GenelGündem

Sahillere tek belediye önerisi: “Saros artık uzaktan kumanda ile yönetilemez”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Saros sahillerine daha iyi hizmet götürülmesi için bölgeye ayrı bir belediye yapılanması için çalışmalara başlanması gerektiğini söyledi. Mecidiye Belediyesi’nin kapatılmasının bir hata olduğuna vurgu yapan Helvacıoğlu, “Saros’un Erikli, Yayla, Mecidiye ve Danişment’i içine alan bir belediyesi olmalı” dedi.

“Kritik hatalar yapılmış”

Erikli, Yayla, Mecidiye ve Danişment’in kendi belediyelerinin olması için çalışma yapılması gerekliliğini gündeme getiren Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Saros için “Uzaktan kumanda ile artık yönetilemez.” diyerek, şu ifadeleri kullandı: “Saros Körfezi’ni kurtarmamız için tek alan yönetimi olmalı. Pandemi nedeniyle Saros’taki yazlıklarında o kadar çok yaşayan oldu ki, orada bir oluşum olmalı. Saros Körfezi’nin bir belediyesi olmalı, Keşan Belediyesi de yardımcı olacak. Çamlıca keşke kapanmasaydı, Mecidiye ise hiç kapanmamalıydı. Burada kritik hatalar yapılmış, Saros’un Erikli, Yayla, Mecidiye ve Danişment’i içine alan bir belediyesi olmalı. Hızlı bir şekilde çalışmalara oradaki sakinlerimiz başlamalı. Hazineden destek alınabilmesi için, daha iyi projeler üretilebilmesi için 10 tane muhtarlık olsa ne olur? Bakamaz. Çöpünü almakta dahi zahmet çekiyorlar.”

“Bir belediye olmalı”

Sözlerinin devamında Erikli’de yaşanan sorunlara işaret eden Başkan Helvacıoğlu, “Bana ‘Erikli’yi mücavir alan olduğu için üvey mi görüyorsun?’ diyorlar. Hayır. Erikli ekonominin can damarı; ama elimden gelmiyor. Erikli’ye para yardımı gelmiyor. Bu hükümetin sorumluluğu veya Keşan’ın sorumsuzluğu değil. Ben Keşan’ın başkanıyım. Keşan Belediye Başkanı, Keşan’da yaşayan hemşerilerine hizmet eder. Mücavir alanına da destek doğrultusunda hizmet götürür. Bu iş kooperatifle de olmaz. Hızlı bir şekilde oradaki tüm derneklere, tüm STK’lara sesleniyorum, burada bir belediye olmalı. Yada mücavir alanlarına destek çıkabilecek bir kanun ortaya çıkmalı.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu