EğitimGenelKeşanTeknoloji

Keşan Batı Koleji İHA TIM takımları TEKNOFEST’ten 4.’lük ve performans ödülleriyle döndü

Keşan Batı Koleji İHA TİM, 2023 TUBİTAK & TEKNOFEST Liseler Arası İHA Yarışmasını 4. olarak tamamladı.

25 – 29 Nisan 2023 tarihleri arasında Bursa Yunuseli Havalimanı’nda düzenlenen 2023 TÜBİTAK & TEKNOFEST Liseler Arası İHA Yarışması’na Keşan Batı Koleji İHA TIM ve KIRLANGIÇ TIM ekipleriyle katıldı.  2 bin 700 takım arasından 110 takım arasına girerek TEKONOFEST’te gitmeye hak kazanan Keşan Batı Koleji İHA takımlarından Batı Koleji İHA TİM takımı yarışmayı 4. olarak tamamladı. Ayrıca her iki takım da yarışmada performans ödülü almaya hak kazandı.

Sponsor arayışları için çok kısa bir zamanları olduğunu belirten Batı İHA TİM Danışman Öğretmeni Emre Topaloğulları, bu süreyi çalışmalara ayırdıklarını kaydetti.
“Bu zaman zarfında sponsor görüşmelerimiz de devam etti ancak iki takımımız da sponsor almadan yarışmaya kendi imkanlarımızla katıldık. Bu şekilde 4. olduk ve üçüncü olan takımla da aramızda sadece 1 puan fark olduğunu belirtmek isteriz.” diyen Topaloğulları, yarışma süreci ve tecrübeleri ile takımların performansları hakkında şunları söyledi:
“Bu yılda yarışmaya giderken söylediğimiz gibi bizim en büyük hedefimiz bu yarışmadan dereceyle dönmekti. Öğrencilerimizin oradan edindiği kazanımlar bizim için çok daha değerli. Burada paylaşmayı ve network edinmeyi öğrendiler. En az 2-3 takımla kardeş takım gibi çalışmayı ve paylaşmayı öğrendiler. Bir öğrencimin güzel bir kazanım elde ettiğini de birebir şahit oldum. Yolda giderken hangi mesleği olmak istiyorsunuz sorusuna, ziraat mühendisi olmak istediğini söyleyen öğrencimiz TEKNOFEST’i gördükten sonra, ‘Ben yazılım mühendisi olmak istiyorum’ diyerek bizi gururlandırdı. İnşallah hedefleri doğrultusunda başarılı olurlar.
Bizim buradaki en büyük amacımız; öğrencilerimizin vizyon edinip, alanında başarılı isimlerle tanışmaları ve onlardan öğrendikleriyle, kendi hedefleri doğrultusunda kendilerini geliştirmeleri idi. Bunu başardığımızı düşünüyorum.”

Sadece okulu desteği ile projeye başlayıp çalışmaları yürüttüklerini hatırlatan Topaloğulları; “Önümüzdeki yıl sponsorların desteğini bekliyoruz. Çünkü takımlarımızı ve projelerimizi geliştirmeye ihtiyacımız var. Önümüzdeki yıllarda yapay zeka ve görüntü işleme gibi biraz daha maliyetli projelerle TEKNOFEST’e başvurup daha yüksek başarılarla derece almayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Emre Topaloğulları, Batı İHA TIM olarak belli bir puanın üzerinde yarışmayı bitirdikleri için  TEKNOFEST’ten 29 bin 200 TL değerinde bir performans ödülü aldıklarını kaydetti.

“Baykar Uçuş Okulu’na davet edildik”

Yarışmada TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile bir araya gelerek beraber zaman geçirdiklerini belirten Batı İHA TIM Takım Kaptanı ve İHA Pilotu Arda Bekdüz, kendilerini Baykar Uçuş Okulu’na davet ettiğini ve Keşan’a döndüklerinde Baykar Uçuş Okulu’nu ziyaret edeceklerine dair söz verdiklerini ifade etti.

Proje uçağın özelliklerinden de bahseden Bekdüz, şunları dile getirdi:
“Uçağımız ful otonom kalkıp, otonom uçuş ve otonom iniş yaptı. Takımda otonom uçuş sorumlusu bendim. Orada 110 takım arasından sadece 5-10 takım arasında otonom uçuş olmuştu ve biz de bunu başardık. Selçuk Bayraktar hocamızı standımıza davet ettiğimizde, geldi, inceledi ve projemizi çok beğendiğini söyledi. İmza isteğimizi de kırmayıp uçağımızın kanadına imzasını attı.”

“Her takım birbiriyle dayanışma ve yardımlaşma içinde oldu”

Yarışma sırasında dikkatini çeken konulara değinen Batı İHA TIM Elektrik Elektronik Aksamlar Sorumlusu Batuhan Aydemir: “Bu sene 2023 TEKNOFEST yarışmasında benim en çok dikkatimi çeken konu, takım çadırında gerek üniversite gerekse liselerle beraber olduğumuz dayanışma ortamıydı. Orada her takım birbiriyle dayanışma ve yardımlaşma içinde oldu. Bu benim çok dikkatimi çekti ve bundan etkilendim. Görevimden bahsedecek olursam da, orada uçuş alanında anlatıcıya, kendi uçağımızın sunumunu yaparak daha etkili bir şekilde tanıtabilmekti.” dedi.
Aydemir, uçuş alanı haricinde de elektrik ve elektronik sistemlerinden sorumlu olduğunu vurguladı.

“Tamamen otonom şekilde gidiyor”

Kırlangıç TIM Yedek Pilotu Eren Uğurcan Müldür ise yangın müdahale alanında geliştirilen bir diğer proje hakkında bilgiler verdi.
Uçağın tamamen otonom şekilde uçtuğunu belirten Müldür; “Bizim belirlediğimiz koordinatlarda bir tur atıyor. İkinci turda kaya gibi araçların çıkamadığı yerlere topları bırakıyor. İkinci topta başka bir koordinatta bir tane daha top bırakıyor. Topların içinde de kuru kimyevi madde var.  Kuru kimyevi maddede yangını söndürme işinde kullanılıyor.” şeklinde konuştu.

Müldür’den sonra proje hakkında bilgi vermeye devam eden Kırlangıç TIM Haberleşme Sistemleri Sorumlusu Sefer Toprak Turgutlugil de, şunları kaydetti:
“Bu sene uçağımızın görevi, ulaşımı zor olan araziye önceden belirlemiş olduğumuz konumlarla otonom bir şekilde içerisinde kuru kimyevi toz bulunan topları otonom bir şekilde yangın bölgesine bırakıp otonom bir şekilde inişini yapmak.”

“Üstünde bulunan sistem yardımıyla kendini imha ediyor”

Daha önce hiç yapılmamış bir sistemi uyguladıklarını belirten Batı İHA TIM Yedek İHA Pilotu Hasan Efe Balcı da, daha önce hiç yapılmamış olan bu görevde, uçağın attığı casus robotun, önünde bulunan kamera sayesinde gözcüye veri ve görüntü aktarımı sağladığını kaydederek, “Yanlış bir durum gerçekleşirse bunu ben istihbarat edinip robotunun kendini imha etme protokolünü başlatmasını sağlıyorum. Üstünde bulunan sistem yardımıyla kendini imha ediyor.” dedi.

Model Uçak Öğretmeni, Milli Takım Sporcusu, İHA projelerine teknik danışmanlık yapan Ömer Bekdüz ise yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Toplamda 4 yıldır TEKNOFEST yarışmalarına lise takımlarını hazırlıyorum. Bu yıl dördüncü olduk. Çok az bir puan farkıyla dereceyi kaçırdık ama önümüzdeki yıllarda daha çok çalışarak güzel sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum.”

“Bu yıl Anadolu Lisesi olarak TEKNOFEST’e ilk defa katıldık”

Batı Koleji Anadolu Lisesi olarak TEKNOFEST yarışmasına ilk kez katıldıklarını ve takım olarak 20 bin TL gibi bir para ödülü de kazandıklarını belirten Batı Koleji Sosyal Bilgiler ve KIRLANGIÇ TIM Danışman Öğretmeni Cankut Taş: “Öğrencilerimizin güzel kazanımlarla döndüğü bir yarışma oldu. Sponsor olmadan bir yarışma gerçekleştirdik.  Bursa Yunuseli Havalimanında yapılan yarışmalarda otonom uçuş konusunda önemli örnekler gösterdik. Önümüzdeki yıl yine otonom uçuşlarla beraber aynı zamanda yapay destekli uçuşlarla ilgili de planlarımız mevcut.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu