Haberler

Pekcan, MUÇEV’in kiralamasındaki ayrıntılara dikkati çekti!

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Erikli, Mecidiye ve Yayla sahillerde MUÇEV’in 11 bölgeyi kiralaması ile ilgili olarak şunları söyledi: “Biz, sahil kiralamaları konusunu ilk 12 Temmuz 2019’da Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun yaptığı olağanüstü toplantı öncesinde öğrendik. O zaman bu yerlerin ihaleye çıkarılacağı ya da işte belediyenin alması ile ilgili bir gündem oluşturuldu ve bu olağanüstü toplantı yapıldı. Sonrasında Milletvekilimiz Okan bey, 11 Ekim 2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na konuyla ilgili bir soru önergesi verdi. Önergeye cevap gelmeden 10 gün sonra burası MUÇEV’e kiralandı. MUÇEV, bildiğimiz kadarıyla Muğla kaynaklı bir vakıf.. Buraya nasıl gelmiştir, nedir, kimdir, burada ne yapacaktır, niye onlara verilmiştir? Bu konularda bir bilgimiz yok. Okan beyin verdiği soru önergesine 2.5 ay sonra bir cevap geliyor ancak cevap Vekilimize gelmiyor, internete düşüyor. Bunun kamuya açıklanmaması gibi bir durum yok çünkü Okan beye ulaşan resmi bir dönüş yok.”


Soru önergesinin verilmesi ve yerlerin MUÇEV’e kiralanması ile ilgili sürecin ilginç biçimde geliştiğini öne süren Pekcan, sahillerin kiralanması ya da ihaleye çıkması konusunda genel bir tutum sergilediklerini ve iki farklı kanuni gerekçe ile itirazda bulunduklarını belirterek; “Öncelikle bu alanlar sit alanları. Danıştay’ın 6. Dairesi’nin kesinleşmiş kararına göre Enez’in Gala Gölü’nden Evreşe Ovası’na kadar uzanan Kuzey Saros Kıyı Kuşağı doğal yapısı ile, ekolojik yapısı ile korunması gerekiyor. İkincisi; Erikli kumsalı sit alanı. Üçüncüsü; Kıyı Kanunu’nun 13. Maddesi kapsamındaki alanların kontrolü belediyece yürütülüyor.
Bu nedenle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın aldığı bu karar bizce yetkisizlik içeriyor, yetkisizce alınmış bir karardır.
Sahil şeridinin ilk 50 metresinin kiralanması yine kanuna aykırı bir durumdur ve benzer kiralanmalar Danıştayca defalarca iptal edilmiştir. Dolayısıyla yapılan bu kiralamanın, ihalenin doğru olmadığını düşünüyoruz. Belediyeye getirdiğinizde de aynı şeyleri söyledik yine aynı şeyleri söylüyoruz.
İnsani boyutuna gelince; Anayasal bir hak olarak insanlarımızın sahillerden kumsallardan ücretsiz bir şekilde yararlanması gerekiyor. Ama daha önce başka yerlerde de yapıldığını görüyoruz ki; buralar birilerine verildiği zaman etrafı çevriliyor ve içeriye yalnızca parayla giriyorsunuz. Belediyenin kiralayalım dediği yerlerin, insani olarak, halkımızın ücretsiz ve istediği şekilde yararlanması için kullanılması gereken bu alanların, herhangi birine, herhangi bir kuruma ya da kuruluşa verilmesi bizce doğru değil.” dedi.
Pekcan, Keşan Belediye Meclisi’nin 12 Temmuz 2019’da gerçekleştirilen olağanüstü toplantısında gündeme alınan; Erikli, Yayla ve Danişment sahillerindeki 7 alanın Belediye tarafından kiralanması hususunda, bu yerlerden 5’in mücavir alan 2’sinin de hazine yeri olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “Kiralama için bize önerilen süre 5 yıl. Kiralama bedeli de 764.591 TL + KDV. MUÇEV’in kiraladığı yer 7’den 11’e çıkıyor. Süre 5 yıldan 10 yıla çıkıyor. Rakam da 1.8 milyon TL’ye çıkıyor. Bize ilk söylenen duruma göre çok pahalıya geldiğini görüyoruz.
İktidarın belediye başkanının bunu çok daha iyi şartlarda ya da bedelsiz olarak bize sunması lazımdı. Burası, kumlar ve denizler, halkın kullanması gereken alanlardır. Kişilere ya da herhangi bir kuruma, kuruluşa kiraya verilerek rant kapısı, para kazanma kapısı olarak kullanılmasına dün karşıydık bugün de karşıyız yarın da karşı olacağız.”

12 Temmuz’daki Meclis tutanağına buradan ulaşbilrsiniz

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu