Genel

Proje kitapçığı tartışması büyüyor! Şenol Yalı: “Siyasetçinin mumu seçime kadar yanar”

Keşan Belediyesi’nin önceki dönem belediye başkan adayı Şenol Yalı, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun proje kitapçığı eleştirilerine yanıt verdi. Helvacıoğlu’nun yayınladığı icraatler kitapçığı hakkında da konuşan Yalı, “‘Vaatlerimin yüzde 85’ini gerçekleştirdim’ diyor. Hangisini gerçekleştirdi?” diye sordu.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun Temmuz ayı meclis toplantısında kendisinden bahsetmesi ve adaylığı süreside gösterdiği projeleri hakkında eleştirilerde bulunması üzerine cevap veren Şenol Yalı, bu zamana kadarki eleştirilere rağmen beklediğini söyledi.
Keşan Belediyesince basılan ve 3 yıllık hayata geçirilen yatırımların konu edildiği kitapçık hakkında konuşmasına devam eden Şenol Yalı, “Benim projelerimin olduğu başka bir broşür vardı, o diğerini gösterdi. Küçümseyici bir dille bir açıklamada bulundu ve ben de cevap verme ihtiyacı duydum” bu zamana kadarki suskunluğunu bozarak, Helvacıoğlu’nun vaat ve geçekleşen projeleri hakkında konuştu.

“Derginin bedelini öğrenmek istiyoruz”

Proje sözcüğünün anlamını açıklayarak sözlerine başlayan Yalı, “Proje önceden planlanmış bir kaynağa ve bütçeye göre yürütülür. Hayal satmakla proje üretilmiyor.” dedi.
Söz konusu ’36 ayda nereden nereye isimli’ kitapçık hakkında konuşmasına devam eden Şenol Yalı, “Helvacıoğlu her söyleminde şeffaf belediyecilikten bahsediyor; ama kaç paraya, kaç tane ve nasıl basıldığını söylemekten imtina ediyor. Meclis toplantısında gündemi kesip değil, basın açıklamasını odanda yaparsın bunu da açıklayabilirsen açıklarsın. Şeffaf belediyecilik diyor, şeffaf belediyecilik gereği bu derginin bedelini öğrenmek istiyoruz.” dedi ve içeriklerde yer alan icraatlar konusunda da şöyle konuştu: “İlk icraatı KİPA’nın yanındaki yollar. Bu yolu takip ettiğinizde kaldırımları ile birlikte iş yerine kadar uzanıyor. Çok da işlek olmayan bir yol; ama her nedense hastaneye halkımız kaldırımı dahi olmayan yollardan gidiyor. Oradaki köprü de tehlike saçıyor; ama tescilli bina olduğunu söylüyorlar. Hâlbuki 20 metre altına alır, tretuvar ve yolları inşa edersin; ama hiç dokunulmadı buraya.”

“Vizyon bu kadar!”

Diğer gerçekleşen projeler hakkında konuşmaya devam eden Yalı, şu sözleri kaydetti: “Çözüm Masası 153. Bunun hakkında konuşmaya gerek yok; çünkü kendisi sosyal medyayı takip ettiriyor. Herhangi bir şikayetiniz varsa anında müdahale ediliyor. Burayı aramanıza gerek yok. Kitapçığın 5 sayfası can dostlarımıza ayrılmış, bu da proje olarak nitelendiriliyor. Bir bakan bir ilçeye görevi süresince belki 1 defa gelir. Bakan ayağınza kadar geliyor, ona sunduğunuz proje triportör. Vizyon bu kadar.”

“Erikli Göleti büyük bir fosseptik çukuru”

Sözlerinin devamında “Benim burada proje olarak nitelendirebileceğim tek şey, Erikli içme suyu hatları” diyerek Erikli’de sorunlara değinen Yalı, şu ifadeleri kullandı: “Bu da vaatlerinde yok. Erikli’den kooperatifi alınca karşılarına çıktı. ‘Keşan tarihinin en büyük yatırımı 60 milyon lira’ deniliyor. Peki bunun bedelini kim ödüyor? Erikli halkı. Bu yatırımın bedelini Erikli halkı ödediyse, su bedelini niye Keşan Belediyesi’ne tekrar ödüyor? 3 yıl önce ‘Trakya’nın Bodrum’u olacak’ dediniz, şimdi tozdan topraktan geçilmiyor. Kendisinin yazlığı var, oraya bile 3 yıldır gitmiyor. Dilerim ki bir gitsin. Proje takibi yapılmamış her yeri patlıyor. 2 günde bir su kesiliyor. Oradaki insanlar bedelin ödenmesinde suyun doğru bir şekilde dağıtımın yapıldığına inanmadıklarını söylüyorlar. Bu su Yayla’ya da verildi, Erikli Köyü’ne de verildi. Kendisi Keşan’ın bütçesini Erikli’ye ayırmam’ dedi. Bu konuda hemfikiriz; ama Erikli’yi de Keşan’a katmamak lazım. Ayrı bir hesap açılmalı. Erikli’de daha da büyük bir problem var. Arıtma problemi. Şu anda Erikli Göleti büyük bir fosseptik çukur oldu. Kanaldan sahile su geliyor, insanlar da orada su geliyor.”

“Bir fiyasko!”

Açıklamanın devamında kendi projeleri içinde yer alan Kent Müzesi hakkında devam eden Şenol Yalı, “Bu proje beğenmediği kitapçıkta var.” diyerek, “Seçim döneminde ‘kopyala-yapıştır’ diyordum. Şu an bunu yapıyorlar. Rahatsız değilim, proje geliştirmek böyle bir şey” derken, Erikli yolu üzerinde bulunan yöresel pazar hakkında da şöyle konuştu: “Açılışı görkemli oldu. Her akşam oradan geçiyorum 2 araba yan yana görmedim. Doğru düzgün bir proje değil, yanlış. Sadece Erikli’ye gidenler görüyor. Halbuki Çanakkale yolu üzerine yapılsaydı, insanların emeği değerlendirilebilirdi. Bir fiyasko!”

“Bir tane proje yok”

Daha sonra Helvacıoğlu’nun seçim öncesinde 5 yıllık vaatlerini içeren kitapçık hakkında konuşmasına devam eden Yalı, “Bol bol yolları yazmış, alt yapı bittikten sonra kendisine kalan iş de bu idi. Proje falan yok; ama ‘Vaatlerimin yüzde 85’ini gerçekleştirdim’ diyor. Dergide bir tane proje yok.” diyerek şöyle konuştu: “Keşan Gıda İhtisas OSB konusuyla ilgili “Belediye ile ne ilgisi varsa? 5 bin işsize istihdam sağlayacak dedi, bu zamana kadar yalnızca tapu devrini alabildik. Altyapısı henüz başlamadı. 5 bin kişiye iş sözü verirken de Çanakkale köprüsü inşaatı başlamıştı, ‘Müteahhitle görüştüm’ demişti, köprü bitti; merak ediyorum kaç kişi çalıştı. Pazaryerinde çay içiyordu, aynı şekilde duruyor.”

“Yüz değil bin yüz gün geçti”

Yalı daha sonra Sanayi Sitesi’ndeki yollara getirdi. Kendi seçim çalışmaları süresindeki temasları hakkında konuşan Yalı, “Gezdiğimizde esnaf arkadaşlar bana da yolları sordu. Helvacıoğlu’nun karayolları şantiyesiyle görüştüğünü ve kazandıktan 100 gün sonra asfalt atacağını söylediğini söylediler. Bana bununu sordular, ben de yapamamağım şeyler olursa bununla ilgili gün vermek istemediğimi; ama önceliğimiz olacağını söyledim. Kendisi seçildi hala yok 1100 gün geçti. Meclis toplantısında da bu durumu kişiselleştirdi.” şeklinde konuştu.

“Hangisini gerçekleştirdi?”

Helvacıoğlu’nun lostra salonu, kanal park ve toplu iş yeri sitesi gibi vaatleri hakkında konuşmasına devam eden Şenol Yalı, teleferik projesini de beklediklerini söyleyerek; Keşan Sağlık Kampüsü vaadi için ise, “Bu Ankara Şehir Hastanesi’nin projesi. Bunu şu an devlet dahi yapamaz. Şehir hastaneleri de biliyorsunuz, yap-işlet-devret ile bir takım müteahhitlere peşkeş çekme yoluyla yapılıyor.” dedi ve “Bu vaatlerin hangisini gerçekleştirdi?” diye sordu ardından tekrar icraatlar kitapçığına gelen Yalı, “Kızılay’ın tarihinde ilk defa bir ünite kana 5 litre ayçiçek yağı verildi. Keşan’ı marka yapacağını söylüyordu, hakikatten de marka etti. Ulusal basına çıktık. Bunu da eklemeyi unutmuş.”

“Çamlıkent bölgesinde kaldırıma sıfır şekilde konteyner konuldu”

Keşan Belediyesi’nin, “Kaldırım işgallerine geçit yok. Kaldırım işgali yapan işletmeler ile araç sahiplerine zabıtalar tarafından gerekli uyarılar yapılmakta, cezai işlem uygulanmaktadır. Kaldırım üstlerine araç park etmeyelim ve yaya geçişine engel olacak şekilde kaldırımları ürün çıkartarak satış yapmayalım.” dediğini hatırlatan Yalı, “Yani bir denetimden geçirmişler. Keşan Belediyesi tarafından Çamlıkent bölgesinde kaldırıma sıfır şekilde konteynır konulmuş. Bu paylaşımı yaptıktan sonra mesai başlar başlamaz burayla ilgili çalışmalara başlandı. Burada minibüs durakları gözükmüyor ve yeni bir işletme açtı ama bölgedeki esnaflar da bundan son derece rahatsız.” dedi.

“Atıp tutmakla olmuyor”

Şenol Yalı sözlerine şöyle devam etti: “Yalancının mumu yatsıya kadar, siyasetçinin mumu seçime kadar yanar. Helvacıoğlu’nun bu kitapçığı bastırmasındaki gerekçe seçimlere 1,5 yıl bir zaman kaldı. Verdiği sözlerle gerçekleştirdikleri, seçimde tekrar gündeme getirilecek ve billboardlarda yine projeksiyon cihazlarıyla, sistemleriyle bunları yayınlayacağız. Yani atıp tutmakla olmuyor. Proje dediğiniz zaman onun bütçesini karşılayacaksınız. Öngöreceksiniz.”

Helvacıoğlu’nun imar revizyonu sözünün olduğunu ama geçen süreç içerisinde onun gerçekleştirilemediğini dile getiren Yalı, “İmarla ilgili enteresan şeyler oluyor. Mesela kimse gidip proje çizdirip, inşaat ruhsatı alıp inşaat yapmasına gerek yok. Cebinizde paranız varsa yani bir bedel ödemeye hazırsanız o bedeli ödeyin, inşaatınızı yapın. Erikli’den örnek vereceğim. Erikli’de Yalı Caddesi’nde eski bir bina yıkıldı ve yerine ruhsatsız şekilde yeni bir bina yapılıyor. Buraya temel aşamasındayken mühür vuruluyor ama mühür bozuluyor ve inşaatın kaba çalışması bitiyor. Encüman tarafından tekrar ceza yazılıyor ve ciddi bir bedel ödeniyor, inşaat devam ediyor. O ödenen bedel karşılığı elde edilen rant çok daha yüksek. 2 katlı olan yere 3 katlı bina yapıldı. Erikli’de 3 katlı otel yapıldı. İmar müdürlüğü görmedim, duymadım diyemez. Mühür bozuluyorsa, bunun bir cezası vardır.” şeklinde konuştu.

“Geçmişi kurcalamayı bırakıp, verdiği sözleri yerine getirsin”

Helvacıoğlu, projelerinden bir şey yapamadığı gibi yıkmayı da beceremediğini ifade eden Şenol Yalı sözlerini şöyle sürdürdü: “Köy Garajı yıkıldı ve üzerinden 24 ay geçti. Oradaki esnaflarımız, belli bir süre daha kalabilirdi. İhalesi yeni yapıldı ve kazma ne zaman vurulacak belli değil. Daha sonra Keşan Belediyesi eski Hizmet Binası yıkıldı. Orası da, boş şekilde duruyor. Eski Belediye Binasının bulunduğu yerin projesi nedir? Proje yok ise, neden yıkıldı. Bina çürük ise, sadece çürük olan yer burası mıdır? Yıkım sırasında esnafımız malını zor kurtardı. Yıkmayı da beceremiyor. Şuandaki pazaryeri kompleksini beğenmiyorlar ama orası yapılırken esnafa alternatif yerler yapıldı. En azından bunu örnek alabilirdi. Helvacıoğlu, ikide bir eskiye 30 yıldır CHP zihniyetinden bahsediyor. Artık, eskiyi bıraksın. Artık, kendisinin de, geçmişi oluyor. Kendisinin de 3,5 yıllık belediye, 11 yıllık Ticaret ve Sanayi Odası geçmişi var. Geçmişi kurcalamayı bırakıp, verdiği sözleri yerine getirsin. Eski İtfaiye Binası’nın bulunduğu alana tuhafiyeci esnafına proje yapılacaktı. O projeye ne oldu? Benimde seçim vaatlerimin arasında yer alıyordu. Orada, kot farkını kullanarak 2 katlı bir otopark ve cumartesi günleri de orada tuhafiyeci esnafımızın sergi açacağı bir alan olacaktı.”

“İşportacı ağzıyla konuşuyor”

Meclis toplantılarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Yalı sözlerine şöyle devam etti: “Helvacıoğlu’nun muhalefetteki meclis üyesi arkadaşlarımıza aşağılayıcı, yukarıdan bakış ve yüksek sesle konuşma şekli var. O beni şahsen çok rahatsız ediyor. İlk önce şunu bilsin, kendisi 20 oyla seçim kazandı ama hakaret ettiği meclis üyeleri ondan 800 tane fazla oy aldı. Onları da, halk seçti. O belediye meclisini aynı halk aynı zarfın içerisine koyarak seçti. İstanbul’da şehir hatları vapurları var ve Karaköy-Kadıköy arasında gidip geliyorlar. Kendisi işportacı ağzıyla konuşuyor. Keşan Belediyesi tarihinde kötü bir iz bırakıyor kendisi.”
Şenol Yalı daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Aday adayıyım”

Basın mensupları, “Yerel seçimlerde tekrar aday mısınız?” şeklindeki soruya cevap veren Yalı sözlerini şöyle tamamladı: “Tekrar aday olmam son derece doğaldır. Yani 21 oyla seçim kaybettik. Şunu söyleyeceğim inşallah partim önümüzdeki süreçte daha erken bir karar alır ve ön seçimi değerlendirir. Geçmiş dönemde de hani keşke ön seçim olsaydı. Mehmet başkanımız baştan aday değilim deyip, sonradan fikrini değiştirip aday olunca sandık olayı kalktı. Burada atamaya gelince de süreç uzadı. Ben aday adayıyım. Partim karar verir ya da örgütlerimiz, Keşan üyelerimiz ön seçim olursa ne kadar verir bilemiyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu