Çevre

Saros Körfezi sahillerinden 3 günde 150 kamyon çöp toplandı

Her sene olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda Saros Körfezi sahillerinde yoğunluk yaşandı. On binlerce insanın adeta akın ettiği kıyılar dolup taşarken, ziyaretçilerin bıraktığı çöpler de küçük dağlar yarattı. Bayram tatili boyunca çevrenin temiz kalması için çalışan Keşan Belediyesi işçileri yoğum mesai harcarken, bayramın ilk 3 gününde 150 kamyona yakın çöp toplandı.

Konu hakkında açıklama yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Saros Körfezi sahillerinde bayramda yoğunluk yaşandığını ancak özellikle günübirlik tatilcilerin geride çöplerini bıraktığını söyledi.

Kendi kendini temizleyen ender körfezlerden Saros’un, 70 kilometrelik sahil şeridine sahip olduğunu anlatan Helvacıoğlu, “Kurban Bayramı’nda büyük yoğunluk yaşadık ve devam ediyor. Bunu ekonomi açısından değerlendirirsek olumlu bir yansıması var. Akdeniz’e tatile gitmeyenler yakınlığı dolayısıyla Saros Körfezi’ni tercih etti. Sahillerimizde jandarma ve zabıta ekiplerimiz vatandaşlarımızın güvenli bir tatil geçirmesi için yoğun şekilde çalışmalarını sürdürüyor.” diye konuştu.

“Çöpler çevreye gelişigüzel bırakılıyor”

Helvacıoğlu, tatilcilerin çöplerini çevreye gelişigüzel bıraktığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bazı duyarsız tatilciler, özellikle günübirlik tatile gelenler geride çöplerini bırakıyor. Lütfen çöplerinizi çöp kutularına atınız. Vatandaşlarımızın temiz bir tatil ortamında misafir etmek için çalışıyoruz. Belediye ekiplerimiz Erikli, Yayla, Mecidiye ve Danişment sahillerinden bayramın ilk 3 gününde yaklaşık 150 kamyon çöp topladı. Tatil yapmaya gelenlerden çevrelerini daha temiz tutmalarını, doğaya daha saygılı ve özenli davranmalarını istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu