Çevre

Sahillerde artan sokak hayvanı nüfusu endişelendiriyor

Keşan’ın mücavir alan sınırları içerisinde kalan yerleşim yerlerinde vatandaşlar, artan sokak hayvanı popülasyonuna dikkat çekti. Sokak hayvanlarının daha sağlıklı ve rahat bir hayat sürdürmelerini istediklerini belirten vatandaşlar ‘kısırlaştırma ve aşı” istedi.

Küresel pandemi sebebiyle nüfusun büyük bir bölümü Saros sahillerine sığındı. Virüsün bulaşma tehlikesinden kaçan vatandaşlar sebebiyle de sahillerde belirgin bir nüfus artışı meydana geldi.
Sahillerdeki insan varlığına bağlı olarak, sokak hayvanları da doğru orantılı olarak etkilendi. Yiyecek bulmakta nispeten daha az zorlanan başta kediler olmak üzere, diğer sokak hayvanlarının da nüfusu bu sene geçtiğimiz senelere kıyasla daha fazla artış gösterirken, vatandaşlar konuya ilgi gösterilmesi için Keşan Belediyesi’ne çağrıda bulundu.Başta Yayla ve Erikli sahillerinde yaşayan vatandaşlar, sokak hayvanı sayısındaki artış sebebiyle aşılama ve kısırlaştırmaya isterken, Belediyenin Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne çağrıda bulunan sahil sakinleri,; “Kısırlaştırma ve aşılama yapılmadığı takdirde, bu canların sayısı arttıkça bu canların da yaşam kalitesi düşmektedir. Keşan Belediyesi’nin hayvan barınağı inşaatının devam ettiğini basından takip etmekteyiz; en azından bu canların müdürlüğünüz birimlerince toplanarak imkanlar dahilinde aşılama yapılmasına ve kısırlaştırma operasyonlarına tabi tutulmalarında fayda olacaktır.” diyerek konu hakkında duyarlı olunmasını istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu