Keşan

Restorasyonu devam eden Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nin minaresi söküldü

Keşan’ın önemli kültür merkezlerinden biri olan Hersekzade Ahmet Paşa Camii’nde devam eden restorasyon çalışmalarında 5 asırlık binanın bir minaresi söküldü. Görenlerin şaşırmasına sebep olan sökümün sebebi merak ediliyor.

Büyük Cami Mahallesi’nde bulunan ve Osmanlı dönemi veziriazamlarından Hersekzade Ahmet Paşa’nın 1511 yılında yaptırdığı tarihi cami, hazırlıkları Keşan Belediyesi tarafından yapılan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce kabul edilen 4 milyon liralık proje kapsamında restorasyona alınmıştı.
Evliya Çelebi’nin ‘Seyahatname’ adlı eserinde aydınlık ve güzel bir yapı olarak bahsettiği 5 asırlık camideki restorasyon faaliyetleri 17 Ocak 2022’de başladı. Caminin minare ve kubbe bölümlerinde devam eden çalışmalar çevresinde binanın orijinal dış yüzeyi gün yüzüne çıktı.

Öte yandan caminin minaresi de külahından başlanarak söküldü. Caminin bu yeni görüntüsü ise bölgeden geçenleri şaşırttı. Şimdiye kadar konu hakkında açıklama yapılmazken, sökülme işleminin minarede daha önceden bir hasar olup olmadığı merak edildi.
17 Ocak 2022 tarihinde başlayan restorasyon çalışmalarının 11 Kasım 2023 tarihinde tamamlanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu