CANLI YAYIN

Saros FSRU ÇED projesi ile ilgili olarak ikinci bilirkişi raporu “olumsuz” geldi

Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması bugün saat 12:00 sıralarında gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile Saros FSRU projesinin bilime aykırılığının kanıtlandığını duyurdu.
Bugün (14 Ocak 2021 Perşembe) Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Gönüllüleri Danışması Avukatı Bülent Kaçar, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirdikleri ortak basın açıklamasında süreç ve alınan kararla ilgili bilgi verdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Saros Körfezi’ne, orman ve tarım alanlarına, bölge turizmine yıkım getiren BOTAŞ’ın dış ticaret projesi Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesine Çevre ve Şehircilik Bakanlığının verdiği ÇED olumlu kararının iptali için Edirne İdare Mahkemesine açtığımız davamızda ikinci bilirkişi ortak raporu tarafımıza tebliğ edilmiştir.  Ortak bilirkişi raporuyla BOTAŞ’ın sadece dış ticaret için ısrar ettiği  projenin körfezimize ve bölgemize zararları, bilime, hukuka ve ÇED yönetmeliğine aykırılığı 48 sayfalık ayrıntılı rapor ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bilirkişi raporuyla liman ve boru hattı projesinin İnşaat, Ziraat, Jeoloji ve Hidrojeoloji, Biyoloji ve Orman bilimlerine bir çok yönden aykırı olduğu, ÇED raporunda temel alınan verilerin eski ve eksik ve yetersiz olduğu, raporun yapılması gerekli bir çok değerlendirmeyi ve modelleme çalışmasını içermediği, Bern Sözleşmesi’ne aykırı olduğu, doğal ve yaban hayatının, orman ekosisteminin tehlike altına gireceği, toprakların kimyasal ve fiziksel analizlerinin yapılmadığı, endemik türlerin ve kesinlikle korunması gereken ve korunma için öncelikli türlerin ÇED  raporunda belirtilmediği, Orman Botaniği ve Orman Ekolojisi uzmanlarına inceleme yaptırılmadığı, dip tarama ve dolgu işlemindeki önlemlerin yeterli olmadığı, binlerce ağacın sökülmesinin orman ekosistemine zarar vereceği, proje alanının anayasal koruma altındaki yanan ve gençleştirmeye ayrılan ormanlık alan olduğu,  meydana gelecek çevresel sorunlara mühendislik çözümlerinin sunulmadığı, proje alanın Yüksek Tehlikeli Deprem Bölgesinde yer aldığı kesin olarak kanıtlanmıştır.

Bilimsel Rapor karşısında bir kamu kurumu olan BOTAŞ şirketi ve T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arazilerimizdeki ve denizimizdeki tüm inşaat ve hafriyat çalışmalarını hukukun ve bilimin üstünlüğü ilkesi çerçevesinde  derhal durdurmalı ve arazilerimizi eski haline getirmeli, tüm arazi sahiplerinin zararlarını derhal gidermelidir.

Keşan Kent Konseyi’nin ve Saros Gönüllüleri’nin tüm uyarılarına rağmen 9 Kasım 2020 günü yapılan keşif ve bilirkişi incelemesinin ardından acımasızca hafriyat ve inşaatlar yaparak topraklarımıza ve doğamıza büyük zararlar veren BOTAŞ şirketinin bilime aykırı Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesinden vazgeçmesi kamu yararı gereğidir.
Saros Körfezi’nin tüm kıyılarından binlerce Saros gönüllüsü, Keşan Kent Konseyi’nin rehberliğinde büyük bir dayanışma içinde hukuksal ve toplumsal mücadelesini ve tüm davalarını takip etmeye devam edecektir.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı , on binlerce imzalı dilekçemizi, on binlerce change org imzamızı, ÇED itiraz dilekçelerimizi, milyonlarca yurttaşın bu talana karşı sesini artık duymalı ve kamusal görevini yaparak bu projenin tüm ÇED ulumlu kararlarını iptal etmelidir.
Bakanlık ve BOTAŞ kamu kurumları olarak bilime ve hukuka aykırı uygulamada ısrar edemezler. Aksi halde BOTAŞ, Saros’tan çıkıncaya kadar yeni şikayetlerimiz  ve hukuksal mücadelemiz devam edecektir.
Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri olarak,  Edirne İdare Mahkemesi’nin önceki rapor ve yeni bilirkişi raporundaki birçok bilime ve hukuka aykırılık nedeniyle Saros Körfezi’nde ve arazilerimizde daha fazla telafisi imkansız zarar doğmaması için acilen  yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyoruz.”

                          

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu