Haberler

Roman temsilciler, Keşan Belediyesi’nin 14 Mart Romanlar Günü yemeğinde buluştu

Keşan Belediye Başkan Vekili Müslim Çekiç, 14 Mart Türkiye Romanlar Günü nedeniyle 13 Mart 2020’de Keşan Belediyesi tarafından düzenlenen öğle yemeğinde; Roman temsilcileri, STK’lar, kanaat önderleri ve muhtarlar ile bir araya geldi.


Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Keşan Belediye Başkan yardımcıları Yakup Balcı ile Nuran Uslu, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Tekin ve Belediye Meclis üyeleri Nehir Gergin ile Sema Kılıç’ın da katıldığı yemekte konuşan Çekiç, şunları söyledi; “2009’da Sayın Cumhurbaşkanımızın demesiyle, camiamızın her alanda önü açılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir Başbakan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 14 Mart 2010 tarihinde 15 bin Roman yurttaşla bir araya gelerek bir tarih yazdı. 14 Mart Türkiye’de Romanlar günü olarak tarihe geçti. Keşan Belediye Başkan Vekili olarak bugün burada; Kaymakamımız, Emniyet Müdürümüz, Meclis üyelerimiz, STK’larımız, Roman temsilcilerimiz ve kanaat önderlerimiz ile birlikte olmaktan onur ve mutluluk duyuyorum.”


Roman kültürünün, ülkenin önemli bir değeri olarak korunması ve yaşatılması noktasında Keşan Belediyesi’nin tüm kuruluşlarla birlikte hareket ettiğinin vurgu yapan Çekiç, “Roman kardeşlerimizin dertlerinin sıkıntılarının çözümü için çalışıyoruz. Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu da istihdam başta olmak üzere Roman camiamızın sorun, öneri ve talepleri noktasında çalışmalarını sürdürüyor. Etnik kimliklerinden kaynaklanan bir sorun bu ülkede yok. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü seven bir medeniyetin, bir inancın mensuplarıyız. Roman camiası olarak ihtiyacımız olan, başta çocuklarımızın eğitimine, gençlerimizin gelişimine önem vermek ve aramızdaki birlik, beraberliği güçlendirmektir. Etnik ayrımcılığa karşı mücadele etmeyi sürdüreceğiz.” dedi.


Çekiç, sözlerini şu cümlelerle tamamladı; “Bu camianın içinden biri olarak; ben garibin halinden anlarım. Tüm camiadan biraz sabır istiyoruz. Belediye Başkanımız ve tüm meclis üyelerimizle, emin olun bu camia için ne gerekiyorsa sonuna kadar yapacağız. Hiç kimsenin şüphesi olmasın.”
Çekiç’in ardından konuşan ve 14 Mart Türkiye Romanlar Günü’nü kutlayan Keşan Kaymakamı Nuri Özder de; “Biz her zaman Roman vatandaşlarımızla birlikte, onların sorunlarını en aza indirmek ve şartlarını en iyiye getirmek hem kamu kurumları hem de belediye olarak her zaman çalışma içerisindeyiz. Bunu yeterli olmadığı durumlar olabilir ama bunun için de hep beraber diyalog ve istişareler halinde daha iyisi için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu