ÖZEL HABER

Restoranlarda paket servis dönemi

Koronavirüs tedbirleri dolayısıyla İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge gereği iç mekanlarını kapatıp, yalnızca gel-al ve paket servisi veren işletmeler, her türlü hijyen önlemini alarak hizmet vermeye devam ediyor. Bir yandan da dijital sisteme adapte olmaya çalışan restoranlar, yine de mekana gelen müşterini özlediklerini belirterek pandeminin etkisinin geçeceği zaman için gün sayıyor.

Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgının önüne geçmek amacıyla, Kasım ayından itibaren lokanta ve restoranların iç mekanları kapatıldı. İçeride bulunan sandalyeleri ters çevrilip masaların üzerine koyan esnaf, işlerine paket servis ile devam etti.
Yalnızca kuryeler ile yapılan paket servis ve gel-al yöntemiyle hayatlarına devam eden esnaflar yaşanılan süreci anlattı.

“İşler hafta sonu daha da düşüyor”

Keşan’da ticaretine devam eden dönerci esnafı Sezer Bayram, girilen yeni dönemi, “İçeri oturmak yasaklandığından bu yana işler de etkilendi, bu sefer bütün iş gel-al ve paket servise döndü. Paket servisler tarafından bakarsak bir artış oldu ama; o kadar da büyük bir talep olmadı. Büyük bir yükseliş veya düşüş yok. Evlere servis azaldı, iş yerleri devam ediyor. Hafta sonu ise çok düşük oluyor, iş yerleri kapalı ve insanlar da evlerinde kendi yiyeceklerini yiyorlar. Hafta sonu sokağa çıkma yasaklarında çok düşük.” diyerek anlattı.

“Müşteriler gelip camdan kontrol ediyor”

İnsanların bulaş riskinden dolayı halen tedirginlik duyduklarını dile getiren Bayram, “Bazı insanlar halen korkuyor pandemiden dolayı; camdan içeri bakıp ‘dikkat ediyor musunuz?’ diye soranlar da oluyor. Çekinenler oluyor, biz de maske ve hijyene özen gösteriyoruz. Para alışverişlerinde sürekli dezenfeksiyonumuzu yapıyoruz, çünkü para alışverişi yapıyoruz hatta servisi götüren arkadaşımızın yanında sürekli bir dezenfektan bulunuyor. En dikkat ettiğimiz şey de hijyen.” sözleriyle de konu üzerinde oldukça hassas olduklarının altını çizdi.

“Toplu siparişler geliyor”

Aynı şekilde paket siparişler ile dönen çarkın normale kıyasla daha düşük olduğunu belirten işletmeci Abdulbasit Suçin ise, “Paket serviste artış oldu ama mekanda müşteri olmadığı için işler gevşek olarak gidiyor, personel maliyeti aynı şekilde devam etmesine rağmen işlerin azalmasına yol açtı bu durum. Normal zamanlarda müşteriler içeri geldikleri için paket servis soran yoktu, şimdi paket servisler haliyle normalin üzerine çıktı. İnsanlar evlerinde ailece oturdukları için paket servisler genelde toplu sipariş olarak gidiyor. İş yerleri de açık olduğu sürece öğlen, akşam ise evlere servisler başlıyor.” diyerek gelen siparişlerin genelde toplu olduğunu belirtti.

Restoranlar dijitale yöneldi

Öte yandan gelinen şartlar içerisinde işletmesini de dijital ortama entegre ettiğini belirten Suçin, “Süreç böyle devam ettikçe biz de dijital alana kaymak durumunda kaldık. Bununla birlikte, ulusal çapta hizmet veren internet sitelerinin yanında biz de kendi mobil uygulamamızı yaptık. Bu şekilde dijitalleşmemizi de sağladık, konuya önem verdiğimizi göstermek adına uygulamayı kullanan müşterilerimize de indirime gittik. Şimdiye kadar çok güzel geri dönüşler aldık, insanlar da gayet memnun bu uygulamadan.” sözlerini kaydetti.

“Mekana gelen müşterileri özledik”

Son olarak, pandemi sebebiyle müşterilerin çatal bıçak seslerinin iç mekanlarda kesildiğini belirten Suçin, “Paket servisten ziyade mekana gelen müşteriyi özledik. Biz hizmet sektörünün içindeyiz ve yakın olduğumuz insanlara daha iyi hizmet veriyoruz, daha fazla ilgilenme şansımız oluyor çünkü.” sözleriyle tüm esnafın bir an önce pandeminin etkisinin geçmesinin özlemle beklediğini dile getirdi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu