedenledir ki, Ecevit’in mirasına sahip çıkıyoruz ve Aksakal’ın kararını ret ediyoruz. Demokratik Sol’a ve Ecevitçilere ihanet eden Aksakal’ı affetmiyoruz ve affetmeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

“Ecevitçileri emanete ve mirasa sahip çıkmaya davet ediyoruz”

Cavit Deniz, açıklamasının devamında şunları söyledi:
“Bugün burada olan arkadaşlarımız, Aksakal’dan daha fazla Demokratik Sol Parti’ye hizmet etmiştir. Aksakal, Demokratik Sol Parti’ye Anavatan İl Başkanlığı’ndan gelmiştir. 2 dönem milletvekilliği yaparak, genel başkanlığa ve milletvekilliğine yürüme adına Demokratik Sol Parti’nin laik, demokratik, cumhuriyete sahip çıkan ve üniter devlet yapısını savunan anlayışına ters bir şekilde AK Parti saflarına katılmıştır. Keşanlı Ecevitçileri, emanete ve mirasa sahip çıkmaya davet ediyoruz. Keşan’da yaşayan Ecevitçileri ve Demokratik Solcuları, Önder Aksakal’ın kararına uymamaya ve kararını ret etmeye, partilerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Biz, cumhuriyet, parlamenter sistem, çocuklarımızın geleceği için, umudumuz için çağrıda bulunuyoruz. Keşan’daki Ecevitçileri ve Demokratik Solcuları, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde, Millet İttifakı’nı desteklemeye ve oy vermeye davet ediyoruz. İnanıyoruz ki, siyaseten seçilebilme adına ray değiştirenleri yalnız bırakma adına Keşanlı Ecevitçiler olarak, var gücüyle Millet İttifakı’nı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı’nı destekleyeceklerdir.”

Daha sonra söz alan Bahattin Doğru da, “Hakkımızı helal etmiyoruz.” diyerek tepkisini dile getirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu