Haberler

Ramazan’ın müjdecisi Berat Kandili bu gece idrak edilecek

Mübarek üç ayların ikincisi olan Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecesi Berat gecesi İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Temizlenme ve günahlardan arınma imkânın sunulduğuna inanılan kandil günü ismini Arapça’da temize çıkma anlamına gelen ‘berat’ kelimesinden alırken, aynı zamanda mübarek üç ayların da son kandil gecesidir.
Keşan İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, Ramazan ayının habercisi Berat Gecesi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Bu gece idrak edeceğimiz Berat Kandili’nde aile içinde maneviyat ortamının oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Yiğit, günahlardan arınmak için Allah’a bol bol dua ederek geçirilmesinin önemini anlattı.

“Berat, suçlardan temizlenmek, paklanmaktır”

Berat Kandili dendiğinde mübarek Ramazan Ayı’na 15 gün kaldığının anlaşıldığını belirten İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, şu ifadeleri dile getirdi: “Berat, suçlarından temizlenmek, paklanmaktır. Berat gecesi müminler adına günahlardan arınmak için çok önemlidir. İnşallah bu geceyi iyi değerlendirelim. Peygamber Efendimiz SAV. bu gece ile ilgili bizlere bilgi vermiş ve bir gece Hz. Ayşe Annemiz uyanıyor Peygamberimizi yatağında bulamıyor, aramaya başlıyor. Bakmış ki Medine’de mezarlığında Peygamber Efendimiz ellerini açmış Allah’a yalvarıyor. Ayşe Annemiz kendisine diyor ki; <Ya Resul Allah bu gecenin özel bir durumu var> Peygamber Efendimiz, <Evet bu gece Allahuteala  Ben-ü Kelb Kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanı affeder, günahlarını bağışlar.>
Peygamber Efendimiz bir çok insanın bağışlanacağının müjdesini böyle bir örnek ile açıklamış. Başka hadislerde bu gece yüce Allah’ın dünya semasına rahmetiyle tecelli edeceğini ve insanlardan ‘Yok mu hastalığı olan şifa vereyim? Yok mu derdi olan ona derman olayım?’ gibi bizlerin isteklerine cevap vereceğini beyan ediyor.”

“Allah affedicidir, bağışlamayı sever”

“Bu gecenin insanların önümüzdeki yıl içerisinde başına gelecek doğum, ölüm gibi olayların takdir edeceği önemli bir gece olduğu söyleniyor. Madem ki Berat Gecesi, madem ki günahlardan arınma gecesi şüphesiz bizler insan ve kul olarak bilerek, bilmeyerek zaman içerisinde hata ediyoruz, günah işliyoruz. Rabbimiz bizden beklediği de günahlardan pişman olarak vazgeçmek ve af dilemek. Allah affedicidir. Bağışlamayı sever. Bizler de yeter ki kul olarak af dileyelim, Rabbimize yönelelim ki günahlarımız affolsun.”

“Pandemi bireyselleşmeye itti”

“Böyle bir gecede ailemizle, çocuklarımızla yuvamızı şenlendirelim. Kuran okuyalım, çocuklarımıza hediyeler alalım. Manevi bir ortam oluşturalım. Çünkü ailemizin buna çok ihtiyacı var. Özellikle içinde bulunduğumuz şu çağda teknolojiden kopamıyoruz. Anne, babanın, çocukların elinde cep telefonları bu hayat bizi bilhassa pandemi süresince iyice bireyselleşmeye itti ve insanlar kendi kabuğuna çekildi. Hayat tamamen dijital dünyaya döndü sanki. Yavrularımıza müdahale ederek hediyelerle, huzurlu ortamlar yaratarak oradan koparmamız lazım. Böyle mübarek geceleri kuran okuyarak, namaz kılarak, dua ederek, zikirler yaparak değerlendirebiliriz. Ramazan Ayı’na 15 gün kaldı. Öncesini oruçla değerlendirebiliriz. Sonraki 2 gün de oruç tutabiliriz. Rabbimiz inşallah dualarımız kabul eylesin.
Duan Suresi’nin ilke ayetinde Allahuteala bu gecenin mübarek bir gece olduğundan bahsediyor. Alimlerimiz Berat Gecesi’nde Kuran-ı Kerim’in dünya semasına indirildiğini Kadir Gecesi’nde ise peyder pey insanların durumlarına göre yeryüzüne kitap olarak inmeye başladığını ifade ediyorlar.

İlçe Müftülüğü olarak saat 20:20’den itibaren facebook üzerinden canlı yayın yapacağız. Bütün camilerimizden yatsı öncesi dualar okunacak, sohbetler edilecek. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu