Haberler

Pazarkule’de endişe veren hareketlilik!

Başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun pek çok kentinden Edirne’ye gelen sığınmacılar, Yunanistan’a kara sınırının olduğu Karaağaç Mahallesi’ndeki Pazarkule Sınır Kapısı önünde toplandı. Yunanistan güvenlik güçleri, sınırda bekleyen sığınmacılara biber gazı ile müdahale etti. Gecenin karanlığında yükselen siren sesleri, ard arda patlatılan gaz bombaları, bir anda yankılanan silah sesleri bölgedeki hareketlilik konusunda endişe veriyor.


Avrupa’ya geçmek için sınırda bekleyen sığınmacılar, Yunanistan sınır birliklerinin yoğun şekilde biber ve göz yaşartıcı gaz bombası atması nedeniyle zor durumda kaldı. Sığınmacıların kimisi, yoğun duman nedeniyle baygınlık geçirdi. 


Yaralanan ve bayılan mültecilere kurulan sahra çadırlarında ilk yardımda bulunuldu.

Yunan güvenlik güçlerinin öğle saatlerinde başlayan müdahalesi, etkisini artırarak devam etti. Saatlerin gece yarısını gösterdiği bu dakikalarda da müdahalenin sürdüğü, çeşitli haber kaynaklarına ulasan ve bazı sosyal medya hesaplarına da yansıyan bu görüntülerle anlaşılıyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun önceki gün bölgeye gerekleştirdiği ziyaretin ardından, sınır boyunda görev yapmak üzere polis özel harekat birlikleri de bu bölgede yerini almıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu