GündemSiyaset

Seçim hazırlıklarını sürdüren Edirne CHP Örgütü Keşan’ın nabzını tuttu

CHP Edirne Örgütü, ‘Geliyor Gelmekte olan’ sloganı ile bir araya geldi. Birlikte ve beraberlik mesajlarının verildiği buluşma sonrası partililer, Keşan ilçe esnafını ve köylerini gezerek vatandaşların sorunlarını dinledi.

CHP Edirne Örgütü, esnaf ve köy ziyaretleri öncesi Keşan İlçe parti binasında bir araya geldi. Düzenlenen basın açıklamasına CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek, Küplü Belediye Başkanı Gökmen Atay, Beğendik Belde Başkanı Muhammet Örnek, CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, CHP Yenimuhacir Belde Başkan Ahmet Oğuz, Keşan Belediye Meclisi üyeleri ve partililer katıldı.

“Kaygılarımız var”

İlk olarak konuşan Pekcan, yıllar önce ülkede eğitim ve fırsat eşitliğine atıfta bulunarak; “O zamanlarda dershaneler, özel okullar ve özel dersler yoktu. Şimdi ise paranız ve çevreniz varsa bu ülkede eğitim alıp bir şeyler olabiliyorsunuz. Artık küçük bir köyden çıkıp bir Aziz Sancar veya vali olmak çok zor.  Yıllar önce sağlık sektöründe günlerce ve haftalarca randevu beklemiyorduk. Bir şekilde tedavi oluna biliniyor ve eczaneye gidildiğinde ilaçlar alınabiliyordu. Şimdi ise randevu alıp tedavi olamıyorsunuz. Güvendiğimiz bir adalet sistemi vardı. Başımıza bir şey geldiğinde ya da bir sıkıntıya düştüğümüzde hakimlerimizin ve savcılarımızın tarafsızca karar verebileceğini düşünüyorduk. Bugünlerde ise bununla ilgili kaygılarımız var. Yapılan kamuoyu araştırmalarında bu hukuk ve adalet sisteme olan güven yerlerde sürünüyor. Yıllar önce ekonomik olarak çok fazla problemimiz yoktu. Belki çok fazla para kazanamıyorduk ama asgari ücretle onlarca küçük altın alabiliyorken, şimdi ise 3 tane alabiliyoruz. Köyde çiftçimizin ürettiği her şey para yapıyordu. Gübre fiyatları bu seviyelerde değildi. Hatta köyde yaşayan aileler, dışarda çalışan çocuklarını bir şekilde destekleyip yardım edebiliyorlardı. Geldiğimiz şu günlerde ise köylümüz traktörüne mazotu koyamıyor ve gübre alamıyor. Köylümüzün ürünü para yapmıyor ve boğazına kadar borca batmış vaziyette. Esnafımız bir şekilde hayatını sürdürüp alışverişini yapabiliyordu. Elektrik faturasını, kirasını yada yakıt masrafını öderken sıkıntısı yoktu. Geldiğimiz şu günlerde ise elektrik faturaları kiranın üzerine çıktı. Esnaf kazanıp kirasını ödeyemez hale geldi. Hükümetin verdiği destekler yalnızca kredi oldu ve esnaf bu kredi borçlarını da ödeyemiyor. Yıllar önce ülkemizdeki yollar, köprüler ve fabrikalar bize aitti. Yeni fabrikalar yapılıyordu. Geldiğimiz şu günlerde ise bunlar satıldı.” ifadelerini kullandı.

“Demokratik sistem için bir araya gelindi”

Recep Pekcan, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Bize özgü ve ne olduğu belli olmayan partili cumhurbaşkanının olduğu bir sistem getirildi. Evetçilerin destekleriyle böyle bir noktaya geldik. Kısa bir süre önce Ankara’da bir toplantı yapıldı. İYİ partili dostlarımızla birlikte yaptığımız ve üstüne titrediğimiz bir Millet İttifakı var. Bu ittifak bir birlik halinde büyümeğe çalışıyor. 6 tane Genel Başkan bu ucube sistemin değişmesi ve parlamenter sistemin gelmesi için, artık çocuklarımızın her şekilde okuyabilmesi, sağlık sisteminin düzelmesi yanı kısacası yapılması gereken ve demokratik sistemin kurulması için bir araya geldiler. Benim alanım Keşan ve ben Keşan’da partimin ve ittifakımın başarılı olması için elimden geleni yapmakla yükümlüyüm. Hepimiz bir ara gelerek Edirne’nin her ilçesinde, merkezinde bizim birlik olup beraber çalıştığımızı ve halkımıza hep beraber ulaştığımızı gösterip destekleme zamanımız.”

“Tek derdimiz ülkenin geleceği”

Recep Pekcan’ın ardından CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı açıklamalarda bulundu.  Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi olarak belediye başkanlarından gelen talepler doğrultusunda çalışmamalara başladıklarını belirten Pekcanlı; “Örneğin Meriç Belediye Başkanı Erol Dübek 4.dönemde artık benim ne işim var bana sadece Meriç yeter demedi ve bize bu çalışmaları yapmak için talepte bulundular. İlk önce kaybettiğimiz belediyelere gidelim dediler. İttifakın 6 Genel Başkanı gelişmeleri yakından takip ediyor ama biz sadece onlara güvenerek değil de bizlerde bireyler yapıp daha çok çalışalım dedik. Recep Başkanım dün İngiltere’deydi ve bugün parti görevidir deyip Keşan’a geldi. Vekilimiz imkan bulduğu her fırsatta buradalar. Özlem Başkanımız Trakya’da tek kadın belediye başkanı. Bizim tek derdimiz ülkenin geleceği. Yerel yönetimlerle ilgili işlerini bırakıp geldiler. Bugün Keşan’dayız, yarın başka bir ilçede olacağız. bu programımız sürekli devam edecek.”dedi

CHP kahve köşelerinde konuşmalar yapan bir parti değildir”

Pekcanlı’nın ardından söz alan Okan Gaytancıoğlu, Cumhuriyet Halk Partisinin laf değil iş ürettiğini belirterek  “Cumhuriyet Halk Partisi laf değil, iş üretiyor. Halkımızın sorunlarını birebir yerinde tespit edeceğiz. Herkese yetişemeye biliriz ama gruplara ayrılarak elimizden geldiğince herkesin sorunlarını yerinde tespit etmeye çalışacağız. Bu Genel Merkezimizin aldığı bir karar değil. biz kendi içimizde il örgütümüz, il başkanımızla birlikte hep beraber mümkün olduğu takdirde iki haftada bir tüm seçilmişler bir araya gelip bir ilçeyi ziyaret edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi kahve köşelerinde konuşmalar yapan bir parti değildir. Sahada dolaşan ve halkın içinde olan bir partidir. Ülkeyi kurma sorumluluğu vardır. Ülkenin içinde bulunduğu durumu görüp gözlemleyerek her alanda geliştirdiği politikaları halkla birlikte çözecektir. AK Parti’nin bir gündemi var ama bu gündem kesinlikle halkın gündemiyle uyuşmuyor. Halkın gündeminde yoksulluk, işsizlik, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı var. İnsanlar evlerine ekmek götürmekte zorlanıyorlar. Bu ülkenin gerçek gündemidir. Bizler iktidarın kendine göre oluşturduğu gündeme takılmadan halkımızla birlikte olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Keşan güneyi birleştirip bütünleştiren bir merkezdir”

Keşan’ın Edirne için bir ilçeden ziyade bir bölge olduğunun altını çizen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan; “Keşan, bizim için her zaman önemini ve değerini koruyan bir bölgemiz. Keşan, Edirne için tek başına bir ilçe değil bir bölgedir. Edirne’nin güneyini kapsayan ve güneyin merkezi dediğimiz, güneyi birleştirip bütünleştiren bir merkezdir. Buradaki ilçe örgütümüz, gençlik kollarımız, kadın kollarımız, partililerimiz, partilimiz olmasa da partimize ve sosyal demokrasiye gönül veren yurttaşlarımız burada düşüncülerimizi, çalışmalarımızı sürekli anlatıyorlar ve anlatmaya da devam edecekler. Cumhuriyet Halk Partisinin Edirne’deki tüm seçilmişleri olarak Keşan’a gelerek esnafımızı gezip yaptıklarımızı ve yapmak istediklerimizi anlatalım istedik. Keşan’daki vatandaşlarımızın, esnaflarımızın ve yurttaşlarımızın dertleriyle dertleşip, onları önümüzdeki dönem nasıl çözeceğimizi birlikte paylaşalım istedik. 2019’daki yerel seçimlerde çok az bir oy farkıyla da olsa belediyeyi kaybettik ama Belediye Meclisindeki Cumhuriyet Halk Partili meclis üyesi arkadaşlarımız biz belediyede iktidardayız gibi çalışmaya devam ediyorlar. Keşanlıların verdiği temsil yetkisi ve güvenle, Keşan halkının tüm istek ve taleplerini başkanlık kendilerinde olmasa da aldıkları negatif ya da pozitif kararlarla Keşan Halkının temsilciliğini yapıp hakkını ve hukukunu korumaya devam ediyorlar. Demokrasilerde bazen halk sizin yetkilerinizi bir noktaya kadar verir ve bir noktadan sonra kısıtlayabilir. Halkın iradesine hep saygılı olduk ve bundan sonrada saygılı olmaya devam edeceğiz. Keşan Belediye Meclis üyelerimizin yaptığı çalışmalar, 2024’ten itibaren Keşan’da nasıl bir yerel yönetim olacağının da ipuçlarını ve sinyallerini bize veriyor. Halkı düşünen, halktan yana olan ve halkın istek ve taleplerini dikkate alan, onlarla sürekli paylaşarak geleceği paylaşan bir yerel yönetimi 2024’te tekrar Keşan halkıyla buluşturacağız. Bunda kararlı ve inançlıyız.

“Dostlarımızla beraber iktidar olacağız”

Hepinizin çok yakından takip ettiği bir Millet ittifakımız var. Genel Başkanlar geçtiğimiz hafta buluştular. Bu hükümetin 2023 Haziranına kadar bu yükü taşıyamayacağını biliyoruz. Her ne kadar seçim yok deseler de bu sonbaharda çok büyük bir olasılıkla bir erken seçimi hep beraber yaşayacağız. Cumhuriyet Halk Partili kadrolar buna hazır. Cumhuriyet Halk Partisinin seçilmişleri, üyeleri ve partiye gönül verenler dahil olmak üzere herkes buna hazır. Her şeyden önemlisi halk buna hazır. Nereye giderseniz gidin kime oy vermiş olursa olsun özellikle AK Partiye oy vermiş olanların artık tamamen yorulduğunu hepimiz görüyoruz. Biz bu ülkenin sadece ekonomisini değil; biz bu ülkenin demokrasisini, özgürce yaşamasını insan haklarını kısacası a’dan z’ye her şeyini çağdaş normlara ulaştırmak ve tıpkı 68’ler Birliği Vakfında da yazdığı gibi tam bağımsız ve gerçekten demokratik bir ülkeyi yeniden yaşama geçirmek için geliyoruz. Dostlarımızla beraber iktidar olacağız.

“En iyisini üretmeye çalışıyoruz”

Ardından Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan konuştu. Bu ziyaretlerin temellerinin Uzunköprü’de atıldığını belirterek sözlerine başlayan Becan, “Sokağa çıktığımızda, omuzları düşmüş babalar ve kaygılı gençler görüyoruz. Kendi sorumluluk bölgelerimizde en iyisini üretmeye çalışıyoruz; ama CHP’nin bir ferdi olarak tüm bölgelerde üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” derken, Martin Luther King’in ‘Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’in beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes durup ’Burada işini çok iyi yapan, dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş’ desin sözlerini hatırlatan Becan, “Bu sorumlulukla hareket ediyoruz. Yakında halkın iktidarını kuracağız.” diye konuştu.

“Adaleti sağlayacağız”

Becan’dan sonra Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş konuştu. Tarihi bir gün yaşadıklarına kayıt düşerek konuşan Geçmiş de, “Hakkı hukuku ve adaleti sağlayacağız. Halkın önünde hesap veriyor, talep alıp çözümler için adım atıyoruz” şeklinde konuştu.

Recep Gürkan’ın ardından Mehmet Geçmiş, Özlem Becan, Özkan Günenç, Erol Dübek, Gökmen Atay, Muhammet Örnek ve Çiğdem Gegeoğlu’da Keşan ve ülke gündemine dair bazı açıklamalrda bulundu. İlçe parti binasında gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından CHP Edirne Örgütü, ilk önce Keşan esnafını ve daha köylerini gezerek vatandaşların sorunlarını dinledi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu