Keşan

Sadiye Öğretmen’in yasını tutan eğitim camiası geciken aşılama uygulamalarına tepki gösterdi

Keşan Anadolu Lisesi’nde görevli İngilizce Öğretmeni Sadiye Durusoy Yağcı Kovid – 19’a yenik düştü.

Yaklaşık 1 ay önce rahatsızlanarak Keşan Devlet Hastanesi’ne başvuran Sadiye Durusoy Yağcı, yapılan tetkikler sonucu Kovid-19 tanısı konularak hastanede tedavi altına alındı.
Sağlık durumu giderek ağırlaşan Yağcı daha sonra Edirne Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine sevk edildi. Yoğun bakımda tedavisi devam eden Yağcı hastalıkla mücadelesine yenik düşerek bugün hayatını kaybetti.

Emekli öğretmen Rasim Yağcı‘nın eşi olan 1 çocuk annesi Sadiye Durusoy Yağcı‘nın memleketi Babaeski’de toprağa verileceği öğrenildi.

Eğitim camiasından “aşılama” tepkisi

Öte yandan Sadiye Durusoy Yağcı‘nın vefat haberini alan öğretmen arkadaşları sosyal medya üzerinden üzüntülerini ve aşılama konusundaki tepkilerini dile getirdi.
Öğretmenlerin Kovid – 19 aşılarının yapılacağının konuşulmasının üzerinden günler geçmesine rağmen, konuya dair önemli bir gelişme yaşanmadığını öne süren, yanı sıra farklı kesimlerin de aşılama öncelikli gruplara dahil edilmesini örnek gösteren öğretmenler ve vatandaşlar tepkilerini sosyal medya paylaşımlarıyla yansıttı.


Eğitim-Sen’den okulların açık olmasına tepki: “Sınıfları okullara taşımanın hiçbir anlamı yok”

Eğitim-Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut, ülke genelindeki koronavirüs vakalarında yaşanan artışa rağmen okulların açık olmasını eleştirdi.

Bulut, ülke genelinde olduğu gibi Edirne’de de vaka sayılarının arttığına dikkat çekerek, “Çevremizdeki Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale illerinde de aynı şekilde vakalar arttı. Böyle bir dönemde okulları açık tutmanın gerçekten hiçbir anlamı yok. Bugün öğretmenlerin ve öğrencilerimizin sağlığı hiçe sayılıyor. Bizim bölgemizde yok ama Türkiye genelinde coronavirüsten ölen öğretmen sayısı on altı. Öğrencilerdeki bulaşı binin üzerinde. Bu durumda eğitimi sürdürebilmek mümkün değildir. Ben 15 Nisan’dan sonra tam kapanma sağlanacağına inanıyorum. Çünkü vakalar zirve yaptı ve çıkışı yok. Özellikle Keşan bölgemizde vakalar hızla artıyor. Aldığımız haberlere göre şuan 5 civarı öğretmenlerimiz karantinada, bir öğretmenimizde yoğun bakımda. Tüm bunlar yaşanırken özellikle 8 ve 12 sınıfları okullara taşımanın hiçbir anlamı yok.” dedi.

“Öğrenci ve öğretmenler okula gidiyorsa bunlara test yapılmalı”

Şimdiye kadar Türkiye genelinde 80 bin öğretmenin aşılandığını ifade eden Vedat Bulut, “1 milyon öğretmen var. Bizim bölgemizde sadece köy okullarında aşılamalar yapıldı ama bitirilip bitirilmediği konusunda şuan da bilgim yok. Öğrenci ve öğretmenler okula gidiyorsa bunlara test yapılmalıdır. Acilen öğretmenlerimizin aşılanması gerekiyor. Eğitim öğretim diyoruz ama öğrenci ve öğretmenler sağlıklı bir ortamda bulunmuyorsa toplum sağlığı tehlikeye düşüyor demektir. Mili Eğitim Bakanı var mı, yok mu gerçekten şaşırıyorum. Bakanlık sırf özel okulların istek ve talepleri doğrultusunda hareket ediyorsa bu çok yanlış bir şeydir. Kararlar özel okulların talepleri doğrultusunda alınıyor. Biz öğrencilerin yüksek yararının ön plana çıkarılmasını istiyoruz. Böyle olmayan bir eğitim eğitim değildir. Biz eğitimin merkezine öğrencileri koyuyoruz. Onların sağlıda bizim için son derece önemli ama bunların dikkate alınmadığını görüyoruz. Ben Sağlık ve Milli Eğitim Bakanı gerçekten var mı, yok mu tereddütteyim.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu